Ubezpieczenie dla ciężarnych na wyjazd za granicę – co wybrać?

ubezpieczenie dla kobiet w ciąży 1 (2)
Do niedawna nie wyobrażano sobie, aby kobieta ciężarna mogła odbywać dalsze podróże samochodem, pociągiem lub samolotem. Czasy się jednak zmieniły i jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, to przyszła mama nie musi rezygnować z odwiedzania nowych miejsc na świecie. Warto jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu do podróży oraz o zatroszczeniu się o ubezpieczenie turystyczne, które zagwarantuje bezpieczeństwo oraz dostęp do ewentualnej pomocy medycznej w czasie wyjazdu. Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać? Podpowiadamy.

Sprawdź koniecznie:

lato 2023 ubezpieczenia dla rodzin z dziećmi wakacje 1

Ubezpieczenie ciężarnej na wyjazd za granicę – karta EKUZ

Każda osoba pracująca w Polsce i opłacająca składki ZUS może liczyć na gwarantowane ubezpieczenie podróżne z NFZ. Udzielane jest ono we wszystkich oddziałach w postaci Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Tak jak informują eksperci z mfind.pl, metoda to umożliwia jedynie podstawową opiekę medyczną, lecz w przypadku kobiet w ciąży może być nie wystarczający zakres pomocy medycznej. Karta gwarantuje co prawda pomoc medyczną ratującą zdrowie i życie kobiety w ciąży, jednak w rzeczywistości jest to wsparcie podobne, na jakie mogą liczyć obywatele kraju, w którym aktualnie się znajdujemy. W wielu państwach jednak obowiązuje system współpłacenia za usługi medyczne, co zmusi kobietę ciężarną do dopłacenia za potrzebne badania, leki lub działania medyczne z własnej kieszeni. Warto więc pomyśleć, jakie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne należałoby wykupić. W wyborze z pewnością może nam pomóc internetowa porównywarka ofert ubezpieczycieli.

Które ubezpieczenie dla ciężarnej wybrać?

ubezpieczenie dla ciężąrnej opinie Przyszłe mamy, które planują w najbliższym czasie wyjazd za granicę, powinny pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu zdrowia swojego i dziecka. Ubezpieczenie dodatkowe w trakcie podróży jest koniecznością. Problem polega jednak na tym, że wiele firm ubezpieczeniowych zalicza kobiety ciężarne do grupy podwyższonego ryzyka, co wiąże się z ograniczonym zakresem usług medycznych dostępnych w ramach ubezpieczenia, a także z wyższą opłatą za polisę. Ubezpieczenie turystyczne ma za zadanie pokrycie kosztów leczenia w placówkach państwowych, jak i u prywatnych specjalistów podczas wyjazdów zagranicznych. Standardowa polisa często obejmuje również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej (OC) w razie wyrządzenia szkody innym, kosztów rezygnacji z podróży, a także kradzieży oraz bagażu na wypadek jego zagubienia lub uszkodzenia. Istotnym elementem jest też ciągły dostęp do usługi assistance, która umożliwia wsparcia w każdej trudnej sytuacji. Co więcej, kobiety ciężarne wybierające się w dalszą podróż, powinny zdecydować się na jeden z bogatszych pakietów ochronnych oraz zadbać o wysoką kwotę ubezpieczenia, co zwiększa odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej za ich zdrowie. Zazwyczaj standardowa suma gwarantowana na terenie wyjazdów europejskich nie powinna być niższa niż 30 tysięcy euro, natomiast podczas wyjazdów dalszych warto zdecydować się nawet na ubezpieczenie na kwotę 50 tysięcy euro.