Kreta z dzieckiem-co zobaczyć? Poznaj atrakcje Krety

Grecja rodzinne atrakcje Kreta

Największa wyspa Grecji – Kreta – jest jednocześnie najchętniej odwiedzaną przez turystów. I trudno się dziwić, biorąc pod uwagę to, co ma do zaoferowania, także dla rodzin z dziećmi.

Każdy, kto choć trochę interesował się grecką mitologią, musiał słyszeć o Krecie. To tutaj wedle legend istniała potężna starożytna cywilizacja pod władzą króla Minosa – syna Zeusa i Europy. Królowała ona w tej części Morza Śródziemnego przez setki lat, wznosząc imponujące pałace i przez wiele lat dominując handel. Zresztą nazwa wyspy pochodzi od greckiego słowa oznaczającego siłę.

Sprawdź: Kreta - hotele na wakacje z dzieckiem

 

Dziś można na Krecie podziwiać pozostałości tej wspaniałej kultury, a jednocześnie rozkoszować się pięknymi plażami i innymi ciekawymi atrakcjami w słonecznej pogodzie. Po wyspie podróżować można autobusami lub wypożyczonym samochodem. Niedaleko Heraklionu znajduje się międzynarodowy port lotniczy.

Heraklion Kreta opinie atrakcje

Heraklion – atrakcje dla dzieci- co zobaczyć?

Główne miasto na wyspie dzięki swojej bogatej historii posiada liczne zabytki. Do najbardziej znanych należy wenecka forteca Rocca Al Mare, mury miejskie z bastionem Martiniego, w którym znajduje się grób jednego z najsłynniejszych Kreteńczyków, Nikosa Kazandzakisa (twórcy postaci Greka Zorby), oraz Fontanna Morosini zdobiona scenami z mitologii. Warte uwagi jest też Muzeum Archeologiczne. Nazwa miasta wzięła się od imienia Heraklesa, który w starożytności prawdopodobnie był tu czczony. Zaledwie 6 km od Heraklionu znajdują się ruiny Pałacu w Knossos, zwanego pałacem Minosa. To największy zachowany na wyspie pałac z okresu minojskiego, jego pochodzenie datuje się nawet na 2000 p.n.e. Odkryte na dolnym poziomie wąskie pomieszczenia nasuwają skojarzenia z labiryntem. Z nim wiąże się legenda o Minotaurze, którego miał zabić Tezeusz dzięki pomocy Ariadny i jej nici. Podobne ruiny znajdują się na Krecie także w Fajstos, Malii (znanej także z plaż z piaszczystymi wydmami) oraz Kato Zakros.

pałac w Knossos Kreta atrakcje dla dzieci

Wokół Heraklionu i w regionie pełno jest czystych, piaszczystych plaż. Są zarówno te z wieloma hotelami i rozrywkami, jak Agia Pelagia czy Matala, jak i spokojne Keratokampos czy Kato Gouves. Około 15 km od Heraklionu, w pobliżu miejscowości Gournes, działa CretAquarium Thalassokosmos, w którym podziwiać można 2500 zwierząt morskich z ponad 250 gatunków. Ciekawostką jest, że obiekt stworzono na terenie dawnej bazy wojskowej USA. W okolicy znajduje się też Dinosauria Park z ruchomymi modelami dinozaurów naturalnej wielkości z ponad 50 gatunków. Jeszcze dalej na wschód, w Hersonissos, odwiedzić można Aquaworld Aquarium, w którym nie tylko zobaczymy mieszkańców lokalnych wód, ale także wiele gadów uratowanych z całego świata. Tutaj wiele z nich dzieci mogą nawet dotykać.

Grecja atrakcje dla dzieci Kreta

Na Krecie warto odwiedzić też ruiny w Gortynie, niezwykłą jaskinię Dikte w rejonie Lasithi (tutaj miał urodzić się Zeus), miasto Chania z zabytkową wenecką zabudową i piękną halą targową, położone nieopodal majestatyczne Białe Góry (Lefka Ori) z Parkiem Narodowym Samarii (najdłuższy w Europie suchy wąwóz), Retimno z potężną wenecką fortecą La Fortezza.

Lefka Ori Kreta Grecja rodzinne atrakcje

Wyspa pełna jest mniejszych i większych kurortów, zarówno dużych i gwarnych, jak i nieco spokojniejszych. Dla rodzin z dziećmi odpowiednie wydają się takie miejscowości, które posiadają niezbędną infrastrukturę, ale jednocześnie nie są w centrum ruchu turystycznego wyspy, jak chociażby Panormo czy Georgioupolis.

Grecja Kreta z dzieckiem opinie atrakcje