Pacanów z dzieckiem – zaczarowany ogród i…Koziołek Matołek

"W Pacanowie kozy kują więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa".

Hmmm... coś mi się zdaje, że ten nasz Koziołek nie miał GPS, ani nawet najzwyklejszej mapy, bo gdyby miał, wiedział by, że droga do Pacanowa wcale nie jest skomplikowana i nadaje się idealnie na jednodniową wycieczkę. Pacanów oddalony jest od Krakowa o niecałe 100 kilometrów i to wyjątkowo urokliwych kilometrów, bo po drodze mijaliśmy takie oto widoczki.

W drodze...

w drodze do Pacanowa

Wsi spokojna, wsi wesoła...

Koziołek Matołek Pacanów

Koziołek Matołek to najważniejszy symbol Pacanowa, gdyby nie Kornel Makuszyński i jego książka "120 przygód Koziołka Matołka", pewnie nie wielu z nas wiedziało by o istnieniu tej miejscowości. Stało się jednak inaczej i wielbiciele tego niesfornego koziołka przybywają tutaj w poszukiwaniu jego śladów. A tych naprawdę nie brakuje, gdyż koziołek występuje wszędzie dookoła, nawet wypatrzyliśmy jednego takiego, co siedział na dachu.

koziolek matołek Pacanów z dzieckiem atrakcje
pacanów
pacanów rodzinnie

pacanów 22

rodzinne przygody koziołka matołka

Miłośnicy przygód koziołka Matołka, ale i innych polskich bajek koniecznie powinni udać się do Europejskiego Centrum Bajki, do którego udaliśmy się także i my. W Centrum tym czekała na nas wystawa "Bajkowy świat", która poprowadziła nas przez krainę baśni i bajek oraz "Mały teatr" z lalkowym przedstawieniem.

Europejskie Centrum Bajki

europejskie centrum bajki pacanów z dzieckiem

Nim wyruszyliśmy na podbój krainy baśni i bajek, nasz przewodnik poprosił nas o założenie magicznych butów, w bajkowym przedpokoju, dzięki którym pomniejszyliśmy się do rozmiarów małej, polnej myszki i przez jej norkę przedostaliśmy się na Zaczarowany Dworzec Kolejowy w Pacanowie. Tam wsiedliśmy do magicznego pociągu, którym udaliśmy się w niezwykłą podróż do wnętrza ziemi, a także w kosmos i pod wodę.

Zaczarowany Dworzec Kolejowy w Pacanowie

Zaczarowany Dworzec Kolejowy w Pacanowie

W magicznym pociągu

magiczny pociąg Pacanów atrakcje dla dzieci

Nasza podróż pociągiem dobiegła końca w Czarodziejskim Ogrodzie, w którym Wiki wręcz się zakochała, piękne, olbrzymie, kolorowe kwiaty, w których można było usiąść szybko przypadły jej do gustu. 

W Zaczarowanym Ogrodzie

zaczarowany ogród Pacanów z dzieckiem

atrakcje dla dzieci Pacanów zaczarowany ogród
Atrakcje centrum bajki Pacanów

Kolejne nasze kroki skierowaliśmy w stronę szachowej wieży, tuż obok której znajdowała się mała sala kinowa, gdzie wszyscy wygodnie usadowiliśmy się na pufach i obejrzeliśmy odcinek przygód koziołka Matołka. Po opuszczeniu wystawy przeszliśmy się do ogrodu, w którym znajdowały się różne postaci z bajek, między innymi olbrzymi kot w butach. A gdy przyszedł odpowiedni czas udaliśmy się do Małego Teatru, gdzie obejrzeliśmy sztukę o "Małej syrence" według baśni Hansa Christiana Andersena. 

kot w butach Pacanów
Na sam koniec wszyscy uczestnicy mogli z bliska przypatrzeć się marionetkom i spróbować samodzielnie nimi sterować, co okazało się nie lada wyzwaniem, gdyż te lalki wcale lekkie nie są. 

atrakcje dla dzieci centrum bajki Pacanów 1

Nasza przygoda z bajką dobiegła końca, Wika była zachwycona tym bajkowym światem i z uśmiechem na buzi wróciliśmy do domu, a wraz z nami nowy przyjaciel Reksio, którego Wika upatrzyła w sklepie z pamiątkami :-)

Informacje praktyczne:

Bilet wstępu na Wystawę „Bajkowy świat” 19zł

Bilet wstępu do Małego teatru 7zł

Uśmiech dziecka w Zaczarowanym Ogrodzie bezcenny !