Twierdza Srebrna Góra

srebrna gora twierdza opinie cennik atrakcje rodzinne
Weekend w górach, dużej grupie rodziców kojarzy się raczej z wyjazdem wzbogaconym o wycieczkę na jeden ze szczytów polskiej części Tatr lub Karkonoszy. Czasami jednak warto nieco zboczyć z dobrze utartych szlaków i odwiedzić nieco mniej znane miejsca, takie jak Przełęcz Srebrna i położona w niej Twierdzy Srebrna Góra, będąca jednym z najbardziej interesujących punktów na turystycznej mapie naszego kraju. Nie wierzycie? Sprawdźcie dalszą część artykułu!

Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra to małych rozmiarów wioska położona w województwie dolnośląskim, w gminie Stoszowice. Jej nazwa nie wzięła się znikąd — to właśnie w tych okolicach ponad 500 lat temu wydobywano drogocenne srebro. Lokalizacja tego miejsca również nie mogła umknąć celom wojskowym. Wysokość wzniesienia na poziomie 686 metrów nad poziomem morza przeważyła o budowie twierdzy, pomagającej we wzmocnieniu obrony terenu ówczesnego Śląska. Zbudowane fortyfikacje były doprawdy imponujących rozmiarów – nawet w tamtych czasach. Aż sześć fortów i kilka bastionów, w których znajdziemy 151 pomieszczeń, w tym strzelnicę, magazyny, stary browar czy nawet więzienie. To robiło i nadal robi wrażenie!

srebrna góra rodzinne atrakcje z dziecmi

Historia twierdzy na Srebrnej Górze była doprawdy zawiła i przeszła ona, chociażby przez oblężenie w trakcie wojny francusko-pruskiej. W XX wieku cały kompleks został oddany przez lokalne władze dla turystów podążających śladami historii. Dzięki temu wcale nie musimy zdobywać tej twierdzy, aby móc ją swobodnie odwiedzić!

twierdza srebrna gora atrakcje rodzinne

Na co jednak możemy liczyć, odwiedzając ten obiekt? Otóż przede wszystkim z uwagi na obecność gór — przepiękne widoki umożliwiające na obejrzenie okolicy z całkowicie innej perspektywy. Twierdza Srebrna Góra to jednak świetna okazja na poznanie historii tego niezwykłego miejsca, a jej oferta dostosowana jest do każdego gościaniezależnie od wieku. Przede wszystkim, będziemy mogli poznać historię całego fortu poprzez wizytę w muzeum i obejrzenie tego, jak żyli dawni mieszkańcy tej twierdzy. Nie zabraknie tu także źródła wrażeń w postaci między innymi pokazu strzelania z historycznych broni i karabinów. Takich atrakcji nie znajdziecie nigdzie indziej.

atrakcje srebrna gora fort twierdza opinie cennik godziny otwarcia

Atmosfera “zanurzenia się” w historycznych dziejach jest jeszcze lepsza z następującego powodu – całe zwiedzanie jest wzbogacone o przewodników przebranych w tradycyjne stroje wojsk pruskich. Nie sposób zapomnieć takiej przygody. Oprowadzanie z przewodnikiem to świetny sposób na poznanie pełnej historii całej twierdzy, lecz także jej sekretów i tajemnic. Czas trwania takiego zwiedzania to około 75 minut.

Warto także zainteresować się dodatkowymi atrakcjami w okolicy twierdzy, jakimi są, chociażby zjazd na “tyrolce”. To na pewno będzie świetne uzupełnienie tej wycieczki na Dolny Śląsk.

Sprawdź także co skrywa Dolny Śląsk:

Karpacz – atrakcje dla dzieci

Godziny otwarcia:

W okresie od kwietnia do października: 10:00 – 18:00. W lipcu oraz sierpniu twierdza jest otwarta o godzinę dłużej w każdą sobotę oraz niedzielę. Ostatnie wejście z przewodnikiem ma miejsce ok. godziny 16:30 (w weekendy wakacyjne ok. 17:30)

W okresie od listopada do marca: 10:00 – 17:00.

Ostatnie wejście z przewodnikiem rozpoczyna się o 15:30.

Ceny biletów:

bilet normalny: 25 zł

bilet ulgowy: 17 zł (ulga obowiązuje dzieci i młodzież uczącą się, studentów, emerytów i rencistów)

bilet rodzinny 2+2: 72 zł

Wszystkie bilety obejmują oprowadzanie z przewodnikiem. Na terenie Twierdzy Srebrna Góra honorowana jest Karta Dużej Rodziny, uprawniająca zwiedzających do niższych cen biletów.

1 comment

Leave Comment