Azory – atrakcje, pogoda, wakacje z dzieckiem?

Ciepłe kraje zdają się kusić turystów przez cały rok. Niewątpliwie jednym z nich jest Portugalia, a dokładnie archipelag dziewięciu przepięknych wysp – Azory. Jakie atrakcje czekają na nas na miejscu? Jakiej pogody możemy się spodziewać? Czy warto wybrać się tam z dzieckiem? Sprawdźcie koniecznie!

 

Azory na wakacje z dzieckiem?

Azory – położenie, klimat i pogoda

Choć poprzez wzgląd na nazwę tego miejsca mogłoby się nam wydawać, że Azory są odległym miejscem po drugiej stronie naszego globu – jest całkowicie przeciwnie. To miejsce położone jest na terytorium Portugalii, „zaledwie” 900 mil morskich od jej stolicy Lizbony i jednocześnie 2000 mil morskich od wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Łatwo więc zauważyć, że nie jest to aż tak odległy zakątek świata, a samolotem dotrzemy tam w zaledwie 5-7 godzin. To wcale nie tak dużo, jak na tak egzotyczny klimat wysp, prawda?

Na Azory składa się 9 powulkanicznych wyspSão Miguel – jest to jednocześnie największa z nich, a jej powierzchnia to 744,35 km2Pico TerceiraSão JorgeFaialSanta MariaGraciosaCorvo – najmniejsza wyspa o powierzchni jedynie 17,11 km2. Razem tworzą przepiękny archipelag oferujący całe morze atrakcji dla turystów. Gospodarka tego miejsca opiera się w zdecydowanej większości na turystyce, ale też rybołówstwie i rolnictwie – uprawiane są tutaj głównie owoce cytrusowe, winorośle, pszenice, trzcina cukrowa czy kukurydza.

atrakcje dla dzieci w Europie Azory z dzieckiem czy warto opinie

Dzięki umiarkowanemu klimatowi i żyznym glebom spotkamy się tutaj z bogatą szatą roślinną. Nie zabraknie też wód termalnych, gejzerów czy wód śródlądowych – jezior mieszczących się w kraterach starych wygasłych już wulkanów. A skoro już mowa o wulkanach – na wyspach zobaczymy ich całkiem sporo, zaś najpopularniejszym z nich jest Wulkan Pico – to jednocześnie najwyższe wzniesienie na Azorach i w całej Portugalii sięgające 2351 m.n.p.m. Wulkanów nie musimy się jednak obawiać, ostatnią erupcją zaskoczył w 1957 roku wulkan Vulcão dos Capelinhos powiększając jednocześnie powierzchnię wyspy Faial o około 1,5 km2.

Mimo idealnego położenia na mapie świata pogoda na Azorach bywa dość nieprzewidywalna, a sprawcą takiego stanu rzeczy jest nikt inny jak Wyż Azorski. Latem temperatura nie przekracza zazwyczaj 28°C, z kolei zimą nie spada poniżej 10°C. Najcieplejszymi miesiącami na wyspach są: czerwiec, lipiec i sierpień, z kolei w grudniu możemy spodziewać się najczęstszych opadów deszczu. Azory zresztą znane są z częstych i gwałtownych opadów – nie oznacza to jednak, że potrafi padać przez cały dzień, wręcz przeciwnie! Deszcz pojawia się tylko po to, aby już po kilku minutach ponownie mogło pojawić się słońce. Rzadko kiedy zdarza się, aby deszcz oblewał wyspy przez cały dzień.

Możemy jednak spodziewać się częstych mgieł, przez które niektóre lotniska bywają nieczynne, ponieważ piloci samolotów mają problemy z widocznością. Pozostając przy temacie transportu, wybierając się na Azory warto wziąć pod uwagę fakt, że nie jest on tutaj szczególnie rozwinięty. Najlepszej infrastruktury możemy spodziewać się na wyspie São Miguel, z kolei na innych wyspach autobusy kursują jedynie w wybrane dni tygodnia. Jeśli zapragniemy podczas pobytu zobaczyć inną wyspę niż tę, na której znajdujemy się docelowo pamiętajmy, że pomiędzy wyspami kursują promy linii Atlanticoline.

Niestety na Azory nie dotrzemy bezpośrednio z Polski. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe połączenia – najtaniej jest dolecieć do Lizbony, a stamtąd już na Azory. Istotnym jest także fakt, że po wylądowaniu na wyspie São Miguel, (jest to lotnisko docelowe przy locie na Azory) możemy skorzystać z usług linii SARA Air Acores, które zapewniają wszystkim turystom z kontynentalnej Portugalii darmowy przelot na kolejną wyspę. Z czego to wynika? Z pewnością z chęci zachęcenia turystów, to odwiedzenia również innych wysp.

rodzinne atrakcje w Europie Azory atrakcje dla dzieci Azory czy warto opinie

Azory – co warto zobaczyć?

