Dolomity– najbardziej rodzinne góry Europy!

Camping Dolomity gdzie z dzieckiem

Mamy dla Was pomysł na rodzinne aktywne wakacje, z dala od nadmorskich tłumów i plażowego skwaru. Górskie wycieczki latem to zawsze jest dobry pomysł - zwłaszcza w górach takich jak Dolomity, które oferują wiele atrakcji dla najmłodszych piechurów!

Dolomity z dzieckiem co zobaczyć

W Południowym Tyrolu we Włoszech rodzina zawsze jest w centrum uwagi! Także latem czeka tu na Was mnóstwo pozytywnych emocji i moc atrakcji. Przekonujemy się o tym za każdym razem, gdy odwiedzamy tę część pięknej Italii.

Naszym ostatnim wspaniałym odkryciem okazały się okolice Sexten/Sesto, miasteczka położonego w prowincji Bolzano w Dolomitach Seksteńskich (Dolomiti di Sesto).

JAK DOJECHAĆ?

Najszybciej będzie dolecieć samolotem do Wenecji (lotnisko Marco Polo lub Treviso na które kursują tanie linie lotnicze – Ryanair lub Wizzair). Podróż samochodem z Treviso do Sexten zajmie poniżej 2h 30 min. Nieco dalej będzie z Bergamo- podróż z tego lotniska zajmie ok 4 h.

Można także dojechać do Sexten samochodem z Polski. Jednakże w tym przypadku, w zależności od miejsca startowego podróż (przez alpejską przełęcz Brenner lub przez Lienz i Tyrol Wschodni) na pewno potrwa ponad 12-14h.

GDZIE SPAĆ?

Zdecydowanie w miejscu, gdzie przyroda jest na wyciągnięcie ręki! My w szczególności polecamy Wam Caravan Park Sexten. To niezwykle komfortowe miejsce dla rodzin, położone w otoczeniu gór, lasów i szemrzącego potoku i zaledwie 6 kilometrów od centrum Sexten. Obok 268 miejsc dla camperów jakimi dysponuje Caravan Park Sexten są tam także zgrabne drewniane domki „Dolomiti Lodge”, doskonale wyposażone pod kątem rodzin z dziećmi. Ponadto na terenie Caravan Park Sexten znajdziecie także bardziej tradycyjne pokoje hotelowe zlokalizowane w Mountain Resort Patzenfeld, urządzonym w tradycyjnej tyrolskiej chacie, a także - spełnienie dziecięcych marzeń - najprawdziwsze domki na drzewie!

Caravan Park Sexten Dolomity gdzie spać noclegi polecany kemping Dolomity opinie gdzie spać sprawdzone noclegi Dolomity z dzieckiem opinie

To miejsce to coś więcej niż zwykły camping! Caravan Park Sexten to destynacja sama w sobie. Na terenie kompleksu znajdziemy fantastyczny drewniany plac zabaw, świetnie urządzony klubik dla dzieci z animacjami, Meridiana Spa z kompleksem saun, piękny kryty basen sąsiadujący z brodzikiem, otoczonym niewielką plażą, bezpieczną dla najmniejszych maluszków.

Caravan Park Sexten Dolomity noclegi z dzieckiem atrakcje co zobaczyć Caravan Park Sexten Dolomity kemping z basenem dla dzieci dolomity z basenem dla dzieci noclegi camping atrakcje Kemping z atrakcjami dla dzieci Dolomity Caravan Park Sexten

Na terenie campingu jest także sklep, w którym można zaopatrzyć się w podstawowe produkty, ścianka wspinaczkowa, wypożyczalnia rowerów oraz trzy restauracje. Centralną część kompleksu zajmuje wieża widokowa, z której roztacza się genialna panorama na sąsiadujące z campingiem szczyty Meridiana di Sesto.

Kemping z atrakcjami dla dzieci Dolomity Caravan Park Sexten

To, co wyróżnia Caravan Sexten Park to niezwykła dbałoś o szczegóły i wysoka jakość oferowanych usług. Cały kompleks zaprojektowany został przez lokalnych architektów i rzemieślników. W trakcie budowy korzystano prawie wyłącznie z lokalnych surowców: drewna i kamieni. Tak powstało bardzo przytulne i zarazem komfortowe miejsce, do którego z pewnością chce się wracać!

