Chiński Festiwal Światła – wyjątkowe iluminacje wreszcie w Polsce

chiński festiwal światła atrakcje smok
Spacer może być przygodą, jeśli tylko zjawimy się we właściwym miejscu o odpowiedniej porze. Między 30 listopada a 16 lutego warto zawitać do Fortu Bema w Warszawie, bo po raz pierwszy w Polsce odbędzie się tam znany z innych krajów Chiński Festiwal Światła. Jakie atrakcje na nas czekają? Czy obowiązują bilety? Sprawdzamy.

Chiński Festiwal Światła – kiedy i gdzie?

Mamy powody do radości, bo Polska wreszcie doczekała się swojej edycji festiwalu. Oficjalne otwarcie nastąpi 30 listopada w Warszawie, a wystawę świetlną będzie można odwiedzać do 16 lutego w godzinach 16:00 – 22:00. Na 14 lutego zaplanowano specjalne wejście walentynkowe.

Do tej pory wydarzenie organizowane było m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Niemczech, na Litwie i Białorusi. Za każdym razem przyciągało tłumy uczestników – od 150 tysięcy nawet do 200 tysięcy. Trudno się dziwić, bo Chiński Festiwal Światła potrafi nie tylko urozmaicić listopadowy czy grudniowy spacer, ale też stworzyć okazję do porozmawiania o historii i kulturze Państwa Środka. Chińczycy wierzą przecież, że symbole nadają światu porządek. W świecie tamtejszych motywów kluczową rolę odgrywają zwierzęta i kolory, a tego w Forcie Bema nie zabraknie.

chiński festiwal światła atrakcje żaby

chiński festiwal światła instalacje żaby

Neony, światła, iluminacje – największe atrakcje festiwalu

Na Chiński Festiwal Światła warto przyjść przede wszystkim dla instalacji przedstawiających najróżniejsze symbole związane z krajem Dalekiego Wschodu. W warszawskim Forcie Bema czekać będzie na nas aż 38 konstrukcji stalowych podświetlonych neonami i tysiącami żarówek. Wśród zaprojektowanych z rozmachem kolorowych figur swoich faworytów znajdą i dzieci, i dorośli.

Będziemy mogli podziwiać zarówno kojarzone z Azją motywy kwiatowe, lampiony lub porcelanę, jak i prawdziwe świetlne zoo ze zwierzętami odgrywającymi kluczową rolę w historii i kulturze Chin, takimi jak pandy, orangutany, feniksy, lwy czy nosorożce. Duże wrażenie już na samych zdjęciach z poprzednich edycji festiwalu robi kolorowy smok o długości 20 metrów czy też sama brama wejściowa wysoka na 5 metrów i szeroka na 12 metrów. Na żywo prezentują się jeszcze piękniej. Nazwy iluminacji też mówią same za siebie: zapach lotosu, powitanie feniksa, dzień kwitnienia, miłość ryb, duch chińskiej latarni. A to tylko niektóre z nich.

chiński festiwal światła atrakcje pandy

warszawa chiński festiwal światła atrakcje papugi ceny godziny termin

Przy okazji podziwiania instalacji w Forcie Bema można porozmawiać z dziećmi o historii Chin, chociażby o tym, jakie znaczenie dla tego kraju mają konkretne symbole i zwierzęta. Dzieci pewnie chętnie dowiedzą się, jakie miejsce w kulturze Państwa Środka ma tak uwielbiany przez nie jednorożec. Smok będący często symbolem Chin to też ciekawe zwierzę, zwłaszcza że sami Chińczycy chętniej zastępują go w tym kontekście pandą wielką. Dlaczego? Niektórzy może się domyślą, reszta pewnie chętnie o tym usłyszy. Wielu z nas zna też pojęcie uzupełniających się sił yin i yang, ale już nie wszyscy wiedzą, że symbolem wdzięku i kobiecej energii yin jest feniks, a męskiej siły yang – wspomniany wcześniej smok. Pamiętajmy, spacer wśród setki świateł może być przyjemnością samą w sobie, ale może też być świetną okazją do rozmowy, a nawet (nie bójmy się tego słowa) edukacji.

Zobacz też: „Królewski Ogród Światła – Pałac Wilanów”

chiński festiwal światła Warszawa atrakcje opinie

Jedzenie, rękodzieło – bo nie samym światłem żyje człowiek

Wystawa świetlna to główna atrakcja Chińskiego Festiwalu Światła w Warszawie, ale nie jedyna. Wszyscy, którzy szukają pamiątek bardziej oryginalnych niż tradycyjne magnesy lub kubki, na pewno ucieszą się z jarmarku tradycyjnego chińskiego rynku rękodzielniczego. Będzie można wrócić do domu ze swoim własnym kawałkiem sztuki powstałej z inspiracji kulturą chińską, ale też sprawdzić, co jest obecnie na topie u chińskich artystów.

Gdzie je się lepiej niż na powietrzu? Wszyscy zmęczeni i głodni nie zostaną pozostawieni sami sobie. W specjalnej strefie gastronomicznej goście będą mogli zjeść przysmaki regionalnej kuchni. Same w sobie są doskonałym pretekstem, by na Chiński Festiwal Światła w Warszawie się wybrać.

O tym, jak ciężko wyciągnąć dzieci z domu w listopadowy lub grudniowy dzień, wiedzą wszyscy rodzice. Czasem trzeba uciekać się do podstępu lub sposobów, o których wolelibyśmy nie mówić głośno. To pocieszające, że w Warszawie takie wyjście będzie, przynajmniej chwilowo, nieco prostsze.

chiński festiwal światła atrakcje brama

Chiński Festiwal Światła 2019- Warszawa- godziny, miejsce

Czas trwania: 30.11.2019 – 16.02.2020, codziennie w godzinach 16:00 – 22:00
Wejście na festiwal będzie zamknięte 24 i 31 grudnia.
Na 14 lutego 2020 zaplanowano specjalne wejście walentynkowe.

Adres: Fort Bema, Waldorffa 34, 01-494 Warszawa (wejście główne od ul. Waldorffa)
Dojazd: autobusami 103, 122, 180, 186, 409 (przystanek gen. Maczka), samochodem (możliwość skorzystania z parkingu)

chiński festiwal światła mapa festiwalu

Chiński Festiwal Światła, Warszawa – bilety

  • Bilet normalny: 30 zł (pon. – śr.), 45 zł (czw. – ndz.)
  • Bilet ulgowy: 20 zł (pon. – śr.), 30 zł (czw. – ndz.)
  • Wstęp bezpłatny: dzieci do lat 4
    Bilety są do kupienia na stronie internetowej organizatora lub stacjonarnie w CH Galeria Bemowo ul. Powstańców Śląskich 126, w godzinach 10:00 – 21:00.