Centrum Nauki Heureka Helsinki

Helsinki z dzieckiem opinie atrakcje

W tym centrum nauki zobaczycie mnóstwo inspirujących wystaw i zobaczycie niezwykłe eksperymenty.

Heureka mieści się w miejscowości Vantaa należącej do obszaru metropolitalnego Helsinek. Została otwarta już w 1989 roku. Jej zadaniem jest zachęcanie do własnych naukowych poszukiwań poprzez interaktywne wystawy, projekcje, imprezy i eventy. Powierzchnia wystawowa w budynkach centrum to około 2500 m2, a latem uruchamiane są jeszcze wystawy na świeżym powietrzu. Każdego roku miejsce to odwiedza mniej więcej 300 000 gości.

Helsinki atrakcje dla dzieci

Atrakcje dla dzieci Centrum Nauki Heureka Helsinki

W Heurece działa kilkanaście wystaw stałych i czasowych. Wystawa główna jest wielotematyczna, składa się z różnych elementów będących podstawą działalności centrum od wielu lat. Podobnie jest z wystawą „Heureka Classics” prezentującą najważniejsze i najlepiej oceniane stanowiska w historycznym przekroju Heureki, a także perełki z innych centrów nauki z całego świata. Inne wystawy mają wyraźnie sprecyzowaną tematykę. „Under Cover!” pokazuje różne mechanizmy obronne, zarówno te stosowane przez człowieka, jak i istniejące w naturze, „Intelligent City” prezentuje nowoczesne rozwiązania pozwalające usprawnić funkcjonowanie miast, jednocześnie dbając o ekologię, a „O monecie” przedstawia proces produkcji monet – można nawet wybić tu jedną ze swoim wizerunkiem. Niezwykłym pomysłem jest wystawa „Dialog z Czasem – sztuka starzenia się”, która stara się uzmysłowić najmłodszym, jak to jest być starym i co zmienia się wówczas w naszym życiu. Co ciekawe, wystawa prowadzona jest przez seniorów. Oprócz tego można zobaczyć tu wystawy ilustrujące działanie przewodu pokarmowego czy rachunek prawdopodobieństwa.

Heureka Helsinki atrakcje dla dzieci

W sezonie letnim (maj-wrzesień) uruchamiana jest wystawa plenerowa Science Park Galilei, na której poruszane są zagadnienia związane z muzyką, matematyką i fizyką. Wszystko to w przyjemnym otoczeniu parku, a wiele stanowisk używa do ilustracji wody. Na zewnątrz ustawiona została też specjalna kula edukacyjna zaprojektowana w USA. W sezonie zimowym natomiast zaczyna działać uwielbiana przez dzieci wystawa „Winter Games”, na której można samemu sprawdzić, jak to jest być sportowcem różnych zimowych dyscyplin. Przekonacie się, że skok na skoczni narciarskiej, biathlon czy łyżwiarstwo figurowe wcale nie są takie łatwe. Poza tym działa tu nowoczesne planetarium wyświetlające pokazy związane z astronomią i przyrodą oraz laboratoria, dostępne także dla dzieci. Organizowane są nawet pokazy teatru naukowego oraz rozgrywany mecz w koszykówkę... tyle że rozgrywają go sympatyczne szczurki!

Sprawdź również: Helsinki - najlepsze atrakcje dla dzieci

Godziny otwarcia Centrum Nauki Heureka Helsinki

poniedziałek-środa, piątek – 10.00-17.00
czwartek – 10.00-20.00
sobota-niedziela – 10.00-18.00

w sezonie wakacyjnym (koniec czerwca-początek sierpnia)

poniedziałek-piątek – 10.00-19.00
sobota-niedziela – 10.00-18.00

#FeelFinair #Helsinki

Oficjalny przewoźnik Św. Mikołaja