Statek Muzeum – SS Sołdek Gdańsk

atrakcje dla dzieci muzeum Sołdek Gdańsk

Pierwszy zbudowany po II wojnie światowej statek w Polsce, obecnie stacjonujący w Stoczni Gdańskiej. Choć Sołdek już nie pływa po morzu, nadal dzielnie pełni służbę jako obiekt muzealny. Jeżeli jeszcze nie odwiedziliście tego miejsca lub też nigdy o nim nie słyszeliście, to artykuł, który przygotowaliśmy jest właśnie dla was! Zapraszamy do lektury! 

Wartość Sołdka jest obecnie symboliczna, ale zarazem stanowi on ważny zabytek techniki. Sołdek to prototypowy rudowęglowiec typu B-30, którego projekt powstał we francuskiej stoczni w Hawrze. Został w całości zbudowany w Stoczni Gdańskiej i stał się pierwszym polskim statkiem pełnomorskim po wojnie, stąd też właśnie dlatego warto zwrócić na niego większą uwagę!

Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku

Gdańsk atrakcje dla dzieci rodzinne 2023

Jednostka ta otrzymała imię Stanisława Sołdka, który był traserem w stoczni – przodownikiem pracy. W listopadzie 1948 roku statek został zwodowany, a w październiku 1949 roku wyruszył w pierwszy rejs do Szczecina, gdzie uroczyście podniesiono banderę. Konstrukcja okazała się bez zarzutu, bo Sołdek pływał do 1981 roku, odbywając blisko 1500 podróży, przewożąc 3,5 miliona ton ładunku i zawijając do ponad 60 portów. W końcu trafił on ma miejsce, w którym znajduje się teraz i z czasem stał się muzeum w postaci statku.

Sołdek statek-muzeum Gdańsk opinie atrakcje

Statek Muzeum SS Sołdek Gdańsk - Zwiedzanie

Jak już wspomnieliśmy, w 1981 roku Sołdek został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu (obecna nazwa to Narodowe Muzeum Morskie), a od 1985 pełni rolę statku-muzeum. Ekspozycja tego bardzo ciekawego rozlokowana jest aż na 5 poziomach. W maszynowni można zobaczyć potężne silniki parowe, kotły opalane węglem i wiele niestosowanych już zabytków techniki - to naprawdę nie lada gratka! Na pokładzie łodziowym znajduje się wyposażenie ratunkowe, w sterowni rury głosowe do dawnej komunikacji z maszynownią, a w rufie i w nadbudowie śródokręcia pomieszczenia oddawane do dyspozycji załogi. W ładowni nr 3 i 4 urządzono wystawy, m.in. ekspozycja modeli statków zbudowanych w Stoczni Gdańskiej oraz wystawa o historii i eksploatacji Sołdka na przestrzeni lat jego świetności.

Koniecznie odwiedźcie tą bardzo ciekawą atrakcje dla rodzin z dziećmi! Narodowe Muzeum Morskie Oddział Sołdek zwiedzanie

Godziny otwarcia statku-muzeum SS Sołdek

Dostępne na oficjalnej stronie Muzeum. Lokalizacja statek-muzeum SS Sołdek

Poniżej znajdziecie mapę z lokalizacją tego niezwykłego muzeum.   Średni czas zwiedzania Sołdka to około 1 godzina.

Z dziećmi koniecznie odwiedźcie również: Ośrodek Kultury Morskiej - najlepsza interaktywna wystawa!