Pomysł na weekend z dzieckiem: Selfie z Mikołajem

Późnym wieczorem – dawno temu – pewien starszy pan, zmęczony codziennymi obowiązkami, siedział w ogrodzie otaczającym dom, w którym mieszkał. Z zaciekawieniem spoglądał na zachodzące słońce odbijające się w wodach Zalewu Wiślanego. Od długiego czasu głowę zaprzątała mu natrętna myśl, że wszyscy dookoła się mylą, a on jeden ma rację. Wiedział już, jak tę myśl udowodnić i miał pewność, że wielu się ona nie spodoba. Tego wieczoru skończył pisać – dzieło , które stworzył dało mu ogromną sławę.
Ten starszy pan to Mikołaj Kopernik, a miejscem, w którym udowodnił heliocentryczną teorię świata był Frombork. Dzisiaj to malutkie miasteczko żyje dzięki słynnemu astronomowi. Warto się tu wybrać nie tylko na weekend, bo okolica jest przepiękna.
Jak dojechać?
Najłatwiej i najwygodniej samochodem – z Elbląga drogą DW 504 lub Olsztyna przez np. Braniewo. O pociągu niestety trzeba zapomnieć – kolej nie funkcjonuje tu od wielu lat. Latem można przypłynąć z Krynicy Morskiej statkiem (koszt ok. 45 zł w obie strony za osobę dorosłą i trochę mniej za dziecko). Na pewno warto z sobą wziąć rowery terenowe i wybrać się na przejażdżkę szlakiem Green Velo w kierunku Tolkmicka lub Braniewa – obie trasy są bardzo malownicze i co najważniejsze – bezpieczne.
Frombork jest niewielkim miasteczkiem – z każdego miejsca parkingowego jest blisko do największych jego zabytków. Kolejność zwiedzania dowolna, choć warto wykorzystać questy. Ambitniejszą wersją jest spacer po Fromborku i okolicach śladami Pana Samochodzika (oczywiście po lekturze książki „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka” Zbigniewa Nienackiego).
Moje dzieciaki (Stefek – 10 lat, Zofia – prawie 4) nie lubią muzeów – uwielbiają za to wieże, wzniesienia, ciemne zakamarki, zgadywanki i niezwykłe opowieści. No i oczywiście place zabaw. Ja z kolei mam lęk wysokości, a w muzeach mogłabym spędzać godziny. We Fromborku te z pozoru nie dające się pogodzić charaktery i potrzeby da się sprowadzić do wspólnego mianownika. Zaczynamy od Wieży Wodnej. Stoi w centrum miasteczka, po lewej stronie (jadąc od Elbląga) drogi 504. Wstęp jest płatny, a bilety można kupić w sklepiku znajdującym się tuż obok. Liczba schodów prowadzących na dach może spowodować zadyszkę, ale warto – nagrodą jest przepiękny widok na Wzgórze Katedralne, Zalew Wiślany i miasto.
Wieża Wodna była częścią funkcjonującego niegdyś Kanału Kopernika. Woda z kanału była podnoszona specjalnym mechanizmem na wysokość około 25 metrów i dzięki różnicy ciśnień i wykorzystaniu zasady naczyń połączonych dostarczana na Wzgórze Katedralne i do pobliskich kanonii. W XVI wieku było to bardzo nowoczesne rozwiązanie, pierwsze na ziemiach polskich i drugie w Europie. Niestety – wbrew nazwie – systemu zaopatrywania wzgórza w wodę nie wymyślił Mikołaj Kopernik, a pradziadek kompozytora Jerzego Haendla.
Wspinając się na dach budowli obejrzeć można zdjęcia najpiękniejszych warmińskich pałaców. Wieża kusi też słodkościami – brawa dla tych, którzy obojętnie przejdą obok deserów serwowanych na jej parterze.
Po przeciwnej stronie ulicy stoi sześciometrowy pomnik największego mieszkańca miasta. Powstał w roku 1973 i ma kontrowersyjną urodę. Fotografują się jednak przy nim wszystkie wycieczki, bo za jego plecami rozciąga się dawna siedziba biskupów warmińskich.
Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie
Wzgórze Katedralne nie jest wprawdzie zamkiem w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale budowlą obronną jak najbardziej. Mieszcząca się wewnątrz świątynia otoczona jest wysokimi murami, w przeszłości skutecznie umożliwiającymi obronę miasteczka przez zakusami wrogów. Wstęp na dziedziniec wzgórza jest bezpłatny – zapłacić trzeba jednak za zwiedzanie poszczególnych obiektów.