DOLOMITY - CO ZOBACZYĆ?

Planując wędrówki górskie w regionie Alta Pusteria w okolicy Sexten, zwłaszcza z małymi dziećmi, warto na wstępie zaopatrzyć się w karnety „3 Zinnen Mountain Card”. Karta umożliwia nielimitowane przejazdy kolejami linowymi oferowanymi przez ośrodek sportowy Tre Cime . Karnety dostępne są w różnych pakietach. Najpopularniejszy jest karnet „5 szczytów w trzy dni”. Koszt tego karnetu dla osób dorosłych to 42 Euro, dla dzieci poniżej 7 lat bezpłatnie.

Więcej informacji na temat cen i aktualnych sezonowych pakietów znajdziecie tu.

PARK PRZYRODY OLPERL (Parco Natura dell'Olperl)

Pierwszym miejscem, które szczerze polecamy na wycieczkę to Monte Elmo (Helm). Na ten szczyt można dojść pieszo lub dotrzeć koleją kabinową, której dolna stacja znajduje się na skraju miasteczka Sexten.

Olperl Park Przyrody

Góra Helm jest fantastycznie zagospodarowana szlakami pieszymi, w tym także trasami dostępnymi dla najmłodszych piechurów. Na szczycie Monte Elmo tuż obok kolei znajduje się fajny drewniany plac zabaw imitujący wiejską zagrodę. Dzieci spotkają tu wiele zwierząt: kozy, owce, zające i kurczaki. Maluchy będą się świetnie bawić na drewnianych zjeżdżalniach i huśtawkach, a także (a może przede wszystkim!) będą pluskać się wodą, przepływającą między drewnianymi miniaturowymi młynami.

Olperl Dolomity

Z placu zabaw swój początek bierze ścieżka edukacyjna Olperl, na którą składa się 10 stanowisk poświęconych alpejskiej faunie i florze. Trasa w sumie liczy 1,5 km długości, biegnie na wysokości około 2100 metrów i charakteryzuje się minimalną różnicą wysokości (80 metrów). Co ciekawe nie tylko dla dzieci, można ją w całości pokonać „na boso”, o czym informuje specjalna tablica umieszczona na początku ścieżki. Mali wędrowcy będą skakać po drewnianych pniach, brodzić w błocie, biegać po piasku, drobnych kamykach czy drewnianych wiórach. Trasa dostępna jest również dla rodzin transportujących swe pociechy w wózkach trekkingowych (konieczne są jednak pompowane opony, inaczej ciężko będzie przejechać wózkiem po kamieniach).

Kim właściwie jest „Olperl”? To tajemnicza istota, pół człowiek pół bestia, która od zarania dziejów żyła ukryta w lasach Sesto. Olperl wychodzi ze swojej kryjówki tylko w nocy by straszyć wędrowców swoimi gwizdami i wyłupiastymi oczami. Ale nie bójcie się! W parku przyrody Olperl prezentuje się przyjaźnie. To ładny zielony goblin, przyjazny zwierzętom i małym wędrowcom! Maszerując po ścieżce tematycznej natkniecie się na pewno na jego schronienie, niestety my nie spotkaliśmy go osobiście!

Po zakończeniu trasy tematycznej można posilić się w samoobsługowej restauracji Monte Elmo, która oferuje lokalne przysmaki i fantastyczną panoramę na okolicę Tre Cime.

Kolej kabinowa na Monte Elmo kursuje codziennie od 8.30 do 17.30, a wstęp do parku Olperl jest bezpłatny!

ŁĄKI CRODA ROSSA (Prati di Croda Rossa/Rotwand)

Ci, którzy odwiedzają dolinę Alta Val Pusteria w lecie, nie mogą pominąć urokliwych łąk Croda Rossa (1925 m n.p.m.). To kolejne miejsce niezwykle przyjazne rodzinie. Na Croda Rossa wygodnie dotrzecie kolejką linową (krzesełka), która kursuje z Moso, miejscowości położonej nieopodal Sexten.

