Algarve – najlepszy kierunek na rodzinne wakacje

Relaks na plaży, edukacyjne muzea czy aktywne spędzanie czasu – bez względu na to, jaki jest sprawdzony, rodzinny „przepis” na udane wakacje, w portugalskim Algarve można zrealizować każdy z nich.

rodzinne atrakcje Algarve Portugalia

Algarve – najlepsze plaże w Europie

Ten popularny region wypoczynkowy na południu Portugalii zdecydowanie zasłużył na prestiżowy tytuł „Europe's Leading Beach Destination”, czyli turystycznego Oskara przyznawanego przez World Travel Awards. Algarve słynie z długich i szerokich, złocistych plaż, uroczych zatoczek, ciepłego klimatu oraz świeżych owoców morza. W całej Portugalii jest 315 plaż i 17 przystani, którym przyznano Błękitną Flagę (Blue Flag) ze względu na ich czystość i bezpieczeństwo. W regionie Algarve znajduje się aż 88 plaż oraz 4 mariny (w Vilamoura, Albufeira, Portimão i Lagos). Ze względu na urozmaiconą linię brzegową, można tu znaleźć zarówno piaszczyste plaże, osłonięte od wiatru zatoczki, jak i wyeksponowane na silny wiatr i fale miejsca, idealne do surfingu czy windsurfingu.

atrakcje dla dzieci Lagos Portugalia

Plaża Praia de Porto de Mós w Lagos - fot. Algarve Tourism

Lagos – relaks nad oceanem i atrakcje dla młodych odkrywców

Dobrym miejscem na rodzinne wakacje jest Lagos z ponad 4-kilometrową, piaszczystą plażą Meia Praia (strzeżona, duży parking, bary i toalety w pobliżu). Można tu wynająć leżanki i parasole, sprzęt do wind-, kite- i surfingu, jak również pograć w siatkówkę plażową. Od południa plaża graniczy z rzeką, którą często pływają statki do i z portu, co stanowi ciekawą atrakcję dla dzieci. Po drugiej stronie rzeki znajduje się niewielki, acz intrygujący fort, wybudowany tuż nad brzegiem oceanu, oraz dwie mniejsze, sympatyczne plaże Praia do Cais da Solária oraz Praia da Batata. Zaletą tych kąpielisk są łagodne fale oraz nieduża, zaledwie kilkumetrowa odległość od starego miasta, gdzie można skorzystać z mnóstwa restauracji, barów i kawiarni, a także obejrzeć z zewnątrz mauretański zamek Castelo dos Governadores. Nieco dalej na południowy zachód rozciąga się malownicza, osłonięta wysokimi klifami plaża Praia da Dona Ana, z czystą wodą zachęcającą do snurkowania i podglądania tutejszej flory i fauny, m.in. rozgwiazd, ukwiałów czy małych rybek. Na plaże schodzi się po wysokich schodach, dlatego polecana jest raczej rodzinom z większymi dziećmi. Jeszcze dalej na zachód, dokładnie po drugiej stronie cypla, znajduje się druga najdłuższa w okolicy (po Meia Praia) plaża Praia de Porto de Mós (strzeżona, dość duży parking, restauracje i toalety w pobliżu). Jest szeroka i piaszczysta, lecz mniej zatłoczona niż kąpieliska położone bliżej centrum Lagos.

Lagos plaża Portugalia atrakcje opinie

Plaża Praia da Dona Ana w Lagos – fot. Algarve Tourism/ Hélio Ramos

W Lagos, jak przystało na miasto, z którego wyruszały dalekomorskie wyprawy do Afryki i Indii, nie mogło zabraknąć atrakcji nawiązujących do odkryć geograficznych. Warto zajrzeć do wspomnianej, XVII-wiecznej fortecy Forte Ponta da Bandeira, która niegdyś broniła portu przez Maurami i piratami. Wybudowana na planie kwadratu, ma mocne mury, okrągłe wieże strażnicze i most zwodzony, po którym wchodzi się na dziedziniec wewnętrzny. Jest tu mała wystawa nt. portugalskich wypraw morskich oraz rzeźby artysty José Maria Pereira. W niewielkiej kaplicy świętej Barbary można obejrzeć typowe dla Portugalii płytki azulejos, a z murów spojrzeć na ocean i okolicę. Fort jest otwarty od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 2 euro, ulgowy – 1 euro. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.

