Wyprawa rowerowa z dzieckiem. O czym nie można zapomnieć?

W ostatnich latach jazda na rowerze staje się coraz popularniejszą formą aktywności. Nic dziwnego – rower to ekologiczny środek lokomocji, który pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto wybrać się na wycieczkę rowerową całą rodziną, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo. Jak powinna wyglądać taka wyprawa wraz z dzieckiem? O czym trzeba pamiętać?

Wyprawa rowerowa – jak zmotywować dziecko?

Ruch fizyczny na świeżym powietrzu ma ogromne znaczenie. Pozwala nie tylko zregenerować ciało i umysł, ale też oderwać się na chwilę od codziennych obowiązków. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które często są przemęczone zajęciami w szkole i poza nią, jak też przeładowane filmami i grami video. Rower bywa w takim wypadku najlepszą zachętą, a rodzinna wyprawa to dodatkowa motywacja. Jednak, aby wszystko poszło zgodnie z planem, należy tego typu wycieczkę dokładnie zaplanować i dostosować do wieku dziecka. Pierwszy rowerek jest dla malucha zawsze trafionym prezentem i wydarzeniem, które zapamięta na lata. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór roweru. Dobrze jest oswajać dziecko z rowerem już od wczesnego dzieciństwa, przewożąc je w foteliku lub przyczepce. Warto wyjaśnić maluchowi jak działa ten pojazd, z czego się składa i jak o niego dbać. Przede wszystkim jednak należy wpoić dziecku zasady bezpieczeństwa podczas jazdy i zapoznać z niezbędnymi akcesoriami. Trzeba pamiętać, że dziecko bierze przykład z dorosłych, a więc rodzic także powinien stosować się do rowerowych porad.

Dlaczego jazda na rowerze jest ważna?

Rowerowe wyprawy należą zazwyczaj do najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Beztroska jazda przed siebie, wiatr we włosach i ogromny uśmiech na twarzy. Jazda na rowerze ma w sobie magię, którą łączy wszystkich na całym świecie. Przede wszystkim relaksuje, rozładowuje napięcie i zdecydowanie wprawia w dobry nastrój. Nieodżałowany Robin William zwykł mawiać, że jadąc na rowerze, czuł się tak, jakby latał. Rower poprawia koncentrację, uczy równowagi i koordynacji ruchów, zapobiega otyłości. Jazda na rowerze to doskonałe ćwiczenia dla całego organizmu. Wymuszenie odpowiedniej postawy ciała formuje zgrabną sylwetkę, wzmacnia mięśnie, nie obciążając zarazem stawów. Ta forma aktywności pozytywnie wpływa na układ oddechowy i krążenia, wspomaga naturalną odporność, poprawia kondycję i ogólny rozwój również emocjonalny. Do tego można dopisać dumę i radość malucha z pierwszej samodzielnej jazdy, zyskanie przez niego pewności siebie, poprawę samooceny. Bardzo ważne jest wspieranie dziecka w nauce jazdy na rowerze. Dziecko powinno nauczyć się cierpliwości i wytrwałości oraz tego, że upadek to nie koniec świata i zdarza się przecież każdemu.

Dziecko i rower – o czym należy pamiętać?

Wyprawa rowerowa z dzieckiem może być ogromną frajdą i niezapomnianą przygodą, którą warto na stałe wprowadzić do rodzinnego grafiku. Jednak, aby móc cieszyć się z takiej wycieczki, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Kask i ochraniacze to absolutna podstawa każdej takiej wyprawy. Ważne jest też dostosowanie roweru, jak i akcesoriów odpowiednio do wieku i umiejętności dziecka. Rower powinien być wyposażony w lampkę, dzwonek i odblaski. Dobrze też zastosować obicia na metalowe elementy pojazdu, sprawdzić ustawienie kierownicy i siodełka. Silikonowe nakładki na kierownicę ułatwią jej utrzymanie, jak też zapobiegną odciskom na dłoniach. Dziecko należy ubrać odpowiednio do pogody, pamiętając o zwiększonej sile wiatru podczas jazdy. Ważne są też wygodne, nieograniczające ruchów spodnie i obuwie umożliwiające manewrowanie pedałami. Warto posmarować skórę twarzy i dłoni dziecka kremem ochronnym. Pakując potrzebne przedmioty, dobrze jest skorzystać z lekkiego plecaka, pamiętać o wodzie i przekąsce. Dobrze jest też mieć w wyposażeniu mały zestaw narzędziowy do roweru, a także pompkę i zapinkę.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *