Questy – pasja odkrywców – pomysł na rodzinną wycieczkę!

Questy z dzieckiem pomysł na weekend wycieczkę

Chcecie zabrać dziecko na wycieczkę i sprawić, że wykaże zaangażowanie w poznawaniu świata, a zwiedzanie stanie się źródłem jego osobistej dumy? Szukacie sposobu na wspólną rodzinną zabawę w terenie, która wszystkim przyniesie satysfakcję, a być może także nagrody w konkursie?

Jeśli tak, questy powstały dla Was. Czym są? To nowoczesna forma gry terenowej, znakomita współczesna realizacja idei „uczyć bawiąc”.

questy zabawy z dzieckiem wyprawy poszukiwania skarbów

Turystyka rodzinna z zagadkami

Lubicie historie o poszukiwaniu skarbów? To, co jak dotąd było składową pasjonujących fabuł książkowych i filmowych, zostało ożywione przez questy. Oczywiście nie prowadzą one do pirackich monet czy zaginionego złota Inków, a do pamiątkowych pieczęci – dowodów przejścia poszczególnych questów, które można kolekcjonować w specjalnym Paszporcie Odkrywcy. Najprawdziwszym skarbem jest przygoda i wiedza. Każdy quest opowiada wszak o ciekawym miejscu, przybliżając jego historię, cuda przyrody, kulturę i obyczaje.

Quest jest bowiem wierszowanym opisem trasy, której przejście wymaga rozwiązania zagadek – odpowiedzi na nie kryją się w terenie – odkrycia hasła i odnalezienia miejsca, gdzie ukryta została pieczęć. A czekają one już w całej Polsce – od karpackich przełęczy po stare podlaskie dęby. Na stronie questy.com.pl jest ich już 260 i stale powstają nowe! Można je znaleźć w dużych miastach, niewielkich miejscowościach i leśnej głuszy. Wystarczy wejść na stronę internetową, wybrać jeden z nich, dotrzeć na miejsce startu i ruszyć za wskazówkami!

 

Każdy Odkrywca ma do wyboru posługiwanie się ulotką lub darmową aplikacją na urządzenia mobilne. Quest na smartfonie jest wygodny i wzbogacony zdjęciami odkrywanych zakątków, dzięki czemu tym łatwiej zachęca do ruchu i poznawania kraju pokolenia wychowane na przygodowych grach komputerowych.

Nie trzeba iść na piechotę, dla lubiących dwa kółka powstało już wiele questów rowerowych. Zdarzają się też samochodowe, ostatnio powstał też quest kajakowy na urokliwej Widawce.

Od podchodów czy escape roomów odróżniają się treścią edukacyjną, od gier miejskich – bezobsługowością, można z nich korzystać w każdym wybranym czasie. Questy powstają przy udziale podmiotów zainteresowanych rozwojem edukacji i turystyki, toteż użytkownicy bawią się za darmo.questy poznań z dzieckiem opinie wyprawy

Konkurs - napisz relację z questu

Nie płacą, za to mogą zdobyć nagrodę! Tegoroczne upominki za przejście największej liczby questów są już rozdane, do 16 grudnia można jednak wziąć udział w konkursie na najlepszą relację – tekstową, fotograficzną lub filmową – z questu ukończonego w roku 2019. Na zwycięzców czekają koszulki, bidony, kubki termiczne, czołówki, piękne albumy, mapy i inne trofea! Szczegóły znajdziecie pod adresem: tutaj.

Questy - skąd się to wzięło?

Choć koncepcja narodziła się w Stanach Zjednoczonych, questy mają już swoich miłośników na całym świecie. Bo czemu nie połączyć zwiedzania ze świetną zabawą? Z wycieczki na wieś można uczynić fantastyczną przygodę, rozgrywającą się w okolicznym lesie, starym młynie czy tajemniczym dworku, z wizyty w mieście – pasjonujący spacer śladami historii. Często opowiedzianej jakoby przez ważną postać z przeszłości lub przez samych mieszkańców – questy nierzadko powstają bowiem za sprawą metody warsztatowej, trasę i zagadki współtworzą lokalni aktywiści lub młodzież szkolna.

Questy łączą atrakcyjną tradycję, która uwidacznia się w zabytkach, opowieściach o dawnych wydarzeniach i wierszowanej formie, z wszelkimi ułatwieniami dla współczesnego turysty. Łączą również pasję do gier i zagadek z obcowaniem z przyrodą. Jeśli jeszcze ich nie znasz – na co czekasz, Odkrywco? Łap przygodę z całą rodziną!

Co jakiś czas będziemy Was zapraszać na atrakcyjne questy z terenu całej Polski. A już teraz możecie ich poszukać na www.questy.com.pl.

Adam Jarzębski, Fundacja Mapa Pasji

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *