Centrum Słowian i Wikingów Wolin

atrakcje Centrum Słowian i Wikingów Wolin opinie cennik

Nieustraszeni wojownicy z północy w dawnych czasach często gościli na polskich ziemiach. Jak wyglądały ich kontakty ze Słowianami, dowiemy się odwiedzając skansen w Wolinie. To kapitalna opcja na spędzenie wartościowego czasu w rodzinnym gronie, z której trzeba obowiązkowo skorzystać! Właśnie dlatego, powinniście jak najszybciej odwiedzić Centrum Słowian i Wikingów!

Centrum Słowian i Wikingów prowadzone jest przez stowarzyszenie „Wolin-Jomsborg-Vineta”, które swoją nazwą nawiązuje do półlegendarnych osad położonych w średniowieczu u ujścia Odry do Bałtyku, w pobliżu dzisiejszego Wolina. Obecność wikingów na tych ziemiach została potwierdzona przez wykopaliska archeologiczne, lecz to nie wszystko co ma do zaoferowania to miejsce! Równie ciekawą jest historia niegdyś bogatego, prowadzącego handel zamorski, słowiańskiego plemienia Wolinian. Próżno szukać takich informacji na lekcjach historii w szkole - właśnie dlatego warto poznać wszystkie ciekawe i nieznane szczegóły tych historii!

Festiwal Słowian i Wikingów

​Atrakcje Centrum Słowian i Wikingów Wolin

Sam skansen położony jest na Wyspie Ostrów, na rzece Dziwnie. Znajdujące się tu rekonstrukcje chat mieszkalnych i rzemieślniczych z IX-XI wieku wykonane są bardzo starannie i wiernie - w ich wnętrzach umieszczono repliki mebli i przedmiotów codziennego użytku, dzięki którym łatwiej jest uzmysłowić sobie, jak żyli ludzie ponad 1000 lat temu. Ważna informacja dla dzieci – tutaj, zgodnie z zasadą poznawania „żywej historii”, wszystkiego można dotknąć i sprawdzić, jak działa. W mało którym muzeum można wchodzić w taką interakcję z eksponatami na wystawach!

Centrum Słowian i Wikingów Wolin opinie cennik atrakcje rodzinne

Warto też zobaczyć rekonstrukcję łodzi słowiańskiej z XII wieku, nazwanej „Orzeł Jumne” - jej pierwowzór został znaleziony w okolicach Kamienia Pomorskiego w latach 80-tych. Na terenie centrum organizowane są warsztaty z garncarstwa, kowalstwa, tkactwa czy nauka strzelania z łuku. Można też spróbować pieczonego nad ogniskiem podpłomyka.

A podczas wizyty na wyspie Wolin koniecznie odwiedźcie także: 

Podziemne Miasto – Wyspa Wolin

Ogromna popularnością cieszy się też coroczny Festiwal Słowian i Wikingów, jedna z największych imprez historycznych w Europie, podczas której zobaczyć można setki wojowników, pozwalających na przeniesienie się w czasie wstecz do momentów bitew! Imponująca liczba uczestników ubiera się w średniowieczne stroje i rozbija na terenie skansenu swoje namioty. Następnie przez trzy dni starają oni się żyć jak kiedyś, a w czasie trwania festiwalu prowadzą różne pokazy, a także toczą zrekonstruowane bitwy ku uciesze licznie przybywających turystów. Takie wydarzenie ma same zalety - nie tylko świetnie spędzimy czas, ale też nasze dzieci będą mogły nauczyć się dużo u historii tego miejsca!

Centrum Słowian i Wikingów Wolin opinie cennik atrakcje rodzinne festiwal wikingów

Ceny biletów Centrum Słowian i Wikingów Wolin

  • informacja o aktualnych cenach dostępna bezpośrednio w Centrum Słowian i Wikingów
Godziny otwarcia Centrum Słowian i Wikingów
  • Kwiecień: 10:00 - 16:00
  • Maj, czerwiec: 9:00 - 16:00
  • Lipiec, sierpień: 9:00 - 18:00
  • Wrzesień, październik: 10:00 - 16:00

Dojazd do Centrum Słowian i Wikingów

Na miejscu znajduje się darmowy parking dla gości odwiedzających skansen.