Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk

Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk godziny otwarcia

Jedno z najciekawszych muzeów w Polsce znajduje się w Gdańsku i przyciąga swoim rozmachem tysiące gości.

Muzeum II Wojny Światowej jest placówką niezwykłą pod każdym względem. Budynek będący jego siedzibą ma wyjątkową, rozpoznawalną z daleka bryłę, wystawa należy do największych na świecie i wykorzystuje najnowsze technologie, a od czasu otwarcia odwiedziło ją już około pół miliona osób. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest tu przekazywana nowym pokoleniom w sposób bardzo atrakcyjny, przygotowano nawet specjalną wystawę dla dzieci.

Do zwiedzania Gdańska zaprasza Gdańsk atrakcje dla dzieci - zakupy

Siedziba muzeum znajduje się blisko historycznego centrum Gdańska – miasta, w którym zaczęła się II wojna światowa. 200 m stąd mieści się budynek Poczty Polskiej, znany z bohaterskiej obrony 1 września 1939 roku, a 3 km dalej zaatakowany przez pancernik Schleswig-Holstein półwysep Westerplatte. Muzeum II Wojny światowej Gdańsk atrakcje dla dzieciCzęść naziemną kompleksu stanowi budynek o oryginalnym kształcie pochylonego graniastosłupa. Wystawa główna znajduje się natomiast pod ziemią. Taka konstrukcja ma odzwierciedlać związki między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, a jednocześnie wskazywać konieczność spoglądania do przodu. Na ostatnim piętrze działa restauracja z punktem widokowym, z którego roztacza się panorama Gdańska. Muzeum leży pomiędzy Kanałem Raduni i Motławą, w miejscu, gdzie obecnie powstaje nowa dzielnica miasta.

rodzinne atrakcje Muzeum II Wojny światowej Gdańsk

Wystawa główna ma ogromną powierzchnię – około 5000 m2 i położona jest 14 m pod ziemią. Podzielona została na 3 bloki narracyjne – „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”, oraz na 18 mniejszych sekcji tematycznych. Przechodząc przez kolejne sale, oglądamy zmieniającą się scenografię, która nawiązuje do poszczególnych tematów (można tu np. zobaczyć zniszczoną przez wojnę historyczną ulicę i oryginalny czołg) i tworzy całościową narrację o wojnie, nie tylko z perspektywy Polski, ale także w szerokim kontekście europejskim i światowym. Wykorzystano tu ponad 2 tysiące eksponatów i ustawiono około 240 stanowisk interaktywnych, prezentujących archiwalne dokumenty i medialne symulacje. Dzięki temu można lepiej poznać życie codzienne zwykłych ludzi podczas wojny i zrozumieć, jak działał nazistowski terror.

atrakcje dla dzieci Gdańsk

Muzeum II Wojny Światowej - dla dzieci?

Wojna jest tematem wyjątkowym i dlatego wystawa główna może być dla małych dzieci nieco zbyt trudna w odbiorze. Ale muzeum przygotowało specjalną wystawę „Podróż w czasie” dla dzieci poniżej 12. roku życia. To zrekonstruowane mieszkanie fikcyjnej warszawskiej rodziny Jankowskich, która stanowi modelową rodzinę inteligencką. Wnętrza ukazane są w 3 różnych okresach – tuż po wybuchu wojny w 1939 roku, w środku okupacji w 1943 roku, oraz tuż po zakończeniu wojny w 1945 roku. Wystrój pomieszczeń zmienia się wraz z pogarszaniem się sytuacji materialnej, poznajemy ciężki los rodziny i jej sposoby radzenia sobie z codziennością. Dowiadujemy się także, jak ludzie z tamtych czasów angażowali się w działalność konspiracyjną.

atrakcje dla dzieci wystawa podróż w czasie Gdańsk Muzeum II Wojny światowej

Poza tym muzeum urządza wystawy czasowe, zajmuje się działalnością edukacyjną i organizuje warsztaty dla dzieci. Odbywają się tu koncerty, spektakle, spotkania autorskie i sesje naukowe. Działa tu także kino, biblioteka i centrum konferencyjne. Można nawet wynająć apartament.

Godziny otwarcia Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk

wtorek-niedziela – 10.00-19.00

Wystawa dla dzieci „Podróż w czasie”

wtorek-piątek – 14.00-19.00

sobota-niedziela – 10.00-19.00

Kasa sprzedaje bilety do godziny 17.00. Czas zwiedzania to minimum 3 godziny.

Sprawdź: Gdańsk z dzieckiem - najlepsze atrakcje

Muzeum II Wojny Światowej

pl. W. Bartoszewskiego 1

80-862 Gdańsk