Kotlina Kłodzka – rodzinne TOP 10 atrakcji

Spędziliśmy wspaniałe rodzinne wakacje w Kotlinie Kłodzkiej. Postanowiłam spośród dziesiątek fantastycznych miejsc, wartych odwiedzenia w tamtej okolicy, wybrać naszą najlepszą dziesiątkę. To subiektywne wrażenia, tylko i wyłącznie nasze. Kolejność przypadkowa.

1. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Bardzo dobrze przygotowana trasa turystyczna. Dużo się dzieje, dzieci się nie nudzą. Przewodnicy z humorem opowiadają o historii i pracy kopalni. Zwiedza się podziemne korytarze, ogląda kilka podziemnych ekspozycji, zachwyca podziemnym wodospadem i jedzie podziemną kolejką. Można nawet - po uprzednim zarezerwowaniu miejsc - przepłynąć się łodzią pod ziemią... Atrakcji jest tu co nie miara. Czytaj więcej o Kopalni w Złotym Stoku

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (1)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (2)

2. Duszniki Zdrój

Polecamy park zdrojowy - wspaniałe miejsce na spacery w upalne wieczory. Drzewa dające chłód, fontanny, potok, liczne ławeczki, rzeźby, klomby kwiatów. Miło. Zabawne było to, że byliśmy tylko my i setki emerytów – dość mocno rzucaliśmy się z oczy ;)  Drugim miejscem wartym odwiedzenia w Dusznikach jest Muzeum Papiernictwa. Przepiękny budynek, ciekawa ekspozycja, a na koniec sklepik, w którym można kupić piękny czerpany papier… Trzeba zerknąć na „linię produkcyjną” papieru, zobaczyć maszyny służące jego produkcji, poznać techniki drukarskie, poczytać o historii papiernictwa.

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (4)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (5)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (6)

3. Wambierzyce słyną z barokowej bazyliki i kalwarii

To jeden z najpiękniejszych kościołów w kraju, z imponującymi schodami prowadzącymi do jej wnętrza. Koniecznie trzeba do niej zajrzeć, a gdy dysponuje się większą ilością czasu - przespacerować się trasą Kalwarii. Inną interesującą atrakcją malutkich Wambierzyc jest ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Budynek, w którym się ona mieści, znajduje się w małym oddaleniu od bazyliki. Jest to najstarsza i największa ruchoma szopka w Europie. W drugiej połowie XIX w. miejscowy zegarmistrz Longin Witting zaczął budowę tej niezwykłej szopki. Tworzył ją przez 28 lat.  Składa się ona z 800 figurek, z czego 300 porusza się. Ciekawa i niespotykana atrakcja. Warto tam zajrzeć z dzieciakami, bo ruszające się figurki wzbudzają spory entuzjazm :) Niestety nie można robić jej zdjęć, więc tymi nie dysponujemy.

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (7)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (8)

4. Błędne Skały 

...to zespół skał w obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Tworzy tzw. labirynt. To malownicze miejsce, idealne na spacer z dziećmi. Szlak jest łatwy, a formacje skalne niesamowite. Dzieciaki świetnie się bawią przypisując blokom kamiennym nazwy zgodne z ich kształtami :) Wstęp na teren parku jest płatny. W pobliże Błędnych Skał można podjechać samochodem – jednak wjazdy i zjazdy odbywają się o danych godzinach – sugeruję to sprawdzić w sieci, aby nie potrzebnie nie czekać.

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (9)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (10)

5. Ogród Japoński w Jarkowie koło Lewina Kłodzkiego

To prywatny ogród założony przez Edwarda Majchera ponad 30 lat temu. Przepiękny zakątek z pieczołowicie oddanym duchem tradycyjnych ogrodów japońskich. Malownicze sadzawki z kolorowymi karpiami koi, połacie zielonego mchu, szum małych wodospadów, piękne rzeźby, obrośnięte porostami kamienie i skalne ścieżki, a wszystko wśród bujnej zieleni. Pięknie. Idealne miejsce na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu okolicy.

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (11)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (12)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (13)

Spędzając urlop w Kotlinie Kłodzkiej warto wybrać się do Czech, w dwa miejsca położone tuż przy granicy:

6. Dvur Kralove

Pierwszym z nich jest Dvur Kralove słynące z ogrodu zoologicznego posiadającego największą kolekcję zwierząt afrykańskich w Europie, a ponadto jedną jego część stanowi zoo safari – rzadka okazja do zobaczenia zwierząt poza kratami, w warunkach choć odrobinę zbliżonych do naturalnych. Safari zwiedza się własnym samochodem lub safaribusem. Trasa jest pętlą, którą pokonuje się w żółwim tempie, przystając i oglądając zwierzęta przechadzające się tuż obok nas. Jest to dużą frajdą dla dzieci, które mają zebry, antylopy na wyciągnięcie ręki. Drugą część ogrodu zwiedza się już pieszo, jest to klasyczne zoo, ale pięknie odrestaurowane, z ładnymi, nowoczesnymi wybiegami. Dla nas największą atrakcją były lemury katta, które uwielbiamy całorodzinnie, a w Dvur Kralove mieszka sobie pokaźne ich stadko. Warto zaplanować całodzienną wycieczkę do tego ogrodu. Poza typowymi dla zoo atrakcjami odbywają się tutaj mini wykłady o mieszkańcach parku, jest małe akwarium, niewielka wystawa dinozaurów, park linowy, sklepy, place zabaw, restauracje. Dużo się dzieje, jest gdzie spędzić czas.