Ze względu na wulkaniczne pochodzenie Azorów jedną z ich największych atrakcji są gejzery i liczne gorące źródła, które określa się tam mianem „caideras„. Nie od dziś wiadomo, że mają one świetny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, jednak lokalni mieszkańcy wykorzystują je także w celach… kulinarnych! Azory słyną z „Cozido” – jest to danie z warzyw i mięsa, które umieszczone w naczyniu zakopywane jest w ziemi tuż obok gejzerów i po kilku godzinach jest już gotowe do spożycia – naprawdę warto spróbować tego przysmaku w pobliskiej knajpce.

Dzięki działalności wulkanów na Azorach znajdziemy też inne atrakcje. Jedną z nich są Lagoa Azul i Lagoa Verde – to dwa jeziora położone obok siebie na wyspie  São Miguel, powstałe w kraterach wulkanu. Widok jest naprawdę zdumiewający! Ciekawostką jest też fakt, że wyspa Corvo (najmniejsza i najbardziej dziewicza na Azorach)  powstała w miejscu wybuchu wulkanu. Również dzięki wulkanom możemy cieszyć się górskimi wędrówkami. Najpopularniejszym kierunek jest oczywiście znajdujący się na wyspie Pico najwyższy szczyt Portugalii. Z kolei jeśli chcemy podziwiać piękne widoki – powinniśmy udać się na wyspę Flores, na której kwiaty kwitną przez cały rok!

Azory słyną również z tego, że właśnie tutaj mieszczą się dwie i jednocześnie jedyne w Europie plantacje herbaty: Porto Formosa i Cha Gorreana. Ta druga cieszy się ogromną popularnością i często jest odwiedzana przez turystów. Jeśli zależy nam na walorach smakowych naszej wycieczki to koniecznie musimy odwiedzić wyspę São Miguel, a konkretnie przedmieścia stolicy, jaką jest Ponte Delgada. Tam znajdziemy miejsce o nazwie Fajã de Baixo – jest to hodowla najsmaczniejszych ananasów, które uprawiane są w specjalnych cieplarniach zbudowanych ze szkła i drewna. Możemy tutaj nie tylko podpatrzeć hodowli ananasów, ale i spróbować wyjątkowego likieru.

Trzymając się kulinarnej kwestii Azorów przeniesiemy się na wyspę Faial. Tutaj, a dokładniej w miejscowości Horta mieści się wyjątkowe dla wszystkich morskich podróżników miejsce – bar Peter Café Sport. Tawerna prowadzi swoją działalności nieprzerwanie od 1918 roku i poszczyć się może przepysznym jedzeniem. Skosztujemy tutaj również popularnego dżinu z tonikiem. Na terenie całych Azorów natkniemy się na Bolos lêvedos – są to stosunkowo wilgotne i ciężkie drożdżowe bułeczki. Ten popularny specjał możemy spożyć zarówno na słodko, jak i na słono.

Azory rodzinne wakacje co warto zobaczyć w Portugalii opinie

Azory słyną jednak nie tylko z przepięknej roślinności, wulkanów czy pysznego jedzenia – ich wspaniałą atrakcją są również zwierzęta. NA Azorach znajdziemy aż 27 gatunków wielorybów, liczne rodziny delfinów i innych morskich zwierząt. I chociażby właśnie z tego względu warto odwiedzić również Muzeum Wielorybów.

Przenieśmy się ponownie na największą i jednocześnie najbardziej zaludnioną wyspę – São Miguel. To właśnie ona jest liderem wśród atrakcji związanymi z morskimi zwierzętami. Dlaczego? Oferowane są tutaj rejsy, dzięki którym możemy z bliska obserwować delfiny i wieloryby. Cieszą się one tak samo dużą popularnością, jak możliwość pływania z delfinami. Nic w tym dziwnego, bo czy ktoś z nas nie chciałby doświadczyć czegoś tak niezwykłego chociaż w życiu? Popularne jest tutaj również samo nurkowanie, jak i kursy tej umiejętności.

Wybierając się na Azory pamiętajmy, że ceny są tutaj dość wysokie (zdecydowanie wyższe niż np. w Hiszpanii). Jednocześnie zaskoczą nas bardzo niskie ceny autobusów! Mimo tego, że głównym językiem jest tam portugalski – ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni i bez większych problemów możemy porozumieć się z nimi w języku angielskim. Plusem jest także liczba publicznych, miejskich toalet i fakt, że są one bardzo czyste i zadbane. Osoby lubiące aktywny wypoczynek z pewnością ucieszy fakt, że wszystkie szlaki na Azorach są wyraźnie oznaczone, więc miejsce docelowe znajdziemy bez większych problemów.

Portugalia z dzieckiem rodzinne atrakcje w Portugalii zwiedzanie opinie

Azory – przydatne informacje:

Waluta: €
Język: portugalski
Strefa czasowa: UTC -1 – zima, UTC – lato
Wiza: nie jest konieczna
Czas przelotu: 5-7 godzin

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Lizbonie
Avenida das Descobertas, 2, 1400-092 Lisboa, Portugal
tel: +351 21 3012350
tel: +351 21 3014200
tel: +351 21 3041410
fax: +351 21 3041429

Portugalia atrakcje dla dzieci w Europie Azory z dzieckiem czy warto opinie

Lokalizacja: