Statek Muzeum – SS Sołdek Gdańsk

atrakcje dla dzieci muzeum Sołdek Gdańsk

Pierwszy zbudowany po II wojnie światowej statek w Polsce, obecnie stacjonujący w Stoczni Gdańskiej. Choć Sołdek już nie pływa po morzu, nadal dzielnie pełni służbę jako obiekt muzealny. Jeżeli jeszcze nie odwiedziliście tego miejsca lub też nigdy o nim nie słyszeliście, to artykuł, który przygotowaliśmy jest właśnie dla was! Zapraszamy do lektury!

Statek-muzeum "Sołdek" jest obecnie zamknięty dla zwiedzających z powodu prowadzonych na nim prac remontowych.

Wartość Sołdka jest obecnie symboliczna, ale zarazem stanowi on ważny zabytek techniki. Sołdek to prototypowy rudowęglowiec typu B-30, którego projekt powstał we francuskiej stoczni w Hawrze. Został w całości zbudowany w Stoczni Gdańskiej i stał się pierwszym polskim statkiem pełnomorskim po wojnie, stąd też właśnie dlatego warto zwrócić na niego większą uwagę!

Do zwiedzania Gdańska zaprasza Gdańsk atrakcje dla dzieci - zakupy

Jednostka ta otrzymała imię Stanisława Sołdka, który był traserem w stoczni – przodownikiem pracy. W listopadzie 1948 roku statek został zwodowany, a w październiku 1949 roku wyruszył w pierwszy rejs do Szczecina, gdzie uroczyście podniesiono banderę. Konstrukcja okazała się bez zarzutu, bo Sołdek pływał do 1981 roku, odbywając blisko 1500 podróży, przewożąc 3,5 miliona ton ładunku i zawijając do ponad 60 portów. W końcu trafił on ma miejsce, w którym znajduje się teraz i z czasem stał się muzeum w postaci statku.

Sołdek statek-muzeum Gdańsk opinie atrakcje

Statek Muzeum SS Sołdek Gdańsk - Zwiedzanie

Jak już wspomnieliśmy, w 1981 roku Sołdek został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu (obecna nazwa to Narodowe Muzeum Morskie), a od 1985 pełni rolę statku-muzeum. Ekspozycja tego bardzo ciekawego rozlokowana jest aż na 5 poziomach. W maszynowni można zobaczyć potężne silniki parowe, kotły opalane węglem i wiele niestosowanych już zabytków techniki - to naprawdę nie lada gratka! Na pokładzie łodziowym znajduje się wyposażenie ratunkowe, w sterowni rury głosowe do dawnej komunikacji z maszynownią, a w rufie i w nadbudowie śródokręcia pomieszczenia oddawane do dyspozycji załogi. W ładowni nr 3 i 4 urządzono wystawy, m.in. ekspozycja modeli statków zbudowanych w Stoczni Gdańskiej oraz wystawa o historii i eksploatacji Sołdka na przestrzeni lat jego świetności.

Koniecznie odwiedźcie tą bardzo ciekawą atrakcje dla rodzin z dziećmi! Narodowe Muzeum Morskie Oddział Sołdek zwiedzanie

Godziny otwarcia statku-muzeum SS Sołdek

Statek-muzeum "Sołdek" jest obecnie zamknięty dla zwiedzających z powodu prowadzonych na nim prac remontowych.

Lokalizacja statek-muzeum SS Sołdek

Poniżej znajdziecie mapę z lokalizacją tego niezwykłego muzeum. Pamiętajcie też, że pomiędzy Żurawiem a Ołowianką od wtorku do niedzieli między 10.00 a 16.00 kursuje prom „Motława” dowożący gości pod siedzibę muzeum. Średni czas zwiedzania Sołdka to około 1 godzina.

Z dziećmi koniecznie odwiedźcie również: Ośrodek Kultury Morskiej - najlepsza interaktywna wystawa!