Od czego zacząć? Ja wybrałam bazylikę (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja). To tu pochowany jest Mikołaj Kopernik. Urnę z jego prochami umieszczono w 2010 roku pod podłogą po prawej stronie świątyni (patrząc od strony głównego wejścia) – nieopodal ołtarza św. Krzyża – i przysłonięto szklaną taflą. Warto na pewno pokazać dzieciakom kapelusze, które zwisają z sufitu i czapkę umieszczoną nad ołtarzem głównym. Ile jest tych nakryć głowy i skąd one się tu wzięły? – zadanie zaprzątnęło uwagę Stefka i Zofii na tyle długo, bym mogła obejrzeć te elementy wyposażenia, na które moje „maleństwa” na razie patrzeć nie chcą. A jest co podziwiać. Ołtarz główny, ołtarze boczne, rzeźby, sklepienie – gotyk i barok w jednym nadają świątyni niepowtarzalny klimat. I ten dźwięk organów… Wśród setek innych, dzieciaki wypatrzyły epitafium z wyobrażeniem zadumanego szkieletu i koniecznie musiały je dotknąć ufając w opowieść o związanym z tym rychłym szczęściem. Czym są wspominane wyżej kapelusze? To nakrycia biskupów warmińskich gromadzone we fromborskiej katedrze od wieków, a czapka nad ołtarzem symbolizuje władzę papieża.
Po wyjściu ze świątyni idziemy do Wieży Radziejowskiego. Tu mieści się planetarium i punkt widokowy. Seanse w planetarium dedykowane da dzieci odbywają o godzinie 12.20 w weekendy, a w okresie letnich wakacji szkolnych codziennie. Trwają mniej więcej 25 minut, ale – by wziąć w nich udział – dziecko musi mieć ukończone 5 lat. Pora już nie ta, a Zofii samej zostawić się też nie da, więc od razu idziemy ku drzwiom prowadzącym na szczyt wieży. Wewnątrz dech zapiera kula zawieszona na ponad dwudziesto-metrowej linie. To wahadło Foucaulta. Dlaczego to tu wisi? Kto je tu powiesił? Jak to działa? Całe szczęście przy wahadle czeka osoba, która z cierpliwością odpowie na każde pytanie dziecka. Gdy ciekawość zostaje zaspokojona idziemy w górę – dzieciaki pierwsze, a ja z mężem za nimi zastanawiając się, czy pokonam lęk wysokości. W końcu docieramy na szczyt. Intensywnie świecące Słońce nadaje cudowną barwę okolicy. Kilka głębszych oddechów i ustawiam się do zdjęcia ze Stefkiem.
Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie
Dawna dzwonnica – Wieża Radziejowskiego. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. Panoramę miasta i okolic podziwia się z wysokości 70 metrów.
Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie
Wieża Kopernika. To najstarszy element fortyfikacji wzgórza katedralnego. Wbudowana w linię murów obronnych naprzeciwko Wieży Radziejowskiego.
Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie
Wnętrze Wieży Radziejowskiego.
Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie
Widok na Zalew Wiślany
Choć niewątpliwie piękna, jednak to nie bazylika zaciekawiła najbardziej moje dzieciaki. I nie była to Wieża Radziejowskiego. Kilkaset metrów na północny wschód od Wzgórza Katedralnego, przy ul. Starej, znajduje się Szpital św. Ducha. Jest to jeden z obiektów Muzeum Mikołaja Kopernika. Kiedyś faktycznie leczono tu chorych, dziś w dawnym szpitalu obejrzeć można eksponaty związane z historią medycyny. Narządy w formalinie, szkielety, stare protezy, przyrządy dentystyczne – wyobraźnia podsuwała dzieciom różne, czasami bardzo zabawne, skojarzenia.
Jak myślicie – jaką historię z Fromborka dzieciaki zapamiętały najlepiej? Otóż szpital św. Ducha funkcjonował już, gdy we Fromborku zamieszkał Mikołaj Kopernik. Słynny astronom zapewne zachodził tu niejednokrotnie, bo był też lekarzem. Plotka głosi, że w czasie zarazy dziesiątkującej Olsztyn, wpadł na pomysł, że przyczyną choroby mogą być zanieczyszczenia spożywane wraz z chlebem, który spadał ludziom na ziemię. Zaproponował, by kromki pieczywa smarować masłem – na smarowidle wyraźnie było widać brud i nikt już nie miał ochoty dalej jeść takiej kanapki.
