Warszawa: Park Miniatur Województwa Mazowieckiego

atrakcje dla dzieci Warszawa

Ekspozycja miniatur zabytków z terenu Mazowsza pozwala odkryć Warszawę, jakiej już nie ma i poczuć dawny klimat regionu.

Siedzibą parku miniatur jest budynek dawnego Banku Landaua. Już sam ten fakt odróżnia go od innych tego typu obiektów. Ten zabytkowy gmach jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów secesji w Warszawie. Przetrwał drugą wojnę światową niemal w nienaruszonym stanie. Niestety wiele innych perełek architektonicznych nie miało tyle szczęścia. To właśnie z myślą o nich powstał Park Miniatur Województwa Mazowieckiego. Tylko tutaj można poznać niezwykłe budowle Warszawy i okolic, które zabrała wojenna zawierucha.

atrakcje dla dzieci Mazowsze

Atrakcje Park Miniatur Mazowsza

Miniatury zgromadzone w Banku Landaua mają służyć przede wszystkim celom edukacyjnym. Zostały wykonane w skali 1:25 z wykorzystaniem dokumentacji odwzorowywanych budynków, planów, rycin i fotografii. Powstają przy wykorzystaniu drukarki 3D.

W strefie „Warszawa” postanowiono odtworzyć całe fragmenty miasta, z Osią Saską na czele. Zobaczyć tu można nieistniejący Pałac Saski, Wielki Salon, Żelazną Bramę i Pałac Lubomirskich z Ogrodu Saskiego. Jest tu też Pałac Kronenberga, Giełda Warszawska, Pałac Karasia i inne bezcenne i bezpowrotnie utracone gmachy. Niektóre z tych obiektów, choć przez pewien czas współistniały, są pokazywane w stanie z różnych okresów, co przy odpowiednim komentarzu pozwala zrozumieć ewolucję architektonicznych i urbanistycznych trendów. Zadbano także o otoczenie budynków – podwórza, latarnie, mosty, ulice czy ogrody, przejeżdżające dorożki i przechadzający się mieszkańcy. A to jeszcze nie koniec symbolicznej odbudowy.

atrakcje dla dzieci park miniatur Warszawa

Strefa ilustrująca Mazowsze ma mieścić zarówno obiekty już nieistniejące, jak i te, które przetrwały do dzisiejszych czasów. W ten sposób, w jednym miejscu będzie można zobaczyć całościowy krajobraz regionu, obecnie niedoceniany lub też ulegający degradacji. Staną tu zamki, pałace i pałacyki, kościoły i kościółki, wiatraki, karczmy, chłopskie chaty i pańskie dwory, a nawet całe miasteczka, w których wyeksponowane będą elementy wszechobecnego kiedyś na Mazowszu żydowskiego folkloru. Słowem – cała różnorodność regionu. Docelowo w parku ma powstać w sumie około 50 makiet.

Park miniatur można zwiedzać także z przewodnikiem w każdą niedziele (w ostatnią niedziele miesiąca zwiedzanie Banku Landaua). Na miejscu działa też kącik zabaw dla dzieci, organizowane są różnego rodzaju eventy, działa też escape room.

park miniatur Mazowsza atrakcje

Godziny otwarcia Park Miniatur Województwa Mazowieckiego

wtorek-sobota – 10.30-17.00 niedziela – 10.30-18.00

Ceny biletów Park Miniatur Województwa Mazowieckiego

normalny – 14 zł ulgowy – 10 zł rodzinny (2+2) – 35 zł

Ogród Centralnej Biblioteki Rolniczej Ul. Krakowskie Przedmieście 66