Szymbark Kaszubski Świat Bajek pełen atrakcji

Zapraszam Was w podróz do magicznego Szymbarka. Miejsca, które w te wakacje stało sie naszym number one. Mimo zakończenia wakacji już dwa miesiące temu ( czyli wtedy, kiedy miała miejsce nasza wyprawa- w ostatni dzień wakacji) Zosia do dziś wspomina magiczny domek i niesamowity świat bajek.

wakacje szymbark z dzieckiem atrakcje opinie (7)

wakacje szymbark z dzieckiem atrakcje opinie (21)

Bardzo chce napisać o tej atrakcji turystycznej, jaką jest niewątpliwie Szymbark- tak  aby dowiedział się o nim świat! Jest to doskonałe miejsce na spędzenie całego dnia, pełne interesujących i nieznanych nam dotąd atrakcji dla tych młodszych, jak i starszych. Jestem zaskoczona, że na Kaszubach istnieje tak niesamowicie rozbudowany kompleks pełen rodzinnych atrakcji..

wakacje szymbark z dzieckiem atrakcje opinie (12)

Planując naszą wycieczkowa trasę do Szymbarka byłam pewna, że szybko zwiedzimy słynny Dom do góry nogami, i po godzinie maksymalnie dwóch  wrócimy do domu. Bądź co bądź, jest to na tyle nietuzinkowe miejsce, , że nie wymagałabym więcej. Domek jest wystarczająca atrakcja, aby wypad uznać za ciekawy. Na miejscu okazało się jednak,że czekał na nas taki ogrom atrakcji, że wołami nie dało się moich skarbów stamtąd wyciągnąć!! 

wakacje szymbark z dzieckiem atrakcje opinie (19)wakacje szymbark z dzieckiem atrakcje opinie (20)

Sam domek to przykład niebanalnego pomysłu genialnego twórcy. Odwrócenie domu ma nam zwrócić uwagę na to, jak dzisiejszy świat powariowali i stanął na głowie. Ma nam uświadomić, co jest w życiu ważne i jaki chaos powoduje odwrócenie świata. Ta mądrość życiowa opowiedziałam Zosi podczas spaceru do góry nogami. Była to świetna okazja  do pogadania, że każdy i wszystko ma swoje miejsce na świecie, o tym, że musi panować pełen ład regulowany zasadami i prawem, który należy przestrzegać. Oczywiście, w takiej wersji dla 4-latki. Zabawny spacer po dwóch piętrach domku był prawdziwą radością. Zosia dwukrotnie weszła do domku,mi ten jeden raz starczył. Wizyta w domku spowodowała zawroty głowy i problemy z trzymaniem równowagi. Obserwując innych turystów zastanowiło mnie, dlaczego dzieci nie maja problemu z blednikiem i spacer po domku nie powoduje u nich żadnych nieprzyjemności. Natomiast starsi ludzie bardzo cieżko przechodzili taka wizytę.

Dom do góry nogami Szymbark atrakcje
Dom do góry nogami Szymbark atrakcje
Dom do góry nogami Szymbark atrakcjeDom do góry nogami Szymbark atrakcje
Dom do góry nogami Szymbark atrakcjeDom do góry nogami Szymbark atrakcje

Bilet wstępu do całego kompleksu kosztuje- 18 zł, dziecko do lat 6 gratis. W cenie mozemy jeszcze zobaczyć najdłuższa deskę świata ( jedyne 36 m ;)), zabytkowy kościół, najprawdziwsze podziemia i Bunkier Gryfa Pomorskiego. Spacer pod ziemią zostawił Zosi niesamowite wspomnienia oraz wzbudził zainteresowanie tym, dlaczego bunkier został stworzony. Trasa krótka i niezbyt trudna, ale dla dzieci bojących się ciemność może okazać się zbyt straszna. Atrakcji do zwiedzana jest jeszcze więcej: Dom Sybiraka,Dom Trapera, ogromna lokomotywa.

Szymbark skansen atrakcje
Szymbark skansen atrakcje
Szymbark skansen atrakcje
Szymbark skansen atrakcje

Spora ilość restauracji i punktów gastronomicznych pozwala na wybór miejsca naszego obiadu i uniknięcia tłumów i kolejek, zwłaszcza w porze obiadowej. My zdecydowaliśmy się na grilla, ale polecam pierogarnię- robione na miejscu pierogi wyglądały bardzo apetycznie.

Kaszubski Świat Bajek

Poza genialnie odwróconym domkiem zakochaliśmy się w Kaszubskim Świecie Bajek.Jest to na tyle wciągająca aktywność, że za jakiś czas przerośnie swoją sławą nawet odwrócony domek. Podczas naszych wielu wycieczek nie spotkaliśmy czegoś takiego. Dzieciaki jak zaczarowane stały przy każdym domku, z niedowierzaniem patrząc na bajkowe,poruszające się postacie. Bajkowy świat to kraina najbardziej znanych bajek, sprytnie zamkniętych w małych domkach. Drewniane postacie ożywają wraz z głosem lektora opowiadającego bajkę- po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

kaszubski świat bajek szymbark opinie (21)kaszubski świat bajek szymbark opinie (21)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (21)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (21)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (21)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (21)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (12)

Kaszubski Świat Bajek- niestety dodatkowo płatny: 8 zł dziecko od 1 roku, dorosła osoba 5 zł. W cenie biletu książeczka z bajkami dla dzieci. Jednak warto, miejsce rewelacyjne- czesto wspominamy poszczególne postacie i planujemy wkrótce kolejna wycieczkę na Kaszuby.

kaszubski świat bajek szymbark opinie (10)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (21)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (21)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (21)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (19)
kaszubski świat bajek szymbark opinie (13)

Jednak atrakcji znajdziemy w  Szymbarku jeszcze więcej. Następnym razem zaplanujmy dłuższą wycieczkę i  zwiedzimy miejsca, których nie zdążyliśmy zobaczyć czyli: dwór Salino, Chata Kaszubska, Największy fortepian świata,  browar i pomnik Gryfa. W Szymbarku,w  samym sercu tego miejsca jest hotel, więc przyjeżdżając z daleka mamy szansę na równie ciekawy nocleg.
 

Do Szymbarka zapraszamy gościu miły, 
abyś zobaczył na własne oczy te dziwy.
Dom do gry nogami tam stoi,
Czy chodzić po suficie nam przystoi?
Odwrócony domek to obraz świata naszego
Aż rozbolała mnie głowa od tego.
Zobaczyć możesz najdłuższa deskę świata,
Której nie udźwignie nawet tata.
Jeśli sie nie boisz do podziemi zejdziesz
W ciemnościach za rękę swe dziecko weźmiesz.
Dla fanów pociągów przygotowana jest gratka,
Jak na lokomotywę wejść- to była zagadka.
Najwieksza frajdą okazał się świat bajek,
Dzieciaki mogły spędzić tam dzionek cały.
Widziały Pinokia i świnki małe,
Zaczarowane postacie pokochały całe!
Wyprawa okazała się bardzo udana,
Zabiorę tam wkrótce jeszcze mamę i brata. 

Sprawdź koniecznie: Najlepsze atrakcje dla dzieci - Pomorskie