Lagos atrakcje dla dzieci centrum nauki

Centrum edukacyjne Centro Ciência Viva de Lagos – fot. Jorge F Marques/ Lagos Ciencia Viva Science Centre

Mali miłośnicy przygód powinni zajrzeć do centrum edukacyjnego Centro Ciência Viva de Lagos (Rua Dr. Faria e Silva 34, naprzeciwko mariny), gdzie znajdują się interaktywne ekspozycje nt. nawigacji morskiej, komunikowania się na odległość (flagi sygnałowe, alfabet Morse'a) oraz codziennego życia na pokładzie statku (m.in. zawiązywanie węzłów, wiosłowanie, wspinanie się po linie). Centrum jest otwarte od wtorku do niedzieli. Bilet rodzinny kosztuje 7 euro (dla dwojga dorosłych oraz dowolnej liczby dzieci do 17 roku życia), bilet normalny – 3 euro, ulgowy – 1,5 euro. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo.

Algarve Muzeum Figur Woskowych atrakcje opinie Portugalia

Muzeum figur woskowych Museu de Cera dos Descobrimentos – fot. Museu de Cera dos Descobrimentos

Natomiast przy porcie Marina do Lagos znajduje się muzeum figur woskowych Museu de Cera dos Descobrimentos, przedstawiające 16 ważnych wydarzeń z czasów Wielkich Odkryć Geograficznych. Można zobaczyć księcia Henryka Żeglarza, który właśnie z Lagos wysyłał statki na ekspedycje zamorskie, scenę przybycia Vasco da Gamy do Indii (co umożliwiło Portugalii zyskowny handel m.in. przyprawami), odkrycie Brazylii, przybycie Marco Polo do Indii, podróż dookoła świata zapoczątkowaną przez Ferdynanda Magellana, jak również wielkiego portugalskiego poetę Luísa Vaz de Camõesa. Muzeum jest otwarte codziennie. Bilet normalny kosztuje 5 euro, dzieci od 4 do 11 lat płacą 3 euro, a seniorzy powyżej 65 roku życia – 4 euro.

Lagos atrakcje dla dzieci Portugalia

Zjeżdżalnia Kamikaze w parku wodnym Slide & Splash – fot. Slide & Splash

Wodne szaleństwo na lądzie

Na przedmieściach Lagoa zlokalizowany się największy park wodny w Portugalii i jeden z największych w Europie – Slide & Splash. Na powierzchni ponad 28 tysięcy m2 znajduje się kilka basenów oraz zjeżdżalni o różnym poziomie trudności, jacuzzi, rozległy trawnik do leżakowania, 5 restauracji, lodziarnia, toalety oraz bezpłatny parking. Największy poziom adrenaliny czeka na tych, którzy zjadą z Kamikaze (16 m wysokości) oraz ciemną rurą Black Hole.

aquapark Lagoa Portugalia atrakcje opinie

Tropikalna wyspa w ogromnym parku wodnym Slide & Splash – fot. Slide & Splash

Mniejsze dzieci mogą bawić się na piankowej zjeżdżalni lub w wodnym świecie Tropical Paradise. W parku, o określonej godzinie, odbywają się pokazy lotów jastrzębi, akrobacji papug oraz prezentacja różnych gatunków gadów. Park czynny jest od kwietnia do 29 października. Wstęp kosztuje 19 euro dla dzieci w wieku 5-10 lat oraz seniorów powyżej 65 roku życia, natomiast 27 euro – dla osób w wieku 11-64 lata.  Dzieci do 4 roku życia wchodzą za darmo. Warto kupić bilety przez Internet, aby zyskać 15% zniżki i bez kolejki  wejść do środka. Na miejscu można wynająć parasole i leżaki (w cenie 5 euro). 

atrakcje dla dzieci Guia Portugalia

Zabawa z delfinami w Zoomarine - fot. Zoomarine Algarve

W Guia, niedaleko miejscowości Albufeira, znajduje się park tematyczny Zoomarine, którego największą atrakcją jest Dolphin Emotions Premium, czyli zabawa z delfinami w basenie, poprzedzona krótkim wykładem na temat tych wyjątkowych ssaków. Całość trwa ok. 90 min i odbywa się w 12-osobowej grupie (minimalny wiek uczestnika to 6 lat, wymagana umiejętność pływania i wcześniejsza rezerwacja). Koszt tej atrakcji wynosi 169 euro od osoby (w cenie jest wstęp do całego parku), widzowie płacą 21 euro lub 31 euro.

