Wakacje z rodziną — co ze sobą zabrać?

wakacjezrodzina-cozesobazabrac

Wakacje z dziećmi to nie lada wyzwanie. Jeśli podróżujemy z najmłodszymi, każda sprawa musi być dopięta na ostatni guzik. Co warto zabrać ze sobą na rodzinny wyjazd wakacyjny?

Co musi znaleźć się na wakacyjnej liście?

Planując wakacje, wiele osób sporządza listy z punktami do odhaczenia: co spakować, co zwiedzić, o czym nie zapomnieć i wiele innych. Nawet w tak zorganizowanych przygotowaniach niektórym zdarza się jednak pominąć najważniejszą kwestię, uznając ją za zbyt oczywistą. O czym mowa? O bezpieczeństwie! Czy aby jednak nie przesadzamy? Co mogłoby wydarzyć się podczas zwykłego wyjazdu? Niestety, na swojej drodze można spotkać wiele niespodzianek, również tych nieprzyjemnych.

Bezpieczeństwo to klucz do udanych wakacji

Podstawą udanych rodzinnych wyjazdów jest bezpieczeństwo. Warto zadbać o nie od razu po wejściu do auta. Pomoże w tym na przykład system ISOFIX. Co to rozwiązanie ma do zaoferowania podróżnym? Poświęćmy mu krótką chwilę i sprawdźmy, dlaczego warto posiadać je w aucie. 

Czym jest system ISOFIX?

ISOFIX to system montowania fotelików samochodowych, który jest stosowany w autach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Jego amerykańskim odpowiednikiem jest Latch, a kanadyjskim Luas. Dlaczego każdy samochód wchodzący do sprzedaży od 2006 musi być wyposażony w system ISOFIX? Odpowiedź jest prosta — to kwestia bezpieczeństwa. 

Czy mocowanie fotelika na ISOFIX jest bezpieczniejsze niż mocowanie z użyciem pasów?

Zdecydowanie tak. Przy wykorzystaniu systemu ISOFIX poziom bezpieczeństwa dzieci wzrasta. Rozwiązanie to sprawia, że fotelik nie przesuwa się na boki lub do przodu w trakcie jazdy. W ten sposób ryzyko urazu przy nagłym hamowaniu lub w czasie stłuczki jest ograniczone do absolutnego minimum. A skoro mowa o montowaniu fotelików za pomocą pasów bezpieczeństwa, należy wspomnieć, że ponad połowa osób stosujących tę metodę, robi to nieprawidłowo. Na szczęście obsługa systemu ISOFIX jest na tyle intuicyjna, że odpowiedni montaż fotelika nie sprawia trudności.

Bezpieczni w każdym calu

Bezpieczeństwo to znacznie więcej niż odpowiednie zamontowanie fotelika. O co jeszcze należy zabrać, wybierając się na rodzinny wyjazd? Oto kilka wartościowych propozycji:

  • weź ze sobą apteczkę, a także odpowiednie środki, które ochronią rodzinę przed słońcem i insektami. 
  • nie korzystaj z niebezpiecznych atrakcji. Unikaj niestrzeżonych kąpielisk, nieoznaczonych szlaków i tym podobnych miejsc,
  • unikaj sytuacji, które mogą spowodować zagrożenie. To nadrzędna zasada, którą warto kierować się podczas rodzinnych wyjazdów,
  • kierowco, jedź ostrożnie! Nie przekraczaj prędkości, która może spowodować utratę kontroli nad pojazdem. Pamiętaj również, że auto pełne ludzi i bagaży zachowuje się inaczej niż puste.

Ludzkie zmysły bywają jednak zawodne, o czym boleśnie przekonuje się wielu kierowców. Z tego powodu nieocenioną pomocą w czasie rodzinnych wyjazdów okazują się systemy wykorzystywane przez samochody Jaguar. W kontakcie z wymagającą nawierzchnią pomogą one opanować pojazd, a w razie potrzeby wykryją znaki dotyczące ograniczeń prędkości i pomogą dostosować do nich prędkość auta.

Duży bagażnik i schowki

Gdy rodzina wyjeżdża na wakacje, bagażnik ma znaczenie. Każdy, kto choć raz udał się na taki wyjazd, wie, ile rzeczy trzeba ze sobą wziąć. Dotyczy to szczególnie rodzin z dziećmi. Duży bagażnik ułatwia więc organizację podróży, lecz jednocześnie nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo. Pojemna przestrzeń na tyłach auta pozwala uniknąć upychania walizek i innych przedmiotów w kabinie. Podczas stłuczki lub nagłego hamowania ciężkie rzeczy znajdujące się w kabinie mogą wyrządzić krzywdę pasażerom, a szczególnie tym najmłodszym.

wakacjezrodzina-cozesobazabrac2

Dobrze zdają sobie z tego sprawę projektanci samochodów Land Rover Discovery Sport i Land Rover Discovery. Wybierając jeden z tych modeli, możesz być pewny, że z łatwością zmieścisz w aucie wszystko to, co potrzebne w czasie wakacji — większe przedmioty w przestronnym bagażniku, a te, które musisz mieć pod ręką, w funkcjonalnych schowkach rozmieszczonych w kabinie. 

A gdy rodzina jest liczna…

Warto wybrać SUV-a z siedmioma fotelami! Zarówno model Land Rover Discovery, jak i Land Rover Discovery Sport oprócz praktycznego bagażnika posiadają również siedem w pełni funkcjonalnych miejsc siedzących — to samochody stworzone z myślą o dużych rodzinach. W nich każdy znajdzie komfort i będzie mógł cieszyć się podróżą. Nawet osoby, które zajmują miejsca w ostatnim rzędzie.

Dla rodzin, które lubią off-road

Czy samochód wyprawowy powinien radzić sobie w terenie? Pytanie retoryczne. Wiele popularnych celów podróży jest pozbawionych idealnie gładkiego asfaltu. Jeśli odwiedzasz takie miejsca, potrzebne ci jest auto, które poradzi sobie nawet na wymagających nawierzchniach. To kolejny powód, dla którego warto zainteresować się samochodami Land Rover Discovery oraz Land Rover Discovery Sport. Czują się one wyśmienicie nie tylko na równych drogach, lecz także daleko poza nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *