Pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem-nie tylko na wakacje

Szczęśliwe dzieciństwo kojarzy się zazwyczaj z pełną niesamowitych przygód zabawą. Co zrobić, aby nasze dziecko było cały czas uśmiechnięte, a przy tym szybko i prawidłowo się rozwijało? Bawić się razem z nim! Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na wspólne, kreatywne zabawy, które mogą przydać się podczas wakacji z dzieckiem!

Zgadnij co to za stwór!

Do zabawy potrzebne są jedynie kredki i kartka papieru. Dziecko wybiera w myślach trzy ulubione zwierzęta i zapamiętuje je. Następnie, rodzic wymienia nazwy trzech najprostszych do odwzorowania części ciała np. głowa, łapy i ogon. Zadaniem malucha jest narysowanie jednego stwora, posiadającego cechy wybranych wcześniej zwierząt. Mama lub tata zgadują, do kogo należą poszczególne fragmenty. Zabawa ta pomaga utrwalić w pamięci dziecka nazwy zwierząt i części ciała. Dodatkowo pobudza jego wyobraźnię i kreatywność. Powstałego stwora, tak jak każde zwierzę, można też nazwać, zachęcając pociechę do prostego słowotwórstwa.
 

Gdzie lata najpiękniejszy motyl?

Najpiękniejszego na świecie motyla wcale nie trzeba szukać na łące. Wystarczy zgiąć na pół kartkę z bloku technicznego i zachęcić dziecko do namalowania farbami, na jednej ze stron, kolorowego skrzydła tego urokliwego owada. Po zgięciu i rozłożeniu papieru oczom ukaże się odbicie, tworzące cudowny obrazek. Do tej zabawy szczególnie polecamy zestaw 10 kolorów farb plakatowych Bambino, który zawiera bardzo ciekawą paletę barw: cztery fluorescencyjne, cztery z brokatem, jedną złotą i srebrną. Warto pamiętać o tym, że malowanie kształtuje u dzieci indywidualne poczucie piękna. Rozwija też ich zdolności manualne. Jeżeli maluch nie będzie zadowolony z efektu swojej pracy, obrazek może wzbogacić np. wycinankami z kolorowego papieru lub bibuły.
ST FARBY Z OKNEM 10

Co znajdziemy w ,,plastusiowym warsztacie”?

Do tej zabawy niezbędna jest plastelina i pomieszczenie, które na kilka chwil przemieni się (w wyobraźni najmłodszych) w ,,plastusiowy warsztat”. Dziecko, z pomocą rodzica, tworzy z plasteliny najprostsze części środków transportu tj. koła, skrzydła, wagony czy lokomotywy. Następnie łączy je w gotowe pojazdy. W ,,plastusiowym warsztacie” nie liczy się wierne odwzorowanie wyglądu środków transportu. Wszelkie braki wypełni wyobraźnia. Zabawa rozwija kreatywność i zdolności manualne dzieci, które bawiąc się, utrwalają jednocześnie nazwy pojazdów. Z pomocą opiekunów poznają też ich zastosowanie i środowisko, w którym są wykorzystywane.

praca dziecka 3

Księżniczka idzie na bal!

Każda dziewczynka wie, jak ważna na balu jest piękna suknia. Znakomitą kreację można stworzyć używając kartki papieru, kleju i kolorowych wycinanek. Dobrze sprawdzają się tu zeszyty samoprzylepnych papierów kolorowych UNIPAP. Wyklejanie poszczególnych części garderoby warto wzbogacić materiałami znalezionymi w domu – włosy z nitek, falbanki z bibuły, piórko w kapeluszu czy kolczyki z plasteliny to tylko niektóre z pomysłów.
Zabawę przeznaczono nie tylko dla dziewczynek. Książęta również bywają na balach i potrzebują wtedy odpowiedniego stroju. Wyklejając ubrania, dzieci utrwalają w pamięci nazwy części ciała i garderoby. Kształtują indywidualne poczucie piękna. Z pomocą rodziców uczą się reguł ubioru.

Wszędzie widzę kółka!

Do zabawy potrzebny jest dziurkacz i kolorowe kartki. Dziecko, używając tych przedmiotów, wycina barwne kółka, którymi wykleja następnie biały papier. Im więcej kolorów i elementów, tym ciekawsza okaże się zabawa. Widok za oknem, ulubione zwierzę, pani nauczycielka, wymarzona podróż, przyszły zawód – temat obrazka ogranicza tylko wyobraźnia.
Wyklejając drobne elementy najmłodsi uczą się cierpliwości i ćwiczą koncentrację. Odkrywają znaczenie kontrastu kolorów. Paletę barw można wzbogacić wycinając kółka ze stron przeczytanych już czasopism lub z samodzielnie pomalowanych kartek papieru.

 zeszyt pap kol samoprzylepnych

Wykorzystanie artykułów plastycznych urozmaica rozrywkę, umożliwiając przy tym zachowanie efektów pracy dzieci. Kształtuje ponadto poczucie estetyki i rozwija zdolności manualne. Zabawa z najmłodszymi to doskonała okazja do poznania ich zainteresowań i marzeń. Spędzony wspólnie czas z pociechami z całą pewnością zaowocuje w przyszłości.