10 NAJ w AMSTERDAMIE czyli rowerowa przejażdżka po mieście

Mówimy Amsterdam – myślimy...

...rowery, kanały, tulipany, zabawa, zabytki, muzea, świetna atmosfera! To idealne miejsce na majówkę :) Dziś pokażemy jak można fajnie , rodzinnie spędzić jeden dzień w stolicy Holandii. Podczas naszego ostatniego pobytu szukaliśmy wspólnie 10 NAJ Amsterdamu. Zobaczcie nasze TOP 10 :)

NAJ nr 1 - ROWERY

Nasz numer jeden i hit tego miasta to rowery! Jest ich tu tysiące, a szaleni rowerzyści są wszędzie ;) Nie ma się co dziwić, bo mają gdzie dać się ponieść jednośladom – liczba ścieżek rowerowych jest imponująca.

Gdy Globtroterek pierwszy raz zawitał do stolicy Holandii miał niewiele ponad rok. Wtedy podróżował w swoim foteliku rowerowym, przywiezionym z Polski i zamontowanym na wypożyczonym rowerze. W tym roku zdecydowaliśmy się na wypożyczenie roweru typu cargo bike, który idealnie nadaje się do przewozu dzieci. To taka a’la taczka rowerowa :) Mieliśmy lekkie obawy co do łatwości manewrowania takim pojazdem, ale na szczęście okazały się bezpodstawne. Dlatego gorąco zachęcamy Was do zwiedzania miasta i podziwiania go z poziomu siodełka rowerowego. My korzystamy zawsze z wypożyczalni MacBike, mieszczącej się w budynku Centraal Station. Koszt wypożyczenia zwykłego roweru na jeden dzień (24 h) – ok. 10 euro, cargo bike – 25 euro.

Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić rowerem

NAJ nr 2 - Centraal Station, przy Stationsplein

Korzystając z fakty, że nasza wypożyczalnia znajduje się w budynku dworcu, poświęciliśmy chwilę, by przyjrzeć mu się dokładnie. Centraal Station to największy i najbardziej ruchliwy dworzec w Holandii. Wygląda jak pałac. Otwarty w 1885 roku  zachwyca do dziś. Spełnia rolę punktu komunikacyjnego w mieście. Tutaj znajdują się przystanki prawie wszystkich linii tramwajowych, a w okolicy cumuje większość statków oferujących rejsy po kanałach.
Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić Centraal Station

Amsterdam z dzieckiem zwiedzanie rowerem

NAJ nr 3 - amsterdamskie kanały

Amsterdam kanałami stoi :) Jest ich tu ponad 160. Nie bez powodu Amsterdam nazywany jest Wenecją północy. Cztery największe kanały to Singel, Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. Wzdłuż nich znajdują się świetne ścieżki rowerowe, dlatego nie ma nic fajniejszego od pedałowania w okolicy, podziwiania architektury i zabudowy miasta.
Amsterdam najlepsze atrakcje na weekend 5

Amsterdam z dzieckiem weekend co zwiedzić (6)

Kanały Amsterdam - co zobaczyć z dzieckiem

Amsterdam najlepsze atrakcje dla dzieci i nie tylko

Amsterdam najlepsze atrakcje zwiedzanie z dzieckiem rowerem

Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (10)

Amsterdam kanały - weekend z dzieckiem (11)

Amsterdam zwiedzanie rowerem w weekend

NAJ nr 4 - domy na wodzie

Będąc w okolicy kanałów koniecznie przyjrzyjcie się różnorodnym domom na wodzie.  Pierwsze domy powstały ze względów ekonomicznych. Wystarczyło kupić starą barkę i przerobić ją na mieszkanie. W ostatnich latach moda na mieszkanie na wodzie spowodowała znaczny wzrost cen tego typu lokum. 
Amsterdam Domy na wodzie - atrakcje

Domy na wodzie Amsterdam - zwiedzanie z dzieckiem)

Amsterdam DOMY NA WODZIE-najlepsze atrakcje dla dzieci

Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (16)

NAJ nr 5 – najwęższy dom w Holandii

Pozostając przy oryginalnych domach, skierowaliśmy nasze jednoślady w kierunku najwęższego domu w mieście, znajdującego się pod adresem Singel 7. Musicie być uważni, bo łatwo go przeoczyć. Budynek ma szerokość drzwi wejściowych.
Amsterdam atrakcje - najwęższy dom

