Zamek w Tykocinie

Tykocin – miejscowość w województwie podlaskim położona około 30 km na zachód od Białegostoku. To właśnie tutaj w przeszłości wielokrotnie przebywali polscy królowie i książęta, a obecnie możemy oglądać sporo interesujących zabytków. Jedną z największych atrakcji jest tutaj pamiętający dawne czasy Zamek w Tykocinie, który pochodzi jeszcze XV wieku. Sprawdźcie nieco więcej informacji o tym niezwykłym miejscu na Podlasiu w przygotowanym przez nas artykule.

Położony nad prawym brzegiem rzeki Narwi obiekt wzniesiony został przez króla Zygmunta Augusta i na swoim koncie ma aż dwa poważniejsze zniszczenia, oraz kilka rekonstrukcji i prób przebudowy. Stopniowo rozbierany od 1734 roku, zamek popadał w coraz to większą ruinę, aż do przełomu XX i XXI wieku, kiedy rozpoczęły się poważne prace rekonstrukcyjne. Dzięki jej ich efektom, dziś możemy znów podziwiać południową i zachodnią część Zamku w Tykocinie, w skład których wchodzą podziemia, znakomita Sala Szklana czy wieża więzienna! Efekt naprawdę robi wrażenie!

podlasie gdzie z dzieckiem zamek w tykocinie czy warto opinie

Obecnie mamy możliwość przekroczenia murów zamku i zwiedzania tego miejsca z przewodnikiem, który w przystępny sposób przybliży nam historię (a jest ona naprawdę ciekawa), dzieje i tajemnice tego zamku. Co istotne – opłata za przewodnika wliczona jest już w cenę biletu. Na własne oczy zobaczymy zamkowe podziemia, a także krużganki i sale, po których niegdyś przechadzali się polscy królowie. W podziemiach zamku znajduje się kolekcja zabytkowej broni, oraz muzealna wystawa o historii Zamku w Tykocinie na tle dziejów Rzeczypospolitej. Zwiedzimy Salę Szklaną, wieżę więzienną (jest ona jednocześnie najwyższym punktem w okolicy), z której podpatrzymy życie bocianów w gnieździe. To świetna przygoda dla całej rodziny, niezależnie od wieku czy też zamiłowania do historii, szczególnie lokalnej!

Istnieje również możliwość noclegu na terenie zamku – w jednym z pokoi lub apartamentów, oraz zjedzenia pysznego posiłku w restauracji. To może być świetne ukoronowanie pobytu w okolicy Tykocina! Warto tez pamiętać, że na miejscu można też wykupić możliwość zwiedzania Tykocina – wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji!

Podlasie rodzinne atrakcje zwiedzanie zamek w Tykocinie czy warto opinie

Cennik Zamek w Tykocinie

  • Bilet dla osoby dorosłej: 13 zł
  • Bilet dla dziecka i młodzieży: 10 zł
  • Dzieci do 6 lat: bezpłatnie
  • W cenę biletu wliczony jest już przewodnik w języku polskim.
  • Zwiedzanie w przewodnikiem w języku obcym: od 100 do 150 zł.

Godziny otwarcia – Zamek w Tykocinie

  • prosimy o sprawdzenie na oficjalnej stronie

Tykocin zamek podlaskie

Lokalizacja – Zamek w Tykocinie