Bułgaria czy Chorwacja – gdzie taniej na wakacje z dziećmi?

Zarówno Bułgaria, jak i Chorwacja należą do najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc na wakacje. Postanowiliśmy sprawdzić, na jakie warunki mogą tam liczyć rodziny z dziećmi. I przede wszystkim – w jakiej cenie?

Południowa Europa, dzięki przyjaznym warunkom klimatycznym, przyciąga sporą rzeszę turystów z Polski. Niemal każdy kraj w tym rejonie posiada dostęp do ciepłego morza i infrastrukturę na wysokim poziomie. Ich oferty różnią się jednak cenami. Dlatego przedstawiamy Wam względnie tanie propozycje Bułgarii i Chorwacji – takie, które pozwalają spędzić wakacje z całą rodziną bez rujnowania domowego budżetu.

Oba porównywane przez nas kraje mogą zaoferować turystom bardzo wiele. Poza piękną pogodą i plażami skoncentrowanymi wokół długich wybrzeży, posiadają liczne zabytki, z historią sięgającą nieraz starożytności, wspaniałe krajobrazy oraz rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Ich atutami jest stosunkowo niewielka odległość od Polski, oraz niższe niż np. w Hiszpanii czy Włoszech ceny.

Chorwacja

Położona nad Adriatykiem Chorwacja od kilkunastu lat przeżywa dynamiczny rozwój. Turystyka koncentruje się w nadmorskich rejonach Dalmacji oraz Istrii. Najsłynniejsze kurorty to Dubrownik, Zadar, Split, Makarska czy Pula. Popularnymi kierunkami na wczasy są też chorwackie wyspy, jak np. Brač. Wspaniałe średniowieczne starówki można podziwiać w Trogirze czy w Dubrowniku, w Splicie natomiast znajdują się ruiny pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. Plaże Chorwacji są niemal wyłącznie kamieniste, trzeba też uważać na jeżowce i koniecznie używać specjalnych butów do wody. Można tu znaleźć noclegi w każdym standardzie – od kempingów, przez bungalowy i kwatery prywatne, po kilkugwiazdkowe hotele. Do Zadaru, Splitu czy Dubrownika z Polski latają tanie linie lotnicze, wiele biur podróży zapewnia też loty czarterowe. Odległość z Warszawy do Splitu to około 1500 km.

Chorwacja czy Bułgaria gdzie taniej wakacje ceny opiniegdzie na tanie wczasy z dzieckiem

Bułgaria

W Bułgarii turyści wybierają przede wszystkim wybrzeże Morza Czarnego, wzdłuż którego ciągną się szerokie piaszczyste plaże. Najbardziej znanymi kurortami są z pewnością Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Znajduje się w nich cała masa hoteli, wiele bezpośrednio przy plaży. Coraz większą popularnością cieszą się w pełni wyposażone apartamenty na wynajem. Warto odwiedzić też Warnę – trzecie co do wielkości miasto w kraju z mnóstwem ciekawych zabytków, oraz Nesebyr – miasto i jednocześnie rezerwat archeologiczny o antycznych greckich korzeniach. Tanie linie lotnicze z Polski dolatują jedynie do Burgas w południowej części wybrzeża w sezonie wakacyjnym, ale czartery lądują również w Warnie. Od Warszawy do Warny jest ponad 1600 km.

Bułgaria hotel dla dzieci - Hotel Paradise Beach

Na zdjęciu Hotel Paradise Beach Bułgaria

wczasy w Bułgari z dziećmi opinie tanio

Gdzie taniej Bułgaria czy Chorwacja?

Zacznijmy od podstawowych informacji. Chorwacka waluta to kuna chorwacka (HRK), która stanowi równowartość niecałych 60 gr. W Bułgarii natomiast środkiem płatniczym jest lew bułgarski (BGN), który kosztuje około 2,2 zł. W obu państwach niektóre hotele przyjmują też euro, ale bezpieczniej jest zaopatrzyć się w lokalną walutę.

Najpierw skupmy się na noclegach, hotelach i wycieczkach. Musimy jednak pamiętać, że jeśli korzystamy z oferty biura podróży w Polsce, to nie zawsze suma, którą zapłacimy, wynika bezpośrednio z lokalnych cen. Trzeba też wziąć pod uwagę aktualne promocje, czas wyjazdu, moment rezerwacji, standard noclegu czy zniżki dla dzieci. Mimo to średnia cena wczasów w Chorwacji jest nieco wyższa niż podobne propozycje w Bułgarii.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie: Wakacje Bułgaria [CENY]  vs. Wakacje Chorwacja [CENY]

Jedno jest pewne, jeśli możecie wybrać się na wakacje poza ścisłym sezonem, w obu krajach możecie liczyć na rewelacyjne ceny - np. za tygodniowy pobyt w 3-gwiazdkowym obiekcie w Bułgarii można zapłacić zaledwie 395 zł/os. (Neckermann Podróże, dojazd własny, śniadania).

wczasy z dzieckiem Chorwacja ceny

Jakie ceny Chorwacja i Bułgaria?

Podobnie wygląda sytuacja także jeśli chodzi o ceny w restauracjach czy sklepach. Generalnie w Bułgarii jest nieco taniej niż w Polsce, podczas gdy w Chorwacji ceny nieznacznie przewyższają nasze krajowe. Zestawiliśmy kilka podstawowych produktów i usług dla porównania.

                                         Chorwacja                           Bułgaria

Bochenek chleba                   4,6 zł                                  2,4 zł Mleko (1 l)                                3,3 zł                                  4,4 zł Jajka (10 sztuk)                      8,5 zł                                  5,5 zł Woda mineralna (1,5 l)         3,5 zł                                  1,9 zł Coca-cola (2 l)                        8 zł                                      5 zł Piwo (0,5 l)                              4,5 zł                                  2,4 zł Obiad w restauracji           20-40 zł                               16-30 zł

Pamiętajcie jednak, że są to ceny orientacyjne, zmienne w zależności od konkretnego kurortu, pory roku, kursu waluty itd.

1 comment

Leave Comment