Sardynia z dzieckiem

Sardynia atrakcje dla dzieci

Włoska Sardynia posiada jedne z najpiękniejszych plaż w Europie, pięknie wkomponowane w górzysty krajobraz. Rodziny z dziećmi mogą tu jednak znaleźć dla siebie dużo więcej.

Położona na Morzu Śródziemnym Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą tego akwenu i zarazem jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych we Włoszech. Najłatwiej dotrzeć tu samolotem – z Polski odlatują tanie linie lotnicze na lotnisko w stolicy wyspy, Cagliari, a w sezonie wakacyjnym także do Alghero. Sardynia znana jest z bardzo urozmaiconej linii brzegowej, z licznymi skałami, klifami, jaskiniami, cyplami i zatokami. Plaże  w wielu miejscach pokrywa biały piasek, a woda jest przejrzysta i mieni się błękitem i szmaragdem. Klimat podzwrotnikowy zapewnia piękną pogodę od maja do października, w tym czasie średnie temperatury powietrza w dzień przekraczają 23 ˚C. Łącznie w ciągu roku można liczyć tu na około 300 dni słonecznych.

Czytaj relację z podróży:
Sardynia z dziećmi samochodem!

Sardynia z dzieckiem

Na Sardynii jest bardzo dużo zieleni, a górzyste ukształtowanie terenu zapewnia spektakularne widoki. Natura utworzyła tu wiele osobliwości, wśród których zdecydowanie wyróżniają się pięknie położone jaskinie, w których występują bogate szaty naciekowe. Najbardziej znane to Grota Neptuna na przylądku Cappo Caccia niedaleko Alghero, oraz jaskinia Inspinigoli obok miejscowości Dolmeni. Wiele ciekawych form skalnych zobaczyć można też nad Zatoką Orsei, gdzie utworzono park narodowy. Tutaj znajduje się Grotta del Bue Marino (Grota Błękitnego Wołu) oraz groty Cala Luna. Wszystkie te jaskinie dostępne są też drogą morską, przy okazji zorganizowanych rejsów. Innym wartym odwiedzenia miejscem jest ponor (wgłębienie krasowe) Stu Serra, który jest najgłębszym w Europie (270 m). Jeszcze jedną ciekawostkę przyrodniczą wyspy stanowią liczne sztuczne jeziora, które wraz z systemem tam dostarczają energię. Lago Omodeo to jedno z największych sztucznych jezior Europy. Jest też jedno słodkowodne jezioro Lago di Baratz.

Alghero Sardynia Grota Neptuna rodzinne atrakcje

Plaże - Sardyniastyle="display:inline-block;width:300px;height:250px"
data-ad-client="ca-pub-4540654505390018"
data-ad-slot="1339302889">

Kolejnym bogactwem naturalnym Sardynii są jej plaże, zarówno przy znanych ośrodkach turystycznych, jak i w rzadziej uczęszczanych, nieco trudniej dostępnych malowniczych zatokach. Każdy więc może tu znaleźć plażę dla siebie. Te najpopularniejsze leżą w rejonie Costa Smeralda, dwukrotnie były nagradzane nagrodami World Travel Awards dla najpiękniejszych plaż. Najsłynniejszy tutejszy kurort to Porto Cervo, chętnie odwiedzany przez wielu celebrytów. Warto też zwrócić uwagę na pobliski niewielki archipelag Maddalena, administracyjnie należący do Sardynii i oddzielony od francuskiej Korsyki jedynie Cieśniną św. Bonifacego, przez co nazywany bywa „mostem na Korsykę”. Głównym ośrodkiem jest tu miejscowość La Maddalena na wyspie Maddalena, połączonej groblą z wsypą Caprera, na której znajduje się grób Garibaldiego oraz poświęcone mu muzeum w jego domu. Do najpiękniejszych plaż Sardynii trzeba jeszcze zaliczyć jeszcze plażę La Pelosa niedaleko Stintino.

rodzinne atrakcje Sardynia z dzieckiem

Największym miastem Sardynii jest stolica – Cagliari. To także największy port na wyspie i jeden z największych na całym Morzu Śródziemnym. Warto zobaczyć tu Stare Miasto z kilkoma ciekawymi punktami widokowymi – wieżą Pancrazio, Wieżą Słonia czy Bastionem Saint Remy. Poza tym jest tu amfiteatr z czasów rzymskich, latarnia morska i Muzeum Archeologiczne. Inne ciekawe miasto to Alghero z dużą mniejszością katalońską i starym miastem zbudowanym na wzór Barcelony, dlatego zwanym Barcelonetta. Godne uwagi są średniowieczne kościoły – św. Franciszka i św. Marii Panny. Kolejnym interesującym miastem Sardynii jest Olbia, stanowiąca zaplecze dla kurortów Costa Smeralda. Znajdują się tu liczne stanowiska archeologiczne, rzymskie łaźnie i akwedukty oraz monumentalna Bazylika San Simplicio. Ale oprócz dużych ośrodków turystycznych na Sardynii nie brak też malowniczych miasteczek, jak położone na wzgórzu XII-wieczne Castelsardo z wąskimi uliczkami, zamkiem i Skałą Słonia.

Olbia Bazylika San Simplicio rodzinne atrakcje Sardynia Włochy

Jedną z największych atrakcji wyspy są tajemnicze nuragi – kamienne wieże obronne stawiane bez zaprawy przez starożytną cywilizację Nuragijczyków zamieszkujących niegdyś Sardynię. Najstarsze nuragi mogą mieć nawet 3,5 tysiąca lat. Największa nurag na Sardynii – Su Nuraxi znajduje się obok miasta Barumini i osiąga wysokość blisko 20 m. Została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków wyspy należy też romański kościół Trinita di Saccargia z XII wieku z ciekawymi freskami. Poza tym z dziećmi warto odwiedzić kilka parków rozrywki na wyspie, np. park Sardynia w Miniaturze w Tuili, w którym prezentowane są największe atrakcje wyspy, oraz wielki plac zabaw Gregoland w Porto Cervo. Są też Aquaparki – Splash Aquapark w Alghero czy Water Paradise w Porto Torres. W Cagliari działa też Muzeum Astronomii z planetarium, a w Cala Gonone akwarium.

Sardynia wczasy z dzieckiem opinie atrakcje