Centrum Słowian i Wikingów Wolin

Skansen Wolin

Nieustraszeni wojownicy z północy w dawnych czasach często gościli na polskich ziemiach. Jak wyglądały ich kontakty ze Słowianami, dowiemy się odwiedzając skansen w Wolinie.

Centrum Słowian i Wikingów prowadzone jest przez stowarzyszenie „Wolin-Jomsborg-Vineta”, które swoją nazwą nawiązuje do półlegendarnych osad położonych w średniowieczu u ujścia Odry do Bałtyku, w pobliżu dzisiejszego Wolina. Obecność wikingów na tych ziemiach została potwierdzona przez wykopaliska archeologiczne, ale równie ciekawa jest historia niegdyś bogatego, prowadzącego handel zamorski, słowiańskiego plemienia Wolinian.

Festiwal Słowian i Wikingów

​Atrakcje Centrum Słowian i Wikingów Wolin

Skansen położony jest na Wyspie Ostrów, na rzece Dziwnie. Znajdujące się tu rekonstrukcje chat mieszkalnych i rzemieślniczych z IX-XI wieku wykonane są bardzo starannie, w ich wnętrzach umieszczono repliki mebli i przedmiotów codziennego użytku, dzięki którym łatwiej jest uzmysłowić sobie, jak żyli ludzie ponad 1000 lat temu. Ważna informacja dla dzieci – tutaj, zgodnie z zasadą poznawania „żywej historii”, wszystkiego można dotknąć i sprawdzić, jak działa. Warto też zobaczyć rekonstrukcję łodzi słowiańskiej z XII wieku, nazwanej „Orzeł Jumne”. Jej pierwowzór został znaleziony w okolicach Kamienia Pomorskiego w latach 80-tych. Na terenie centrum oranizowane są warsztaty z garncarstwa, kowalstwa, tkactwa czy nauka strzelania z łuku. Można też spróbować pieczonego nad ogniskiem podpłomyka. Ogromna popularnością cieszy się też coroczny Festiwal Słowian i Wikingów, jedna z największych imprez historycznych w Europie, podczas której zobaczyć można setki wojowników. Ubrani w średniowieczne stroje rozbijają swoje namioty i przez trzy dni starają się żyć jak kiedyś. Prowadzą różne pokazy, a także staczają bitwy ku uciesze licznie przybywających turystów.

Centrum Słowian i Wikingów

Ceny biletów Centrum Słowian i Wikingów Wolin

Bilet normalny: 10 zł Bilet ulgowy: 7 zł Bilet grupowy normalny: 8 zł Bilet grupowy ulgowy: 6 zł Przewodnik: 30 zł (około godziny)

Godziny otwarcia Centrum Słowian i Wikingów Kwiecień: 10:00 - 16:00 Maj, czerwiec: 9:00 - 16:00 Lipiec, sierpień: 9:00 - 18:00 Wrzesień, październik: 10:00 - 16:00