Wakacje z dzieckiem samochodem – w Chorwacji czy Bułgarii?

Gdzie wyjechać z małym dzieckiem na wakacje, jeśli chcemy uniknąć podróży samolotem, a jednocześnie chcemy spędzić je poza Polską? Z najbliższych destynacji mamy do wyboru przede wszystkim Chorwację oraz Bułgarię. Oba kraje oferują trochę inne warunki wypoczynku oraz dojazdu, który z nich wybrać?Travelmaniacy- Dzieckowpodrozy.pl - Chorwacja czy Bułgaria

Proponując Bułgarię i Chorwację wzięliśmy pod uwagę fakt, iż obie te destynacje są dość blisko i łatwo dojechać do nich samochodem – jako, że wielu rodziców obawia się lotu samolotem ze swoimi młodymi pociechami.

Chorwacja samochodem z dzieckiem?

Chorwacja ma tutaj jeden wieli plus – leży dość blisko Polski. Jeśli wybieramy się z południa naszego kraju, wystarczy przejechać nieco ponad 1000 kilometrów (jadąc przez Słowację, Austrię i Słowenię), aby dotrzeć do północnego wybrzeża Chorwacji. Wprawnemu kierowcy przejazd ten (jako że w większości prowadzi autostradami, które w Chorwacji są rewelacyjne), powinien zająć jeden dzień. Jednak jeśli jedziemy z małym dzieckiem musimy liczyć się z co najmniej kilkoma postojami i ostrożną jazdą. W praktyce najlepiej więc zaplanować spokojną 2-dniową podróż z noclegiem. Dobrym i niedrogim miejscem jest miejscowość Rusovce niedaleko granicy Słowacko-Austriackiej. Wiele informacji odnośnie wyjazdu samochodem do Chorwacji można znaleźć na portalu Travelmaniacy.pl na którym znajdziemy wiele porad i praktycznych porad. Po dojechaniu na miejsce mamy do wyboru kilka opcji noclegowych – jeśli mamy starsze dziecko, możemy zdecydować się na tańszą wersję – pole namiotowe (jeśli oczywiście wcześniej przygotowaliśmy się na to i mamy namiot oraz całe potrzebne zaplecze) lub kemping. W przypadku młodszego dziecka powinniśmy zdecydować się na jedną z wielu kwater prywatnych czy apartamentów.

Sprawdź najlepsze oferty z dojazdem własnym - Chorwacja 2017

Chorwacja wydaje się idealnym miejscem na spędzenie urlopu z dziećmi – jest blisko, oferuje gwarantowaną pogodę, jednak ma jeden minus – jeżowce. Te niewielkie stworzenia o wielkości piłki do tenisa ziemnego odstraszają wystającymi z nich kolcami, co jest zagrożeniem nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Jeżowce kumulują się przede wszystkim przy kamieniach w pobliżu plaż. Problemem może także być fakt, iż zdecydowana większość chorwackich plaż, to plaże żwirowe lub betonowe.

A może Bułgaria?

Porównajmy samochodowe wakacje z dzieckiem w Chorwacji i Bułgarii. Jeśli chodzi o Bułgarię to w porównaniu z Chorwacją ma jeden duży minus – odległość. Sporą część podróży spędzimy tutaj w Rumunii (jadąc przez Węgry), gdzie drogi są coraz lepszej jakości, jednak w większości są dużo gorsze od Polskich. Tak w praktyce na sam przejazd przez Rumunię powinniśmy zaplanować jeden długi dzień. Jadąc z dziećmi, cała podróż bez pośpiechu (do niewielkiej malowniczej bułgarskiej miejscowości Ravda) zajmie nam nawet 3 dni.

Zerknij również na zestawienie:
Bułgaria sprawdzone noclegi na wakacje 2017 

Gdy jednak dojedziemy na miejsce nasze trudy podróży zostaną odwzajemnione. Morze Czarne w przeciwieństwie do chorwackiego Adriatyku jest bardziej bezpieczne dla małych dzieci. Nie spotkamy tutaj jeżowców a wszystkie plaże są piaszczyste i w większości łagodne. Plusem Bułgarii są także ceny, które są niższe od tych w Chorwacji.

Ostateczny wybór - Chorwacja czy Bułgaria?

Podsumowując, jeśli mamy mniej czasu warto zdecydować się na Chorwację, która jest dużo bliżej, aczkolwiek tamtejsze plaże są niezbyt bezpieczne dla małych dzieci. Bułgaria natomiast jest bardziej uciążliwa jeśli chodzi o dojazd, ale oferuje bardziej komfortowe warunki wypoczynku – tutaj rodzice będą mogli mniej czasu poświęcić na pilnowanie dziecka, a więcej dla siebie.

bulgaria_515x200