Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk

Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk godziny otwarcia

Wizyta w Gdański to przede wszystkim ciągłe obcowanie z kulturą i zarazem - historią. Jedno z najciekawszych muzeów w Polsce znajduje się w Gdańsku i przyciąga swoim rozmachem tysiące gości. Mamy pewność, że Muzeum II Wojny Światowej będzie świetnym punktem wycieczki po Gdańsku, a jego ekspozycja na pewno nauczy was czegoś nowego. Sprawdźmy więc, co czeka na nas w tym świetnym muzeum!

Muzeum II Wojny Światowej jest placówką niezwykłą pod każdym względem. Budynek będący jego siedzibą ma wyjątkową, rozpoznawalną z daleka bryłę ( nie da jej się pomylić z jakąkolwiek inną konstrukcją w okolicy), a wystawa należy do największych na świecie i wykorzystuje najnowsze interaktywne technologie. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest tu przekazywana nowym pokoleniom w sposób bardzo atrakcyjny, przygotowano nawet specjalną wystawę dla dzieci, dzięki czemu najmłodsi będą mogli przeżywać tą historię na własny sposób.

Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku

Gdańsk atrakcje dla dzieci rodzinne 2023

Siedziba muzeum znajduje się blisko historycznego centrum Gdańska – miasta, w którym zaczęła się II wojna światowa. 200 m stąd mieści się budynek Poczty Polskiej, znany z bohaterskiej obrony 1 września 1939 roku, a 3 km dalej zaatakowany przez pancernik Schleswig-Holstein półwysep Westerplatte. Właśnie dlatego lokalizacja tego miejsca nie mogła być lepsza!Muzeum II Wojny światowej Gdańsk atrakcje dla dzieciCzęść naziemną kompleksu stanowi budynek o oryginalnym kształcie pochylonego graniastosłupa. Wystawa główna znajduje się natomiast pod ziemią. Taka konstrukcja ma odzwierciedlać związki między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, a jednocześnie wskazywać konieczność spoglądania do przodu. Na ostatnim piętrze działa restauracja z punktem widokowym, z którego roztacza się panorama Gdańska. Muzeum leży pomiędzy Kanałem Raduni i Motławą, w miejscu, gdzie obecnie powstaje nowa dzielnica miasta.

rodzinne atrakcje Muzeum II Wojny światowej Gdańsk

Wystawa główna ma doprawdy ogromną powierzchnię – około 5000 m2 i położona jest 14 m pod ziemią. Podzielona została na 3 bloki narracyjne – „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”, oraz na 18 mniejszych sekcji tematycznych. Przechodząc przez kolejne sale, oglądamy zmieniającą się scenografię, która nawiązuje do poszczególnych tematów (można tu np. zobaczyć zniszczoną przez wojnę historyczną ulicę i oryginalny czołg) i tworzy całościową narrację o wojnie, nie tylko z perspektywy Polski, ale także w szerokim kontekście europejskim i światowym. Wykorzystano tu ponad 2 tysiące eksponatów i ustawiono około 240 stanowisk interaktywnych, prezentujących archiwalne dokumenty i medialne symulacje. Dzięki temu można lepiej poznać życie codzienne zwykłych ludzi podczas wojny i zrozumieć, jak działał nazistowski terror.

atrakcje dla dzieci Gdańsk

Muzeum II Wojny Światowej - dla dzieci?

Wojna jest tematem wyjątkowym i dlatego wystawa główna może być dla małych dzieci nieco zbyt trudna w odbiorze. Ale muzeum przygotowało specjalną wystawę „Podróż w czasie” dla dzieci poniżej 12. roku życia. To zrekonstruowane mieszkanie fikcyjnej warszawskiej rodziny Jankowskich, która stanowi modelową rodzinę inteligencką. Wnętrza ukazane są w 3 różnych okresach – tuż po wybuchu wojny w 1939 roku, w środku okupacji w 1943 roku, oraz tuż po zakończeniu wojny w 1945 roku. Wystrój pomieszczeń zmienia się wraz z pogarszaniem się sytuacji materialnej, poznajemy ciężki los rodziny i jej sposoby radzenia sobie z codziennością. Dowiadujemy się także, jak ludzie z tamtych czasów angażowali się w działalność konspiracyjną.

atrakcje dla dzieci wystawa podróż w czasie Gdańsk Muzeum II Wojny światowej

Poza tym muzeum urządza wystawy czasowe, zajmuje się działalnością edukacyjną i organizuje warsztaty dla dzieci. Odbywają się tu koncerty, spektakle, spotkania autorskie i sesje naukowe. Działa tu także kino, biblioteka i centrum konferencyjne. Można nawet wynająć apartament.

Cennik Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk

 • Bilet normalny - 23 PLN
 • Bilet ulgowy - 16 PLN
 • Bilet rodzinny 2+1 - 55 PLN
 • Bilet rodzinny 2+2 - 55 PLN
 • Bilet rodzinny 2+3 - 55 PLN
Pamiętajcie jednak, że każdy wtorek to dzień darmowego zwiedzania.

Godziny otwarcia Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk

wrzesień-czerwiec:
 • wtorek-niedziela: 10:00-18:00
lipiec-sierpień:
 • wtorek-niedziela: 10:00-20:00
W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. Wystawa dla dzieci "Podróż w czasie": wrzesień-czerwiec:
 • wtorek-piątek: 14:00-18:00
 • sobota-niedziela: 10:00-18:00
lipiec-sierpień:
 • wtorek-piątek: 14:00-20:00
 • sobota-niedziela: 10:00-20:00
Strefa VR - Strefa Nowych Technologii: wrzesień-czerwiec:
 • wtorek-niedziela: 10:00-17:00
lipiec-sierpień:
 • wtorek-niedziela: 10:00-18:00

Lokalizacja Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk

Sprawdź też:

Gdańsk z dzieckiem - najlepsze atrakcje