najlepsze atrakcje kotlina kłodzka dla dzieci (1)

najlepsze atrakcje kotlina kłodzka dla dzieci (2)

najlepsze atrakcje kotlina kłodzka dla dzieci (3)

7. Adrszpackie Skalne Miasto

Drugim miejscem po czeskiej stronie Sudetów, które warto odwiedzić jest Adrszpackie Skalne Miasto. Miejsce absolutnie magiczne, jedno z najpiękniejszych w Europie… Trasa (3,5 km) rozpoczyna się przy malowniczym turkusowym jeziorku powstałym w wyrobisku dawnej piaskowni (tu też się kończy), następnie wygodną ścieżką podążamy za znakami i mijamy niesamowite formacje skalne. Noszą one ciekawe nazwy, np. Dzban, Głowa Cukru, Kochankowie, Ząb, Słoniowy Rynek. Naszej wędrówce towarzyszy szum górskiego potoku, meandrującego pomiędzy skałami, mijamy liczne mostki, są tu wodospady, schody, którymi można dostać się na przykład do górskiego jeziorka i przepłynąć je tratwą, jest jakby przeniesiona w czasie gotycka brama. Spacer dostarcza mnóstwa wrażeń. Sięgające nieba skalne iglice ciasno przylegające do siebie, porośnięte mchami, zasłaniające słońce, stanowią piękną scenografię filmową, z której chętnie korzystają filmowcy z całego świata. Nie dziwię się temu – Skalne Miasto jest obłędnie piękne. Można spacerować tu godzinami, delektując się pięknem przyrody, podziwiając unikalne skalne kształty, a spacer zakończyć w jednej z kilku restauracji usytuowanych przy parkingu i posilić się knedlikami z gulaszem, czy smażonym serem, popijając wyśmienite zimne miejscowe piwo ;)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (17)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (18)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (19)

kotlina kłodzka z dzieckiem atrakcje co zwiedzić (20)

8. Kopalnia Uranu w Kletnie

Cały kompleks kopalniany ma 37 km długości, ale podziemna trasa turystyczna tylko 250 m, przez co zwiedzanie nie jest długie i nużące. Kopalnię zwiedza się z przewodnikiem, który w ciekawy i zabawny sposób przybliża historię tego miejsca. Najciekawsze dla nas były odsłonięte żyły kolorowych minerałów - m.in. ametystów, fluorytów, malachitów. Ciekawe miejsce, warto połączyć jego zwiedzanie z wizytą w pobliskiej Jaskini Niedźwiedziej.

kopalnia uranu w kletnie atrakcje zwiedzanie (1)

kopalnia uranu w kletnie atrakcje zwiedzanie (2)

9. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

W związku z tym, że dzienna ilość turystów zwiedzających jaskinię jest ograniczona, aby mieć gwarancję wejścia do jej wnętrza, należy wcześniej zarezerwować bilety wstępu na stronie internetowej Jaskini. Wejście do niej znajduje się w pawilonie w centrum turystycznym. Tam też mieszczą się kasy biletowe, kawiarnia, sklepik z pamiątkami, toalety, mała ekspozycja muzealna oraz śluza prowadząca do wnętrza jaskini. Jaskinia Niedźwiedzia to najpiękniejsza polska jaskinia, z bogatą szatą naciekową, z licznymi stalaktytami i stalagmitami, naciekowymi draperiami, żebrami, polami ryżowymi... Zobaczyć tu można szkielety zwierząt plejstoceńskich, w tym niedźwiedzia jaskiniowego. Mieszkają tu też nietoperze :) Podziemna trasa nie jest długa, ale wyjątkowo piękna.

jaskinia niedźwiedzia w Kletnie - atrakcje dla dzieci Kotlina Kłodzka

10. Kłodzko 

To niewielkie miasteczko, "stolica" regionu, z ładną starówką i z wieloma zabytkami. Warto przespacerować się po rynku z wielkim ratuszem, wypić kawę w pobliżu gotyckiego mostu, przepłynąć gondolą po Kanale Młynkówki. Ale najważniejszym zabytkiem Kłodzka jest Twierdza górująca nad miastem, stanowiąca część systemu obronnego z XVII/XVIIIw. Podziemia twierdzy tworzące istny labirynt korytarzy, zwiedza się z przewodnikiem. Można także wybrać się na nocne zwiedzanie fortyfikacji - należy wcześniej zarezerwować bilety.

Kłodzko atrakcje dla dzieci 1 (1)

Kłodzko atrakcje dla dzieci 1 (2)

Autorzy:
www.tedyiowedy.pl - Patrycja, Adam i Amelka (7 lat) to pasjonaci podróży.Mieszkają na Wybrzeżu i często zaglądają w ciekawe zakątki regionu. Pokazują Amelce piękno Polski, kochają zwiedzać Europę, systematycznie oswajają się ze światem. Uwielbiają poznawać nowe miejsca, smaki, zapachy i kolory. Wszyscy troje uwielbiają fotografować i utrwalać piękne momenty z naszego życia co możecie podziwiać na ich blogu.

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"