Najwęższy budynek Amsterdam atrakcje

Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (19)

NAJ nr 6 - Plac Dam

Plac Dam to serce miasta i jego największy plac . Znajduje się  m.in.  Nationaal Monument - pomnik ku czci ofiar II wojny światowej. Plac otaczają najważniejsze budynki w stolicy. Stadhius czyli Ratusz to budowla wznosząca się na 13 659 drewnianych palach wbitych w mulisty grunt. Obok dumnie góruje nad placem Nieuwe Kerk czyli Nowy Kościół z 1400 roku. Swoją siedzibę przy Placu Dam ma również Museum Madame Tussauds.

Pod koniec kwietnia plac zamienia się w lunapark. Wszystko to z okazji narodowego święta jakim jest hucznie obchodzony Dzień Króla. 27 kwietnia cała Holandia powiewa flagami, świętuje i bawi się od białego rana do późnej nocy.
Amsterdam wesołe miasteczko karuzele diabelski młyn

Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (21)

Amsterdam najlepsze atrakcje dla dzieci na weekend

Amsterdam atrakcje dla dzieci - zwiedzanie

NAJ nr 7 – Westerkerk, Prinsengracht 281

Wieża kościoła Westerkerk sięga 85 metrów i jest najwyższą w Amsterdamie. Łatwo dotrzeć do niego bez mapy, gdyż wieża góruje nad miastem.
Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (24)

Amsterdam Westerkerk co zwiedzić (25)

Amsterdam rowerem z dzieckiem

Amsterdam najlepsze atrakcje

Rowerowy Amsterdam rodzinne zwiedzanie

NAJ nr 8 – Magere Burg, okolice ulicy Kerkstraat

Most Magere Burg znalazł się w naszym zestawieniu, gdyż jest najczęściej fotografowanym mostem w Amsterdamie. Chudy Most jest mostem zwodzonym, o czym przekonaliśmy się osobiście, obserwując przepłynięcie pod nim ogromnej barki.

Amsterdam Magere Burg co zobaczyć

Amsterdam Magere Burg co zobaczyć z dzieckiem

Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (31)

Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (32)

Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (33)

Amsterdam rodzinne zwiedzanie najlepsze atrakcje

NAJ nr 9 – De Waag, Nieuwmarkt 4

Amsterdamska waga miejska zaliczana jest do najstarszych i najsłynniejszych na świecie. W średniowieczu ważono w niej towary, które zmieniały właścicieli. Obecnie znajduje się tu restauracja.
Amsterdam De Waag atrakcje

De Waag atrakcje Amsterdam z dzieckiem rowerem

Naj nr 10 - Oude Kerk, Oudekerksplein 23

Najstarszy kościół parafialny usytuowany jest w sercu Dzielnicy Czerwonych Latarni. Zbudowany w XII wieku przez setki lat był miejscem pochówku mieszkańców Amsterdamu. Oude Kerk jest najlepiej zachowaną świątynią w Amsterdamie.
Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (37)

Amsterdam z dzieckiem co zwiedzić (38)

Poza TOP 10 po drodze mijaliśmy wiele ciekawych obiektów, widoków i miejsc wartych zatrzymania się choć na chwilę. Oto kilka migawek z trasy.

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (1)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (2)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (3)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (4)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (5)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (6)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (7)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (8)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (9)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (10)

Amsterdam atrakcje - co zobaczyć - weekend z dzieckiem (11)

Jeśli chcecie poczuć atmosferę Amsterdamu, to wskakujcie z nami na rower – zapraszamy na krótki film :)

Autorzy:
Tekst: Ola Dudek, zdjęcia: Tomej i Michaś Dudek - autorzy bloga www.globtroterek.blogspot.com - podróżują po Europie, którą uwielbiają fotografować i odkrywać na swój własny, niepowtarzalny sposób. To na ich blogu znajdziecie niesamowite gry miejskie, dzięki którym zwiedzicie najważniejsze atrakcje wielu eropejskich miast, a Wasze dzieci będą zachwycone. 

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"

Amsterdam z GLOBTROTERKIEM