Pieszy szlak Croda Rossa

Gdy tylko wjedziecie na górę bądźcie pewni, że Wasze dzieci natychmiast oddadzą się wspaniałej zabawie. Na początek czeka na nich stado reniferów – najmniejsze w Alpach, które jest również jedynym stadem we Włoszech! W poniedziałkowe i czwartkowe popołudnia dzieci przy pomocy opiekunów pracujących w parku mogą uczestniczyć w karmieniu reniferów. Szczegóły tutaj.

Poza tym na Croda Rossa znajdziecie świetny drewniany plac zabaw z zamkiem z wieżą, po której można wspinać się do woli!

Croda Rossa plac zabaw

Dookoła pastwisk Croda Rossa wytyczono szlak pieszy idealny dla małych dzieci i rodzin wędrujących z trekkingowymi wózkami. Przejście szlaku nie powinno zająć dłużej niż półtorej godziny, różnica wzniesień jest niewielka bo wynosi zaledwie 100 m, co brzmi zachęcająco dla małych spacerowiczów!

smacap_Bright

Odpocząć przy kawie czy posilić się lokalnym daniem można aż w dwóch schroniskach: Rifugio Prati di Croda Rossa i położonym nieco wyżej Rudihutte.

BARANCI, FUNBOB i ZABAWY WODNE!

Szczyt Baranci (Haunold) górujący nad miasteczkiem San Candido – to nasza kolejna propozycja rodzinnej wycieczki. Na Baranci na wysokość 1493 m n.p.m poprowadzono kolejkę linową. Tuż obok górnej stacji kolei znajduje się początek toru saneczkowego „Funbob” z którego San Candido słynie w całej okolicy.

Baranci plac zabaw wioska

Funbob pokonuje trasę o długości 1,7 km i różnicę wzniesień wynoszącą 314 m. Maksymalna prędkość jaką mogą uzyskać „saneczki” to 10m/s. Dzieci powyżej 8 roku życia mogą zjeżdżać samodzielnie, zaś młodszym musi towarzyszyć osoba przynajmniej 15-letnia.

 

Za jazdę na „Funbob” trzeba dodatkowo zapłacić: bilet dla dorosłych kosztuje 10,70 Euro, a bilet junior 7,50 Euro. Za to jazda poniżej 8 roku nic nie kosztuje! Trzeba jednak zapłacić za bilet towarzysza.

Szczegóły na temat cen i dostępnych pakietów tu.

Funbob działa codziennie od 9.30 do 17.30 Jest zamknięty jedynie w przypadku deszczu.

Tor saneczkowy radzimy zostawić sobie na sam koniec wyprawy na Baranci. Wcześniej warto sprawdzić inne atrakcje.

Na Baranci można na przykład popluskać się w jednej z dwóch sadzawek, które kształtem przypominają gigantyczne ślady stóp gnoma zamieszkującego okolicę. Podczas gdy dzieci są zajęte zabawą, rodzice mogą odpocząć na wygodnych drewnianych leżakach rozstawionych dookoła oczek wodnych.

Mali wędrowcy mogą udać się także do drewnianej twierdzy idealnej do zabawy w rycerzy oraz do miniaturowej wioski położonej u stóp zamku. Wśród małych drewnianych chatek znajdziecie m.in. warsztat stolarski, restaurację, kościół z dzwonnicą czy wiejską szkołę.

Po zabawach zachęcamy do pikniku na świeżym powietrzu lub do sprawdzenia menu Rifugio Gigante Baranci, gdzie skorzystacie z samoobsługowego bufetu lub restauracji z daniami z karty.

Wymienione miejsca nie wyczerpują wszystkich atrakcji okolicy Sexten. Urokliwych miasteczek oraz pieszych wędrówek obfitujących w piękne panoramy górskie jest w sąsiedztwie co niemiara. Warto także pojechać nieco dalej na zachód od Sexten, by odwiedzić jedno z najbardziej malowniczych miejsc w regionie - jezioro Lago di Braies lub inne górskie jeziorka z obłędnie lazurową taflą wody, takie jak Lago di Dobbiaco czy Lago di Landro, gdzie w gorący letni dzień można zażyć wodnej kąpieli.