Z małym dzieckiem w góry?

Miłośników górskich wędrówek w Polsce nie brakuje. Ich urokowi naprawdę łatwo ulec, a kiedy raz poczuje się w płucach to krystalicznie czyste powietrze i zobaczy się na własne oczy widoki zapierające dech w piersiach, to chce się potem wracać tam jak najczęściej. Dla wielu wyprawy w góry to wręcz mistyczne doznanie, nic więc dziwnego, że chcieliby je dzielić także z własnymi dziećmi.

Między bajki możemy włożyć historie o tym, że atmosfera w górach zagraża zdrowiu naszego malucha. Jednak należy pamiętać, że góry to także dzika przyroda, która potrafi być niebezpieczna nawet dla dorosłych, tu więc trzeba zachować większe niż zazwyczaj środki ostrożności i dobrze się przygotować do każdej, nawet krótkiej wycieczki. Są szlaki spacerowe, na które można nawet wjechać z dzieckiem odpowiednim wózkiem, jak chociażby Dolina Kościeliska w Tatrach.

Poza tym w górach znajdziemy także mnóstwo innych atrakcji, które z pewnością spodobają się naszym pociechom – parki linowe, zjeżdżalnie, wyciągi i kolejki górskie. Jeżeli chcemy jednak pokonać nieco trudniejszy szlak z małym dzieckiem, to najlepiej wypożyczyć lub kupić nosidełko, w którym bezpiecznie i wygodnie pokona tę trasę z nami. Nieco starsze, kilkuletnie dzieci często już same chętnie chodzą na górskie wycieczki, ale wszystko zależy od ich chęci i możliwości, dlatego nie można ich do niczego zmuszać. Najwyższe szczyty i najbardziej skomplikowane szlaki, np. takie, na których część drogi trzeba pokonać przy użyciu łańcuchów i drabinek, najlepiej pokonywać już z nastolatkami. Zawsze jednak trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy, bez których w górach się nie obejdziemy – ciepłej odzieży i apteczki, a także zapasu wody i prowiantu. Macie już doświadczenia z wycieczek w góry z dziećmi? Jak je wspominacie – czekamy na Wasze opinie gdzie warto się wybrać?