Ekspozycja miniatur zabytków z terenu Mazowsza pozwala odkryć Warszawę, jakiej już nie ma i poczuć dawny klimat regionu.
Do zwiedzania Warszawy zaprasza
Siedziba parku miniatur znajduje się w samym centrum stolicy. Powstał on z myślą o wielu perełkach architektonicznych, którym nie dane było przetrwać potwornych zniszczeń II wojny światowej. Tylko tutaj można poznać niezwykłe budowle Warszawy i okolic, które bezpowrotnie przepadły. Miniatury zgromadzone w parku mają służyć przede wszystkim celom edukacyjnym. Zostały wykonane w skali 1:25 po analizie dokumentacji odwzorowywanych budynków, planów, rycin i fotografii. Wytworzono je przy wykorzystaniu drukarki 3D i materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, jako że wystawa mieści się pod gołym niebem, w ogródku na tyłach Centralnej Biblioteki Rolniczej. Wieczorem makiety są podświetlane.
Atrakcje Park Miniatur Mazowsza
Na wystawie stałej „Warszawa - utracone perły architektury” postanowiono odtworzyć całe fragmenty miasta, z Osią Saską na czele. Zobaczyć tu można nieistniejący Pałac Saski, Wielki Salon, Żelazną Bramę i Pałac Lubomirskich z Ogrodu Saskiego. Jest tu też Pałac Kronenberga, Giełda Warszawska, Pałac Karasia i inne bezcenne utracone gmachy. Niektóre z tych obiektów, choć przez pewien czas współistniały, są pokazywane w stanie z różnych okresów, co przy odpowiednim komentarzu pozwala zrozumieć ewolucję architektonicznych i urbanistycznych trendów. Zadbano także o otoczenie budynków – podwórza, latarnie, mosty, ulice czy ogrody, przejeżdżające dorożki i przechadzający się mieszkańcy. A to jeszcze nie koniec symbolicznej odbudowy.
Strefa ilustrująca Mazowsze ma mieścić zarówno obiekty już nieistniejące, jak i te, które przetrwały do dzisiejszych czasów. W ten sposób, w jednym miejscu będzie można zobaczyć całościowy krajobraz regionu, obecnie niedoceniany lub też ulegający degradacji. Staną tu zamki, pałace i pałacyki, kościoły i kościółki, wiatraki, karczmy, chłopskie chaty i pańskie dwory, a nawet całe miasteczka, w których wyeksponowane będą elementy wszechobecnego kiedyś na Mazowszu żydowskiego folkloru. Słowem – cała różnorodność regionu. Docelowo w parku ma powstać w sumie około 50 makiet.
Grupy, mogą zwiedzać park miniatur także z przewodnikiem. Organizowane są lekcje varsavianistyczne połączone ze spacerem po nieodległym Starym Mieście. Działają też wystawy czasowe, takie jak "Wirtualna podróż" z wykorzystaniem gogli 360°.
Godziny otwarcia Park Miniatur Województwa Mazowieckiego
codziennie – 11.00-19.00
grupy przyjmowane są od godziny 8.00
Ceny biletów Park Miniatur Województwa Mazowieckiego
normalny – 14 zł
ulgowy – 12 zł
rodzinny (2+2) – 35 zł
dzieci do lat 5 – bezpłatnie
dzieci w wieku 6-7 lat – 1 zł
dzieci w wieku 8-12 lat – 5 zł
Wystawa "Wirtualna podróż" dodatkowo płatna 10 zł.
Park Miniatur Województwa Mazowieckiego
Ogród Centralnej Biblioteki Rolniczej
Ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-950 Warszawa