Cinque Terre z dzieckiem

Cinque Terre to bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całym basenie Morza Śródziemnego. Warto wybrać się tam z rodziną.style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-6245530361618916"
data-ad-slot="2361766402">

Włoska Riwiera, będąca przedłużeniem Riwiery Francuskiej, to region niezwykle chętnie odwiedzany przez turystów. Ale jeden fragment na wybrzeżu Morza Liguryjskiego zasługuje na szczególną uwagę. To Cinque Terra (pol. Pięć Ziem) w Ligurii niedaleko portu La Spezia - odcinek o długości około 10 km, na którym pełno uroczych zatoczek, górskich szczytów, pięknych plaż, wspaniałych lasów i wywołujących nostalgię zabytków. To także 5 kameralnych miasteczek położonych na szczytach skał i połączonych linią kolejową oraz licznymi ścieżkami widokowymi. Te miasteczka to Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Razem z miejscowością Portovenere i archipelagiem 3 wysp – Palmaria, Tino i Tinetto stanowią park narodowy, a w 1997 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Włochy Cinque Terre plaża mapa opinie 2Zdjęcia dzięki uprzejmości: Globtroterek.com

Region Cinque Terre - Włochy

Region Cinque Terre oparł się uprzemysłowieniu i pozostaje jednym z najczystszych miejsc we Włoszech. Przejrzysta morska woda i dziewicza przyroda przyciągają turystów, którzy chętnie zwiedzają tutejsze miejscowości i spacerują po łączących je ścieżkach. Najsłynniejsza z nich to Ścieżka Miłości (Via dell’’Amore) pomiędzy Riomaggiore i Manarolę. Jest częścią Ścieżki Lazurowej, ma jedynie 1 km długości, ale widać z niej przepiękną panoramę morza. Została wykuta w skale i biegnie tuż nad samym brzegiem. Dłuższa jest Ścieżka Świątyń, która łączy wszystkie sanktuaria na terenie Cinque Terre. Godna uwagi jest też 40-kilometrowa Wysoka Ścieżka, przecinająca cały park narodowy od Portovenere aż do Levanto. Jednak podobnie jak w przypadku innych ścieżek, można pokonać tylko wybrane jej fragmenty i opuścić ją w wybranej miejscowości. Zresztą najlepiej samemu znaleźć tu swoje idealne miejsce na spacer, korzystając z gęstej siatki ścieżek i konfigurując trasę w dowolny sposób. Do przemieszczania się po parku narodowym trzeba kupić Cinque Terre Card, natomiast Cinque Terre Card Treno pozwala również na podróż koleją, która także zapewnia niesamowite widoki, przejeżdżając nad klifami i przez tunele.

Cinque Terre z dzieckiem opinie atrakcje WłochyZdjęcia dzięki uprzejmości: Globtroterek.com

Wszystkie miasteczka Cinque Terre mają niezwykłe położenie i atmosferę, którą wprowadzają zabytkowe starówki, wąskie, kręte uliczki, punkty widokowe i kameralne kawiarenki i restauracje.

Monterosso to największe i najstarsze z miast Cinque Terre (założone w 1056 roku). Tutaj znajduje się największa w tym rejonie i jedyna piaszczysta plaża. Warto zobaczyć też ruiny średniowiecznego zamku na wzgórzu św. Krzysztofa i ogromny 14-metrowy pomnik Neptuna na skałach.

Vernazza jest miejscowością, w której praktycznie nie ma ruchu drogowego. Jest za to malownicza plaża i port, dzięki czemu do dziś przypomina rybacką wioskę. Z jednego z głównych placów rozciąga się piękny widok morze. Vernazza słynie też z charakterystycznych kolorowych elewacji budynków i licznych skał. Nad miasteczkiem górują ruiny zamku z XI wieku z wieżą Belforte.

Corniglia to najmniejsza i najwyżej położona miejscowość Cinque Terre, a zarazem jedyna, która nie leży bezpośrednio nad morzem. Usytuowana jest na 100-metrowym klifie. Żeby się do niej dostać z dworca kolejowego trzeba pokonać Lardarinę czyli schody mające około 380 stopni albo podjechać autobusem. Można tu zwiedzić gotycki kościół św. Piotra z 1334 roku oraz XVII-wieczną kaplicę św. Katarzyny, za którą znajduje się punkt widokowy, z którego zobaczyć można m.in. okoliczne winnice, z których słynie Corniglia.

Kolejną iście bajkową miejscowością w Cinque Terre jest Manarola, znana między innymi z domów-wież, wybudowanych z wykorzystaniem ruin dawnego zamku oraz z wytwarzanego tu wina Sciacchetra. Na uwagę zasługuje gotycki kościół św. Wawrzyńca z 1338 roku oraz punkt widokowy Punta Buonfiglio odsłaniający uroki Monterosso i Corniglii.

Podobnie jak w innych miasteczkach Cinque Terre, w Riomaggiore także zobaczymy charakterystyczne wąskie uliczki schodzące wprost do morza, kręte schody i zabudowę wkomponowaną w skały. Przy głównej arterii miasta – Via Colombo – znajdują się liczne sklepy, restauracje i bary. Najważniejsze zabytki Riomaggiore to kościół św. Jana Chrzciciela z XIV wieku oraz ruiny fortecy obronnej.

Mapa Cinque Terre