Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży i lotu – co warto wiedzieć?

ubezpieczenie rezygnacji z podróży kosztów lotu

Niestety, nawet jeśli dokładnie zaplanujemy sobie nasz wymarzony wyjazd, zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidywalnego. W takim wypadku warto mieć ubezpieczenie od rezygnacji z podróży.

Sprawdź koniecznie:

wakacje z dziećmi 2023 - ubezpieczenie podróży

Konieczność odwołania wycieczki wywołuje bardzo przykre odczucia, mimo że czasem jest to zupełnie niezależne od nas. Nagła awaryjna sytuacja w firmie, wypadek któregoś z członków rodziny – zdarzyć się może wszystko. Zwłaszcza że często wczasowicze wybierają korzystną formułę first minute, rezerwując ofertę wiele miesięcy przed terminem. A my, po pierwsze, musimy zrezygnować z wyjazdu, który planowaliśmy od dawna i na który czekaliśmy z wytęsknieniem. Po drugie, jakby jeszcze tego było mało, musimy zapłacić część kosztów wycieczki, na którą nie pojedziemy. To wyjątkowo frustrująca sytuacja, a staje się ona jeszcze gorsza, jeśli mieliśmy zamiar jechać z dziećmi. One, wyczekując wakacji, mogą tego po prostu nie zrozumieć. A nie wszyscy przecież są w stanie pozwolić sobie na wyjazd w innym terminie, właśnie ze względu na konieczność poniesienia kosztów tamtej wycieczki. ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży imprezy turystycznej

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży - ceny?

Jakie to koszty? Zależy to od poszczególnych biur podróży i ich regulaminów, a także od momentu, w którym zrezygnujemy. Czasem są zapisane w umowie okresy, w których rezygnacja skutkuje określonymi wydatkami. Np. do określonego momentu można jeszcze zrezygnować z hotelu lub przelotu samolotem bez konieczności płacenia za nie. Dlatego dobrze jest dokładnie przeczytać Warunki Uczestnictwa, ale generalnie, im wcześniej uda nam się zgłosić tę smutną wiadomość, tym lepiej dla nas. Na około 45-40 dni przed wyjazdem będziemy musieli ponieść koszty mniej więcej od kilku do 25% kosztów takiej wycieczki. Na około miesiąca przed wyjazdem może się okazać, że musimy już zapłacić około 50% całej wartości, a w ostatnim tygodniu może to być nawet 90%. Jak więc widać, nie są to małe pieniądze.

Jak się przed tym zabezpieczyć (ubezpieczyć)?

Chociaż nie możemy przewidzieć wszystkiego i możemy być zmuszeni zrezygnować nagle z naszej wyśnionej wycieczki, to możemy się jednak ubezpieczyć na taką ewentualność. Większość firm ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie ubezpieczenia od rezygnacji z podróży, różniące się wariantami i zakresem ochrony. Ubezpieczyciel może pokrywać całość kosztów, które trzeba będzie ponieść, albo tylko 80%, ubezpieczenie może być osobną polisą lub wchodzić w skład polisy turystycznej, może pokrywać tylko koszty rezygnacji z noclegu albo samolotu.

Najważniejsze jest jednak to, że tego typu ubezpieczenia od rezygnacji z podróży, aby wypłacić nam odszkodowanie, wymagają udokumentowania uzasadnionego powodu, dla którego nie jesteśmy w stanie wybrać się na wycieczkę. Większość ubezpieczycieli uwzględnia jednak najczęstsze powody rezygnacji, takie jak śmierć kogoś bliskiego, nagła choroba, wypadek, powikłania ciąży, utrata dokumentów, wypowiedzenie lub podjęcie pracy. Oczywiście zakres ochrony można też poszerzyć o inne zdarzenia losowe. Od tego, a także od wielu innych czynników, jak kierunek podróży, termin czy czas jej trwania, zależeć będzie cena takiego ubezpieczenia. Nie jest ono jednak zazwyczaj przesadnie drogie – zaczyna się już od kilkunastu złotych, na ogół dochodzi do kilkudziesięciu złotych.

Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu samolotem

Ubezpieczenia od rezygnacji z podróży nie muszą dotyczyć tylko wycieczek zorganizowanych przez biura podróży. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada także ofertę polis na rezygnację z konkretnych składników podróży, np. z biletów na samolot czy rezerwacji hotelu. Zwłaszcza ubezpieczenie od rezygnacji z przelotu samolotem stało się w ostatnim czasie popularne, ze względu na konieczność rezerwacji biletów z dużym wyprzedzeniem. Zwłaszcza jeśli lecimy daleko koszty takich biletów mogą być bardzo wysokie i utrata takiej kwoty byłaby bardzo dotkliwa. Takie ubezpieczenie można często wykupić u samego operatora lotu, w cenie biletu lotniczego lub jako składnik ubezpieczenia podróżnego. Jego koszty również nie są wysokie, wynoszą na ogół w granicach kilkudziesięciu złotych. Tutaj też obowiązuje zazwyczaj zasada konieczności udokumentowanie powodu rezygnacji. Można też wykupić w pakiecie ubezpieczenie od utraty bagażu czy opóźnienia samolotu.

ubezpieczenie kosztów rezygnacji z lotu opinie