Niestety – ta opowieść, choć funkcjonuje od kilkudziesięciu lat, nic wspólnego z prawdą nie ma.
Przy szpitalu znajduje się kaplica św. Anny oraz herbarium. Czy tam są herby? – zapytał Stefek. Niestety – lub całe szczęście – nie. Herbarium to ogródek z ziołami. Obejrzeć tu można wszystkie te rośliny, którym przypisuje się właściwości lecznicze lub pielęgnacyjne. Jak pachnie rozmaryn i kocimiętka, jak wygląda arcydzięgiel, hyzop, serdecznik, fenkuł, dziewanna czy krwiściąg? Sama przypatrywałam się zaciekawiona. Za szybko tego miejsca opuścić się nie da, a jak będziecie mieli szczęście uda wam się spotkać tu też anioła lub średniowieczne demony.
Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie
Czym byłby Frombork bez obserwacji nieba? Można oczywiście próbować wypatrywać gwiazd gołym okiem, ale lepiej zajrzeć do obserwatorium astronomicznego. Mieści się ono mniej więcej 2 kilometry od centrum miasta, więc spokojnie można zapomnieć o samochodzie i przejść się tam na spacer lub przejechać rowerem (drogą wylotową z miasteczka w kierunku Ronina). Latem, przy dobrej pogodzie, pracownicy obserwatorium zapraszają na piątkowe i sobotnie nocne obserwacje nieba, co samo w sobie jest niewątpliwą atrakcją. Park dysponuje pięcioma pawilonami z instrumentami do obserwacji – teleskopy czy lunety można obejrzeć z bliska i sprawdzić, na czym polega ich działanie.
Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie
Żegnając się z Fromborkiem warto zajść na rynek. Na ławeczce czeka zadumany Mikołaj Kopernik – dużo bardziej przystępny niż ten spod Wzgórza Katedralnego.
Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie
Frombork gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie
Informacje praktyczne
  • Parkingi : stosunkowo duży parking znajduje się przy dawnym dworcu PKP (ul. Dworcowa). Jest płatny, ale warto poszukać miejsca na fromborskich uliczkach.
  • Najlepszy plac zabaw znajduje się za budynkiem dawnego dworca PKP. Nie ma tu co prawda piaskownicy, ale jest m.in. tyrolka dla dzieci i stoliki z ławkami dla rodziców. Kilkaset metrów dalej znajduje się molo i malownicza, niewielka plaża.
  • Frombork przygotowany jest na przyjęcie dużej liczby turystów – nie ma tu problemu ze znalezieniem noclegu czy knajpki na obiad.
Szpital św. Ducha, ul. Stara 6 lub Pałac Biskupi w którym mieści się główny oddział Muzeum Mikołaja Kopernika (Wzgórze Katedralne):
Godziny zwiedzania (wtorek – niedziela): 9.00 – 16.00.
Ceny biletów: normalny – 8 zł, ulgowy 4 zł.
Bilet wspólny dla obiektów: Pałac i Szpital Św. Ducha – normalny 12 zł, ulgowy 7 zł
Planetarium w Wieży Radziejowskiego czynne jest codziennie.
Seanse stałe (bez względu na liczbę osób) rozpoczynają się o godzinach:
Od 1 września do 26 kwietnia: 10.40, 12.20, 14.00, 15.40.
Od 27 kwietnia do 31 sierpnia: 9.50, 11.30, 12.20, 14.00, 15.40, 16.30
Seanse dodatkowe (gdy brak miejsc na seansach stałych lub seanse dla dzieci) rozpoczynają się o godzinach:
Od 1 września do 26 kwietnia: 9.50, 11.30, 13.10, 14.50
Od 27 kwietnia do 31 sierpnia: 10.40, 13.10, 14.50
Ceny biletów: normalny 10.00 zł, ulgowy 6.00 zł.
Park Astronomiczny:
Nocne pokazy nieba w każdy piątek i sobotę wakacji: wejście na pokaz nieba o godzinie 22.00 i 23.00.
Ceny biletów: zwiedzanie: normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł.
Nocne pokazy nieba: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.
Zgłoszenie nadesłała: Agnieszka Witkowska