Zoomarine Algarve opinie atrakcje

Występy fok w Zoomarine - fot. Zoomarine Algarve

W Zoomarine odbywają się pokazy akrobacji delfinów, zabawny występ fok i lwów morskich, pokaz papug, jak również lotów jastrzębi, orłów i sów. Jest tu też duże akwarium z 20 ekosystemami (m.in. koniki morskie i płaszczki) oraz egzotyczny gaj Americas z niektórymi gatunkami ptaków z kontynentu amerykańskiego. W kinie 4D Cinema można obejrzeć animowany film o małym delfinie (wstęp od 6 lat), a w Pirate Bay przedstawienie o piratach.

atrakcje dla dzieci Guia Portugalia

Roller coaster w Zoomarine - fot. Zoomarine Algarve

Jest tu również małe wesołe miasteczko z karuzelą, kołem młyńskim, ciuchcią i raftingiem w balii. Natomiast w tutejszym parku wodnym można skorzystać ze sztucznej plaży Zoomarine Beach oraz odkrytych basenów i zjeżdżalni (co odważniejsi mogą się pokusić o zjazd z Harakiri). Park ma bardzo dobrą infrastrukturę, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi: miejsca do przewijania rozsiane po całym parku, możliwość wynajęcia wózków dla dzieci, leżaków i parasoli, bezpłatny parking, restauracje, toalety, sklepy. Bilet normalny za 1 dzień kosztuje 29 euro, ulgowy – 19 euro, a 2-dniowy – odpowiednio 27 i 37 euro. Co ciekawe, dzieci poniżej 1 m wysokości wchodzą za darmo. Kupując online można zaoszczędzić 15% ceny. W lipcu i sierpniu park czynny jest codziennie w godzinach 10-19:30.

rodzinne atrakcje Guia Portugalia

Sztuczna plaża Zoomarine Beach - fot. Zoomarine Algarve

Mamy i babcie zapewne ucieszy informacja, że ok. 4 kilometry od Zoomarine znajduje się duże centrum handlowe – Algarve Shopping ze znanymi markami międzynarodowymi (m.in. C&A, Caroll, H&M, Mango), portugalskimi (Cortefiel, Quebramar, Sousa, Tiffosi) i hiszpańskimi (Lanidor, Zara). Jest tu także butik cenionej portugalskiej projektantki Any Sousa.  

Festiwal Rzeźby z Piasku Portugalia atrakcje opinie

FIESA 2016 - Elvis Presley – fot. ProSandArt

Cuda z piasku

Niedaleko Zoomarine, na obrzeżach Pêra (Rua de Areias de Pêra) od lat odbywa się FIESA, czyli Międzynarodowy Festiwal Rzeźby z Piasku (International Sand Sculpture Festival), uznawany za jedną z największych imprez tego typu na świecie. W tym roku na powierzchni 15 tys. m2 z ok. 40 tysięcy ton piasku 60 artystów stworzyło wyjątkowe dzieła, odzwierciedlające temat przewodni –  muzykę. Wystawę podzielono na strefy tematyczne: m.in. pop, rock, muzykę klasyczną, muzykę portugalską. Możemy więc zobaczyć posągi przedstawiające popularnych piosenkarzy i kompozytorów (m.in. Mozarta, Luciana Pavarotti, The Beatles, Bono, Madonnę, Freddiego Mercury, Raya Charlesa, Davida Bowie czy Amy Winehouse) oraz sceny nawiązujące do tradycyjnej muzyki z różnych krajów świata.

rodzinne atrakcje Guia PortugaliaFIESA 2016 – fot. ProSandArt

Dzieci ucieszą piaskowe postacie z bajek, m.in. z „Krainy Lodu”, „Madagaskaru”, Mickey Mouse. Niektóre z rzeźb są ogromne, bo mają aż 12 metrów wysokości. Dzieła można oglądać zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ organizatorzy zapewnili kolorowe oświetlenie. Dodatkowo, chętni mogą spróbować swoich sił w rzeźbieniu w piasku. Wieczorami wyświetlany jest film przedstawiający proces powstawania tegorocznej wystawy oraz zdjęcia rzeźb z poprzednich edycji FIESA. Festiwal potrwa do 30 października. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 9 euro, dla dzieci w wieku 6-12 lat – 4,5 euro, a maluchy do 5 lat wchodzą za darmo.

