Mierzeja Wiślana-gdzie z dziećmi na wakacje?

atrakcje dla dzieci Mierzeja Wiślana

Jeden z najpiękniejszych cudów natury w Polsce – Mierzeja Wiślana – jest jednocześnie idealnym miejscem do spędzania wczasów z dziećmi.

Gorąco polecamy trasę rodzinną - Muzeum Zamkowe w Malborku

Chociaż trudno w to uwierzyć, Mierzeja Wiślana jest tak naprawdę wielką wydmą, stworzoną przez działalność morskich fal i wiatru. Nie jest ona zbyt szeroka (mniej więcej 1-2 km), przez co nie ma tu warunków do rozwoju przemysłu czy wielkich ośrodków miejskich. Położone na mierzei miejscowości to niewielkie rybackie wioski przekształcone w kameralne kurorty. Dzięki temu atmosfera jest tu nieco spokojniejsza niż w wielu popularnych nadmorskich miastach, co zazwyczaj odpowiada rodzinom z dziećmi.

Mierzeja Wiślana rodzinne atrakcje

Mierzeja Wiślana stanowi naturalną barierę oddzielającą Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej. Wypoczywający w tym rejonie mają więc dostęp do dwóch akwenów i mogą korzystać z ich atrakcji. Od strony zatoki znajdują się piękne plaże, natomiast po Zalewie pływają statki pasażerskie. Co roku w miejscowości Jantar odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, w Stegnie turyści mogą korzystać z atrakcji lunaparku i przejść się nadmorskim Bulwarem Radiowej Jedynki. Poza tym na mierzei utworzono Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz cztery rezerwaty przyrody: Ptasi Raj, Mewia Łacha, Kąty Rybackie oraz Buki Mierzei Wiślanej.

Mierzeja Wiślana rodzinne atrakcje

Pomiędzy Mikoszewem a Sztutowem w sezonie kursuje Żuławska Kolej Dojazdowa, która jest zabytkową kolejką wąskotorową. Podróż nią nie należy może do najszybszych, ale piękne widoki i radość z przejażdżki sprawiają, że każdy chce, aby trwała jak najdłużej. To także świetny sposób, aby podróżować między kurortami i zwiedzić je wszystkie (po drodze wąskotorówka zatrzymuje się m.in. w Jantarze i Stegnie). Działa też odnoga do Nowego Dworu Gdańskiego.

Żuławska Kolej Dojazdowa - gdzie z dzieckiem

Na mierzei można odkrywać także ciekawe zabytki i miejsca pamięci. W Stegnie znajduje się kościół o konstrukcji szachulcowej z XVII wieku, z bogatym wyposażeniem i barokowymi organami. Cyklicznie odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Organowy. W Sztutowie działa Muzeum Stuthoff na terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Niedaleko Sztutowa, na Wiśle Królewieckiej, warto zobaczyć zabytkowy most obrotowy nazywany Mostem Czterech Pancernych, gdyż wystąpił w serialu. Działa przy nim wypożyczalnia sprzętu wodnego. Kolejne atrakcje czekają w Kątach rybackich, gdzie obok przystani można zwiedzać Muzeum Zalewu Wiślanego z w pełni wyposażonym oryginalnym warsztatem szkutniczym. Poza tym na uwagę zasługuje Krynica Morska, w której znajduje się chociażby latarnia morska czy molo. Ciekawostkę stanowi miejscowość położona najdalej na wschód po polskiej stronie mierzei – Piaski. Jeżeli wybierzemy się na spacer, możemy od niej dojść aż do granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Sprawdź koniecznie: Pomorskie - najlepsze atrakcje dla dzieci

Kąty Rybackie Mierzeja Wiślana gdzie z dzieckiem opinie

Wybieracie się na Mierzeję Wiślaną i szukacie noclegów dla rodziny z dziećmi? Już niedługo znajdziecie w tym miejscu najlepsze oferty. Tymczasem sprawdź hotele przyjazne dzieciom nad morzem.

1 comment

Leave Comment