5 idealnych miejsc na rodzinne wakacje – na co zwracać uwagę?

W kraju czy zagranicą? Na własną rękę czy z biurem podróży? Znany kurort czy ustronne miasteczko? Egzotyka czy bezpieczny klimat? Dylematów towarzyszących rodzinnym wyjazdom jest wiele. Dlatego planując wspólną podróż, należy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich – małych i dużych – turystów i wybrać atrakcje, które każdemu przyniosą urlopową radość.

Artykuł archiwalny- Sprawdź aktualne oferty na:
wczasy za granicą z dzieckiem

 

Urlop po polsku? Najczęściej od 8 do 14 dni, sfinansowany z oszczędności lub bieżących dochodów, najlepiej w aktywnej formie. Koniecznie ze szczoteczką do zębów w walizce oraz telefonem komórkowym, a przede wszystkim – w dobrym towarzystwie. Taki portret podróżujących Polaków wyłonił się z zeszłorocznego badania IBRiS Homo Homini. Jak pokazało badanie, najlepsze towarzystwo to według nas rodzina – wakacji bez najbliższych nie wyobraża sobie prawie 64% Polaków.

Dylematy rodzinnej wyprawy

Biorąc pod uwagę zbliżające się wakacje, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie najlepiej wyruszyć z rodziną. Podstawowy problem to zawsze wybór między wypoczynkiem w Polsce a wojażami zagranicą. Na co postawić? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że teoria mówiąca, że wakacje w kraju są tańsze, to mit. Atrakcyjne oferty biur podróży udowadniają, że wypoczynek w Bułgarii czy Chorwacji może śmiało konkurować z ofertą nadbałtyckiego urlopu. Warto jednak rozsądnie wybierać miejsce zagranicznej podróży, zwłaszcza jeśli wybieramy się na nią z małym dzieckiem. Lepiej wybrać miejsca bezpieczniejsze pod względem klimatu niż Egipt czy podobne egzotyczne kurorty. W bardzo gorącym klimacie dzieciom grożą m.in. silne biegunki, istnieje też ryzyko udarów słonecznych. Wpływ na wybór kierunku wakacyjnej podróży powinna mieć też baza hotelowa państwa, do którego zamierzamy się udać, i atrakcje turystyczne, które oferuje interesujący nas region.


Do wyboru pozostaje jeszcze forma wyprawy – ruszyć na wakacje z biurem podróży czy zorganizować urlop na własną rękę? W kontekście wyprawy z rodziną dużo praktyczniejsze wydają się być wyjazdy zorganizowane. Ich największą zaletą jest wygoda – to nie na naszej głowie są rezerwacje noclegów i biletów do punktów turystycznych, to nie my musimy martwić się o przewodniki po mieście, bo informacje o zabytkach, kulturze i obyczajach przekazują nam rezydenci albo piloci wycieczek. Wyjazd zorganizowany to zawsze również gwarancja ubezpieczenia, a to w przypadku rodzinnego urlopu jest niezwykle istotne. Bo wakacje, oprócz tego, że mają być ciekawe, muszą być przede wszystkim bezpieczne.

Rodzinne wakacje? Gdzie?Jakie kierunki jakie kraje?
Szczęśliwe dzieci, wypoczęci rodzice

 Planując wakacje z dziećmi, szczególnie małymi, trzeba mieć na uwadze fakt, że dużo lepiej przystosują się one do hotelowych rozrywek, przygotowanych typowo pod ich potrzeby, niż w czasie całodniowych wycieczek krajoznawczych. Nie dziwi zatem, że rodziny chętnie decydują się na zorganizowane wycieczki z opcją konkretnych atrakcji dla dzieci. Na przykład podróżując z Itaką, najmłodsi mają okazję skorzystać z polskich animacji i doskonale bawić się z jednym z ich ulubionych bajkowych bohaterów – psem Scooby-Doo. W tym czasie rodzice mogą cieszyć się hotelowymi atrakcjami dla dorosłych, nie martwiąc się o bezpieczeństwo i dobre humory swoich pociech.

 


 

Zatem dokąd?

Gdy wiemy już, na co zwracać uwagę, planując rodzinne wakacje, możemy przygotować listę TOP 5 najciekawszych miejsc, do których wyjazd zadowoli wszystkich – i dzieci, i dorosłych. Jakie państwa wydają się być najlepsze do rodzinnego wypoczynku?

TURCJA

– nie bez powodu nazywana jest krajem przyjaznym turystom, zwłaszcza dzieciom. Spacerujące tureckimi ulicami rodziny co rusz pozdrawiane są przez tubylców słowami: „Masha’Allah” (czyli „To, co Bóg sprawił”), przyjmując tym samym życzenia szczęścia w życiu. Turcy, w każdym pokoleniu, mają świetne podejście do dzieci – z niezwykłą łatwością potrafią zabawić i rozśmieszyć najmłodszych.

CHORWACJA

– kusi nie tylko rozsądnymi cenami wycieczek, ale przede wszystkim połączeniem morsko-górskiego krajobrazu i jednymi z najczystszych plaż. Za chorwackie miasta przyjazne dzieciom uchodzą m.in. Baska – z przyjemnym otoczeniem przyrody i nieprzeludnionymi plażami, oraz Stara Baska – miasto idealne do spacerowania, z ciekawą architekturą i niezapomnianymi atrakcjami.

BUŁGARIA

– dużo pewniejsza niż w Polsce pogoda, niewygórowane ceny i kurorty przygotowane do wypoczynku z dziećmi to niewątpliwe atuty tego bałkańskiego kraju. Kuszą na pewno Złote Piaski, które zrobią wrażenie i na najmłodszych (duże place zabaw), i na rodzicach (piękne plaże i atrakcyjne parki wodne). Do odwiedzin zachęcają też ustronne miasta jak na przykład Obzor – z ciepłą, czystą wodą i bez tłoków.

TENERYFA

– wyspa ta zachwyca przede wszystkim zróżnicowanym krajobrazem i urokliwymi miasteczkami, oferuje bardzo dobrą bazę noclegową i liczne hotele familijne, kusi atrakcjami – aquaparkami, delfinariami, ogrodami zoologicznymi.

GRECJA

– rozwijająca się od lat grecka turystyka zamieni rodzinny wypoczynek w czystą przyjemność. Hellada ma bardzo dobrą bazę hotelową, w tym wiele hoteli family – z placami zabaw i basenami dla dzieci oraz z animatorami czasu dla najmłodszych. Grecja to przede wszystkim zdrowy śródziemnomorski klimat, w którym możemy się przenieść w stosunkowo krótkim czasie i za rozsądną cenę.

[artykuł promocyjny]

6 comments

Leave Comment