Bezpieczne wakacje z „Estou Aqui”

W Portugalii od 2012 r. działa prowadzony przez policję program lokalizacji dzieci „Estou Aqui”. Po wcześniejszym wypełnieniu formularza na stronie programu (także w wersji angielskiej): https://estouaqui.mai.gov.pt/Pedido/Pages/PedidoNominal.aspxD, rodzice zgłaszają się na wybrany przez siebie posterunek policji (Polícia de Segurança Pública) po elektroniczną bransoletę z indywidualnym numerem i chipem. Mapa posterunków znajduje się na stronie programu. W przypadku zaginięcia, należy zadzwonić na numer 112, a dziecko lokalizowane jest przez GPS. W programie można zarejestrować maluchy w wieku od 2 do 9 lat (młodsze tylko, jeśli się udowodni, że potrafią samodzielnie chodzić). Bransolety wydawane są od początku czerwca do końca września (lokalizacja jest aktywna do końca grudnia).

Weekend Piratów Portugalia Algarve opinie atrakcje

Maurowie na Feira Medieval de Silves – fot. Algarve Tourism

Imprezy warte uwagi

Na plaży w Armação de Pêra w dniach 4-10 sierpnia br. odbędzie się Weekend Piratów (Pirate Week), podczas którego wystawiane są inscenizacje najazdu tureckich piratów na miasteczko oraz jego obrona przez kapitana Dom Pedro i jego ludzi. Poza pojedynkami i grasującymi po mieście piratami, można liczyć także na ulicznych grajków oraz stragany z rękodziełem i regionalnymi smakołykami.

Zamek Silves Algarve Portugalia opinie

Średniowieczny festiwal Feira Medieval de Silves – fot. Algarve Tourism

Natomiast na zamku w Silves w dniach 12-21 sierpnia zaplanowany jest średniowieczny jarmark Feira Medieval. Uczestnicy tego festiwalu mogą choć na chwilę przenieść się w czasy średniowiecza, za sprawą zainscenizowanych scen z czasów obecności Maurów w tym regionie. Na Feira Medieval będzie można spotkać rycerzy, szlachtę, Maurów, kuglarzy, egzotyczne tancerki i zaklinaczy węży, a także spróbować regionalnego jedzenia na jednym z wielu straganów. Zaplanowano również turnieje rycerskie. Ciekawą pamiątką jest festiwalowa moneta xilb, nawiązującą do dawnej, arabskiej nazwy miasta Silves. Bilet wstępu kosztuje ok. 2 euro, a za 2-3 euro można wynająć kostium dla dzieci lub dorosłych.

Przy okazji warto zajrzeć do górującego nad miasteczkiem, mauretańskiego zamku Castelo de Silves, będącego imponującym przykładem ówczesnej architektury militarnej (bilet normalny – 2,80 euro, ulgowy – 1,40 euro). Grube mury, 11 wież, ogromna cysterna aliijbe, zaopatrująca w wodę, oraz daleki widok na okolicę wyjaśniają, dlaczego zdobycie zamku nie było łatwym zadaniem.

Dni Średniowiecza Algarve Portugalia opinie atrakcje

Dni Średniowiecza (Dias Medievais) w Castro Marim – fot. CM de Castro Marim

Przez 5 kolejnych dni podczas Dias Medievais miasteczko Castro Marim (tuż przy granicy z Hiszpanią) jak dawniej będzie gościć króli i królowe, rycerzy w lśniącej zbroi, piękne damy, ulicznych kuglarzy i zręcznych rzemieślników. W programie festiwalu jest uroczysty pochód przez miasto, turnieje rycerskie, pokazy tańca dworskiego i dawnego rzemiosła oraz inscenizacje sytuacji z ówczesnego życia codziennego.

Dni Średniowiecza Castro de Marim Portugalia opinie atrakcje

Dni Średniowiecza (Dias Medievais) w Castro Marim – fot. CM de Castro Marim

Na straganach, jak w średniowieczu, będzie można kupić suszone owoce, egzotyczne przyprawy, świeże i suszone ryby, płacąc lokalną monetą – reais. Chętni mogą wziąć udział w średniowiecznej, wieczornej uczcie na zamku, zwanej Banquete Medieval. Odbywa się przy świetle pochodni i subtelnej grze na gitarze (koszt 30 euro, w tym wstęp na festiwal, do zamku, fortu Forte de São Sebastião oraz upominek).

Więcej informacji o regionie Algarve można znaleźć na stronie: www.visitalgarve.pt.