Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – Wałbrzych

stara kopalnia wałbrzych atrakcje dla rodzin z dziecmi dolnośląskie 4

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to bez wątpienia największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce. Położona na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”). Niemalże od samego początku zyskała ona popularność wśród odwiedzających i z upływem lat ten wyjątkowy obiekt coraz mocniej odznaczał swoją obecność na turystycznej mapie Polski. Dziś przedstawimy wam to miejsce i mamy nadzieję, że zachwyci was tak samo jak nas! Zapraszamy do lektury!

Rewitalizacja największej wałbrzyskiej kopalni, bo tak była właśnie Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”), została zakończona w 2014 roku. Obecnie na powierzchni 4,5 hektara znajdziemy mnóstwo zabytkowych obiektów poprzemysłowych i licznej wyposażenie, wraz z kopalnianym parkiem maszynowym. Możemy tu na własne oczy zobaczyć imponującą skalę używanej przed laty kopalnianej infrastruktury, ale też dowiedzieć się nieco więcej o specyfice i trudach pracy górnika. Co jednak najlepsze, przewodnikami w tym miejscu… są właśnie górnicy, którzy przed laty pracowali w KWK „Julia”! To idealna okazja na zdobycie wiedzy o historii i kulturze górnictwa węglowego w okolicy!

W strukturach Starej Kopalni znajduje się kilka działów. Pierwszym z nich jest Muzeum Przemysłu i Techniki. To wręcz idealne miejsce na poznanie historii węgla, górnictwa i górników — szczególnie przeróżnych niebezpieczeństw wynikających z ich codziennej pracy. Muzeum to może również pochwalić się bardzo ciekawymi zbiorami, w skład których wchodzą maszyny górnicze pamiątki związane z działalnością kopalń wałbrzyskich, a także zróżnicowane materiały audiowizualne i zbiór archiwaliów. To naprawdę doskonałe miejsce do odwiedzenia, szczególnie że muzeum stanowi też dział archeologiczny oraz geologiczny ze zbiorami z terenu samego Wałbrzycha.

stara kopalnia wałbrzych atrakcje dla rodzin z dziecmi dolnośląskie 3

Drugim miejscem położonym w omawianym dziś kompleksie jest Galeria Sztuki Współczesnej. Znajdziemy tu liczne wystawy wybitnych osobowości sztuki — nie tylko o zasięgu krajowym, ale i międzynarodowym! Doprawdy każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie czy bliskie jest wam malarstwo, grafika, fotografia czy inna forma sztuki! Wizyta obowiązkowa!

Ostatnim punktem w tym kompleksie jest Centrum Ceramiki Unikatowej. Organizowane są tu warsztaty ceramiczno-garncarskie — zarówno indywidualne, jak i grupowe. Podczas ich trwania każdy z uczestników zajmie się wybraną techniką modelowania w glinie. Co ważne, prowadzone tu zajęcia są przeznaczone dla grup przedszkolnych oraz uczniów szkół wszystkich szczebli.

stara kopalnia wałbrzych atrakcje dla rodzin z dziecmi dolnośląskie pracownia ceramiczna

Godziny otwarcia Stara Kopalnia Wałbrzych

Stara Kopalnia jest otwarta codziennie w następujących godzinach:

 • Poniedziałekpiątek: 11:00 – 18:00 (ostatnie wejście godz.16:00)
 • Sobotaniedziela: 10:00-18:00 (ostatnie wejście godz.16:00)

Galeria sztuki jest otwarta w następujących godzinach:

 • Poniedziałekniedziela: 10:00-18:00

Ceny biletów Stara Kopalnia Wałbrzych

 • Bilet normalny: 35 zł
 • Bilet ulgowy: 27 zł
 • Bilet grupowy: 25 zł/osoba (dotyczy grupy liczącej 15 osób)
 • Bilet rodzinny: 90 zł (przysługuje rodzicom z jednym lub dwojgiem dzieci)
 • Posiadacze Wałbrzyskiej Karty „Rodzina 3 Plus”: jeden z rodziców kupuje bilet normalny, pozostali członkowie rodziny płacą 1 zł/osoba
 • Posiadacze Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny: jeden z rodziców kupuje bilet normalny, pozostali członkowie rodziny płacą 10 zł/osoba
 • Bilet z Ogólnopolską Kartą Seniora – 20 zł
 • Bilety dla emerytowanych górników Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego: 15 zł/osoba
 • Bilet Nocne Zwiedzanie: 55 zł
 • Bilet Nocne Zwiedzanie z biesiadą górniczą: 140 zł
 • Bilet Explore Wałbrzych: wspólny bilet z Zamkiem Książ, Palmiarnią i Muzeum Porcelany: normalny: 81 zł, ulgowy: 59 zł

Lokalizacja Stara Kopalnia Wałbrzych

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu mieści się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Poniżej znajdziecie dokładną lokalizację tego miejsca.

Sprawdź też nasz artykuł:

Zamek Książ Wałbrzych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *