Gdzie na wakacje nad Balaton z dziećmi? Co trzeba zobaczyć?

Mówi się, że chwalimy cudze nie znając swojego – zachwycamy się jeziorami i oceanami świata zapominając o tym, że i u nas w Europie jest na co popatrzeć! Jednym z takich miejsc jest największe w Europie Środkowej jezioro Balaton. Czy warto wybrać się tutaj na rodzinne wakacje? Jakich atrakcji możemy spodziewać? Sprawdźcie koniecznie!

rodzinne atrakcje dla dzieci w Europie jezioro Balaton atrakcje opinie

Balaton – położenie, klimat i garść informacji

Zaledwie 80 km od Budapesztu u podnóży Lasy Bakońskiego znajduje się miejsce, które chętnie odwiedzane jest przez turystów w sezonie letnim. Mowa oczywiście o Jeziorze Balaton, które jest największym jeziorem nie tylko na terenie Węgier, ale i całej Europy Środkowej. Mieszkańcy nazywają je czasem Węgierskim Morzem, a jego nazwa wywodzi się z języka słowiańskiego – boltьno(-je ezero) –błotne (jezioro). Powierzchnia tego jeziora to 592 km², jego długość to 77 km, a szerokość sięga od 4 do 14 km. Co ciekawe, średnia głębokość w Jeziorze Balaton to jedynie 3 m! Dzięki temu woda nagrzewa się bardzo szybko, a jej średnia temperatura latem to 23°C!
Sezon turystyczny w regionie jeziora Balaton trwa od czerwca do sierpnia i choć główną atrakcją są żeglowanie czy wędkarstwo – tak naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: północny brzeg słynie z winnic, zaś na południu czekają na nas tętniące życiem kurorty. Ciekawostką dotyczącą tego miejsca jest fakt, że wedle wyników badań przeprowadzonych w 2014 roku – na większości kąpielisk woda jest najwyższej klasy! Ma przepiękny, niebieski kolor, jednak ze względu na duże ilości magnezu i związków wapnia – jest dość mętna i niezbyt przejrzysta.

Europa gdzie na wakacje z dzieckiem atrakcje dla dzieci w Europie opinie

#HelloHungary – rodzinne atrakcje

Oczywiście główną atrakcją tego regionu jest samo jezioro. Nie jest tutaj głęboko, w efekcie czego woda szybko się nagrzewa i kusi tłumnie przyjeżdżających tutaj turystów. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularnym jest wypożyczenie jachtu i zwiedzanie miejscowości położonych przy jeziorze na własną rękę. Większość plaży przy jeziorze jest trawiasta, a niektóre z miejscowości (dla przykładu  Alsóörs) posiadają własne wodne place zabaw dla dzieci! Właściwie wzdłuż całego jeziora znajdziemy liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego: od rowerków i kajaków zaczynając, na deskach windsurginfowych i SUP kończąc. Na plażach znajdziemy wiele boisk do gry w siatkówkę czy piłkę nożną.

Sporo atrakcji znajdą tutaj również osoby lubiące aktywny wypoczynek. Niewątpliwie jedną z nich jest „Balaton Korut” – ścieżka rowerowa pozwalająca objechać całe jezioro dookoła! Liczy sobie niemal 180 km długości, a rowery wypożyczymy bez problemów w większości miejscowości. Również w samym  Parku Narodowym Pogórza Balatonu czekają na nas świetne tereny do wspinaczki czy nordic walkingu, wiele jaskiń i wygasłych gejzerów, a także liczne punkty widokowe. Z kolei na fanów gry w golfa czekają w okolicy aż trzy kluby golfowe!

Jednym z miejsc, które naprawdę warto odwiedzić jest znany z lawendy i papryki Półwysep Tihany. Znajdziemy tutaj Muzeum Marcepanów, Muzeum Lalek i słynny Dom Lawendy. Nie możemy też zapomnieć o domu papryki – PaprikaHáz, gdzie możemy zakupić różne rodzaje tego warzywa. Na półwyspie napijemy się też lawendowego piwa i na każdym kroku będziemy mieli możliwość zakupu lawendowych pamiątek. Warto udać się też do XI-wiecznego Opactwa Benedyktyńskiego rozciąga się przepiękny widok na panoramę całego jeziora.

rodzinne atrakcje dla dzieci na Węgrzech jezioro Balanton czy warto opinie

Najpopularniejszym kurortem jest tutaj położona na północnym brzegu miejscowość słynąca z wody mineralnej – Balatonfüred. Znajdziemy tutaj deptak z licznymi kawiarniami, przepiękne molo i wiele sklepików z pamiątkami. Warto również wsiąść do pociągu turystycznego, który w krótkim czasie pozwoli nam poznać okolicę. W tym mieście prawdziwymi atrakcjami rodzinnymi, które z pewnością spodoba się dzieciakom są park linowy „Kalandpark” i aquapark „Annagora”. Na trasie między Balatonfüred a Veszprem znajdziemy kolejny park rozrywki dla dzieci – Elmeny Park, gdzie czekają na nas wspaniałe atrakcje. Mowa o parku linowym, placu zabaw, ściance wspinaczkowej czy pociągu jeżdżącym po całym parku. Możemy też postrzelać z łuku i pojeździć na aquadach i go kartach. Czeka też na nas restauracja serwująca przepyszne dania, mająca w swojej ofercie również z menu dla dzieci.

Kolejną atrakcją, która zasługuje na szczególną uwagę znajdziemy w oddalonej od Badascony o 15 km miejscowości – Tapolca. Mowa oczywiście o Lake Cave Topolca podziemnym jeziorze. Początkowo czeka na nas bardzo ciekawa wystawa, po obejrzeniu której schodzimy pod ziemię, wsiadamy na drewnianą łódkę i płyniemy przez jaskinię. Na terenie tego miejsca znajduje się też ścianka wspinaczkowa dla dzieci. To naprawdę świetna atrakcja, która na długo zapada w pamięć.

Okolice Jeziora Balaton słyną z charakterystycznych zielonych zbocz – są to oczywiście winnice. Miejscowością najbardziej rozsławioną w tej kwestii jest Badascona – to tutaj produkuje się słynne wino Olaszrizling. Warto zakupić tutaj wino, gdyż jest naprawdę przepyszne, a jeśli sami nie przepadamy za jego smakiem – może to być świetny prezent dla kogoś bliskiego. Daniami, których naprawdę warto tutaj spróbować są: halászlé – balatońska zupa rybna i süllő – grillowany sandacz.

Balaton przypadnie również do gustu miłośnikom muzyki. Już na początku lipca odbywa się tutaj jeden z największych w Europie festiwali muzyki elektronicznej – „Balaton Sound„. Impreza odbywa się pod gołym niebem i cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców, jak i turystów. Natomiast w sierpniu czekają na nas festiwale: „B.my.Lake” (również muzyka elektroniczna) i „Strand Festival” (duża dawka rocka).

Lokalizacja: