Questy – pasja odkrywców – pomysł na rodzinną wycieczkę!

Questy z dzieckiem pomysł na weekend wycieczkę

Chcecie zabrać dziecko na małą wyprawę i wyrobić w nim zaangażowanie w samodzielnym poznawaniu świata? Szukacie sposobu na wspólną bezpłatną rodzinną zabawę w terenie, która wszystkim przyniesie satysfakcję, a może też odznaki turystyczne PTTK i nagrody w konkursach?

Jeśli tak, questy powstały dla Was. Czym są? To nowoczesna forma gry terenowej, znakomita współczesna realizacja idei „uczyć bawiąc”.

questy rodzinne wycieczki - aktywnie z dzieckiem

Turystyka rodzinna z zagadkami

Lubicie historie o poszukiwaniu skarbów? To, co jak dotąd było składową pasjonujących fabuł książkowych i filmowych, zostało ożywione przez questy. Oczywiście nie prowadzą one do pirackich monet czy zaginionego złota Inków, a do pamiątkowych pieczęci – dowodów przejścia poszczególnych questów, które można kolekcjonować w specjalnym Paszporcie Odkrywcy. Najprawdziwszym skarbem jest przygoda i wiedza. Każdy quest opowiada wszak o ciekawym miejscu, przybliżając jego historię, cuda przyrody, kulturę i obyczaje.

questy dla dzieci zwiedzanie za darmo do pobrania

Quest jest bowiem wierszowanym opisem trasy, której przejście wymaga rozwiązania zagadek – odpowiedzi na nie kryją się w terenie – odkrycia hasła i odnalezienia miejsca, gdzie ukryta została pieczęć. A czekają one już w całej Polsce – od karpackich przełęczy po stare podlaskie dęby. Na stronie questy.com.pl jest ich już 400 i stale powstają nowe! Można je znaleźć w dużych miastach, niewielkich miejscowościach i leśnej głuszy. Wystarczy wejść na stronę internetową, wybrać jeden z nich, dotrzeć na miejsce startu i ruszyć za wskazówkami!

Od podchodów, escape roomów, geocachingu questy odróżniają się treścią edukacyjną, od gier miejskich – bezobsługowością, można z nich korzystać w każdym wybranym czasie. Questy powstają przy udziale podmiotów zainteresowanych rozwojem edukacji i turystyki, ich użytkownicy bawią się za darmo.

POBIERZ BEZPŁATNIE PRZYKŁADOWE QUESTY:

>>Quest w Szczawnicy<< >>Quest w Wolsztynie<< >>Quest w Haczowie<<

Rowery, smartfony, kajaki

Jako szczególnie nowoczesna forma gier terenowych, questy doskonale współdziałają z urządzeniami zapewniającymi rozrywkę współczesnemu człowiekowi. Każdy Odkrywca ma do wyboru posługiwanie się ulotką lub darmową aplikacją na urządzenia mobilne. Quest na smartfonie jest wygodny w obsłudze i nowoczesny, dzięki czemu tym łatwiej zachęca do ruchu i poznawania realnego świata pokolenia wychowane na grach komputerowych. Nie trzeba też iść na piechotę, dla lubiących dwa kółka powstało już wiele questów rowerowych. Zdarzają się również questy samochodowe, a nawet kajakowe. I to zapewne nie koniec!

Czytaj również: Sprawdzone miejsca na wakacje z dzieckiem

questy poznań z dzieckiem opinie wyprawy

Rozrywka z nagrodami – strategiczne partnerstwo z PTTK

Oprócz przygody i wiedzy, questy zapewniają nagrody za podjęty wysiłek. W roku 2019 zawarte zostało porozumienie z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, na mocy którego powstała kilkustopniowa Odznaka PTTK Questy-Wyprawy Odkrywców, przyznawana za przejście określonej ich liczby.

Ruch questowy popularyzowany jest także poprzez różnorakie konkursy z nagrodami (książkami, tabletami, sprzętem turystycznym, itd.) – na relacje fotograficzne czy filmowe z questów, przejście określonych questów w wybranym czasie, znajomość miejsc na questowych trasach i tak dalej.

Społeczność questowa rośnie, a w jej skład wchodzą już pasjonaci ze złotymi odznakami PTTK, przyznawanymi za przejście 100 questów w 10 województwach oraz popularyzatorzy nagrodzeni honorowymi odznakami PTTK i tytułami Ambasadorów Questów. Ciągle jednak potencjał rozwojowy jest bardzo duży, można spodziewać się kolejnych zachęt w postaci nagród różnego rodzaju.

zwiedzanie z dziećmi questy wycieczki pomysły trasy

Questy - skąd się to wzięło?

Choć koncepcja narodziła się w Stanach Zjednoczonych, questy mają już swoich miłośników na całym świecie. Bo czemu nie połączyć zwiedzania ze świetną zabawą? Z wycieczki na wieś można uczynić fantastyczną przygodę, rozgrywającą się w okolicznym lesie, starym młynie czy tajemniczym dworku, z wizyty w mieście – pasjonujący spacer śladami historii. Często opowiedzianej jakoby przez ważną postać z przeszłości lub przez samych mieszkańców – questy nierzadko powstają bowiem za sprawą metody warsztatowej, trasę i zagadki współtworzą lokalni aktywiści lub młodzież szkolna.

Questy łączą atrakcyjną tradycję, która uwidacznia się w zabytkach, opowieściach o dawnych wydarzeniach i wierszowanej formie, z wszelkimi ułatwieniami dla współczesnego turysty. Łączą również pasję do gier i zagadek z obcowaniem z przyrodą. Jeśli jeszcze ich nie znasz – na co czekasz, Odkrywco? Łap przygodę z całą rodziną!

Co jakiś czas będziemy Was zapraszać na atrakcyjne questy z terenu całej Polski. A już teraz możecie ich poszukać na www.questy.com.pl.

Adam Jarzębski, Fundacja Mapa Pasji