Pacanów – Europejskie Centrum Bajki

Trudno znaleźć lepsze miejsce na Europejskie Centrum Bajki niż dobrze znany z bajek Pacanów. Musi to być miasto niezwykłe, skoro najsłynniejszy bajkowy Koziołek tak bardzo starał się tu dojść! Oprócz tego, możemy znaleźć tu Europejskie Centrum Bajki.

Europejskie Centrum Bajki Pacanów 2022

Na szczęście, żeby dotrzeć do Pacanowa nie trzeba błąkać się po całym świecie tak jak Koziołek Matołek. Wcale nie jest trudno tam trafić. A to, co można zobaczyć w Europejskim Centrum Bajki, na pewno nas nie zawiedzie. Instytucja ta działa od 2005 roku, a od 2010 roku ma do dyspozycji nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, położony w iście bajkowej scenerii. Można tu spotkać swoich ulubionych bohaterów. To miejsce popularyzujące dobrą literaturę i pobudzające wyobraźnię.

rodzinne atrakcje Pacanów

​Atrakcje Europejskie Centrum Bajki Pacanów

Chyba nic nie przemawia do dzieci lepiej niż mądre i pouczające bajki. Niestety, w czasach nowych środków przekazu coraz trudniej dotrzeć im do maluchów. Aby to zmienić, postanowiono utworzyć Europejskie Centrum Bajki – ośrodek kultury dziecięcej o znaczeniu międzynarodowym. Budynek Europejskiego Centrum Bajki otacza wspaniały ogród, w którym znajdują się rośliny o ciekawej woni, różnorodne drzewa i krzewy dzięki, którym można poznać rozmaite faktury i rodzaje liści. Ścieżki ogrodu prowadzą chcących odpocząć do drewnianych altan oraz nad staw obok którego znalazł swoje miejsce amfiteatr. Na deskach podniebnego teatru często odbywają się różnorodne spektakle i przedstawienia, które zabierają uczestników w podróż po krainie fantazji wyobraźni.  Rośnie tu nawet grusza wierzbolistna, na której można zobaczyć słynne „gruszki na wierzbie”.

europejskie centrum bajki pacanów bajka opinie cennik

Wewnątrz Centrum Bajki zobaczyć można interaktywną wystawę „Bajkowy Świat”, na której spotkamy legendarnego Koziołka Matołka i jego przyjaciół, a naszymi przewodnikami będą Dzwoneczek, Czerwony Kapturek i Królewna Śnieżka. Zwiedzając wystawę, odwiedzimy różne zakątki świata i poznamy charakterystyczne dla nich bajki, a nowoczesne multimedia sprawią, że poczujemy się, jakbyśmy faktycznie znaleźli się w środku jednej z nich. W budynku Centrum mieści się też biblioteka z czytelnią i księgarnią, sale warsztatowe, Kino Szkatułka oraz sala teatralna Małego Teatru. Europejskie Centrum Bajki inicjuje wiele inicjatyw popularyzujących literaturę dziecięcą i organizuje wydarzenia kulturalne takie jak Festiwal Kultury Dziecięcej, Dziecięce Spotkania z Komiksem czy Zjazd Postaci Bajkowych czy Festiwal Gier i Komiksów dla Dzieci.

Sprawdź koniecznie: Najlepsze atrakcje na weekend z dzieckiem

  Europejskie Centrum Bajki Pacanów 2022 atrakcje park rozrywki

Park Edukacyjny „Akademia Bajki”

Zapraszamy do zewnętrznego Parku „Akademia Bajki” podzielonego tematycznie na cztery przenikające się edukacyjne ogrody, porządkujące świat literatury dziecięcej pod kątem gatunków literackich: Ogrodu Komiksu, Ogrodu Bajek i Baśni, Ogrodu Legend oraz Ogrodu Powieści. Na terenie każdego z nich zlokalizowane są stacje multimedialne nawiązujące do wybranych bajek, komiksów, powieści oraz legend zatopionych w morzu, legend świętokrzyskich, czyli legend od Bałtyku do Tatr.

pacanów centrum bajki koziołka matołka 2022 atrakcje park

Dla gości Europejskiego Centrum Bajki oprócz strefy biletowanej dostępna jest też strefa ze skateparkiem dla młodzieży, fontanną i zielonym skwerem z siedziskami oraz strefę biletowaną. Misją Akademii Bajki jest nauka poprzez kreatywną zabawę, odwoływanie się do istoty bajek oraz rozwijanie wyobraźni i ciekawości świata.

Fabyka Piasku - Ogród Komiksu

Pobierz folder z ofertą dla szkół >folder dla szkoł ECB - Pacanów Europejskie Centrum Bajki<

Ceny biletów Europejskie Centrum Bajki Pacanów

Aktualne ceny biletów dostępne na oficjalnej stronie centrumbajki.pl . Pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji biletów online!

Europejskie Centrum Bajki Pacanów - godziny otwarcia

  • Kwiecień-Październik poniedziałek-niedziela 9:00-17:00
  • Listopad-Marzec wtorek-niedziela 9:00-16:00 

Grafik godzin wstępu - Park Edukacyjny “Akademia Bajki”

  • od 1 kwietnia do 31 maja, (wtorek-niedziela) w godzinach 10:00-18:00,
  • od 1 czerwca do 31 sierpnia (wtorek -piątek) w godzinach 10.00-18.00,
  • od 1 czerwca do 31 sierpnia ( sobota-niedziela) w godzinach 10.00-20.00,
  • od 1 września do 31 października ( wtorek -niedziela) w godzinach 10.00-18.00,
  • od 1 listopada do 31 marca ( wtorek- niedziela) w godzinach 10.00-16.00.

Dojazd: