Podziemny Olkusz

podziemny olkusz atrakcje dla rodzin z dziećmi 4

Być może o tym nie wiecie, lecz Olkusz skrywa w sobie niezwykłe tajemnice. Dziś możecie zejść pod ziemię i odkryć je wszystkie, a to wszystko dzięki wystawie Podziemny Olkusz. Jeżeli jeszcze tu nie byliście, lub też w ogóle nie słyszeliście o jej istnieniu, dziś Wam ją zaprezentujemy! Zapraszamy do lektury!

Sama wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwszą z nich jest ekspozycja w piwnicach XIV-wiecznego ratusza, który niegdyś wznosił się na olkuskim rynku. Dziś to jego piwnice służą jako miejsce zwiedzania, prezentujące Olkusz i jego historię.

podziemny olkusz atrakcje dla rodzin z dziećmi 3

Burzliwe dzieje miejsca nazywanego niegdyś „srebrnym miastem” dzięki swojej tradycji wydobywania srebra i ołowiu są niezwykle ciekawe, niezależnie od tego czy jesteście miłośnikami historii, czy też raczej nie. Prezentacja najciekawszych wydarzeń Olkusza — od rozwoju terytorialnego, poprzez rozwój górnictwa aż do czasów największej świetności tego miasta — końca XVI wieku, to niezwykle ciekawa przygoda. To jednak nie wszystko, gdyż czeka tu na nas też replika astrolabium — urządzenia astronomicznego należącego niegdyś do Marcina Bylicy, czy też część ekspozycji poświęcona wyłącznie historii samego olkuskiego ratusza, ale i herbowi tego miasta, mogącego pochwalić się naprawdę długą historią!

podziemny olkusz atrakcje dla rodzin z dziećmi 2

Druga część wystawy to podziemna ekspozycja zlokalizowana w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego. To tutaj niegdyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych! Stąd też nic dziwnego, że całość została poświęcona tradycjom hutniczym oraz górniczym Olkusza. Nie zabraknie tu także kilku słów o mennicy działającej w tym miejscu — dokładnie w XVI i XVII wieku! Na miejscu wybijecie sobie replikę olkuskiego trojaka!

podziemny olkusz atrakcje dla rodzin z dziećmi 5

Jeżeli chodzi o samą wystawę, to główną rolę gra tu przestrzenna makieta obrazująca wieloletni rozwój kopalni w Olkuszu. Zobaczymy tu przeróżne maszyny kopalniane, podziemne wyrobiska jak i obiekty na powierzchni! Swoje miejsce znalazły tu także rudy ołowiu czy srebra lub nawet repliki pieców używanych do wytopu ołowiu i srebra! Gwarantowany zachwyt czeka na was w Srebrnej Komnacie. Można w niej zobaczyć replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w bazylice w Olkuszu. Nie opowiemy wam tu jednak o wszystkim — gdyż to trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy!

podziemny olkusz atrakcje dla rodzin z dziećmi

Cennik Podziemny Olkusz

Bilety indywidualne:

  • Bilet normalny – 15 PLN 
  • Bilet ulgowy – 10 PLN 
  • Audioprzewodnik (sprzedaż tylko w kasie) – 5 PLN 
  • Wykupienie usługi przewodnika (sprzedaż tylko w kasie) – 120 PLN.

Godziny wejść: od 9:00 do 16:30 (ostatnie wejście). Czas trwania zwiedzania: ok. 90 minut.

Bilety grupowe (zwiedzanie z przewodnikiem):

Ważne: Zasady zwiedzania grupowego wraz z przewodnikiem obowiązują dla grup liczących od 10 do 40 osób.

  • Bilet normalny – 25 PLN 
  • Bilet ulgowy – 20 PLN

Czas trwania zwiedzania: ok. 90 minut.
Godziny wejść: 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 16:30 (ostatnie wejście)

Godziny otwarcia Podziemny Olkusz

  • Poniedziałek: nieczynne
  • Wtorek – niedziela: 9:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 16:30)

Lokalizacja Podziemny Olkusz

Wejście do atrakcji, jaką jest Podziemny Olkusz, znajduje się się na ulicy Rynek 4 w Olkuszu. Poniżej znajdziecie dokładną mapę z jej lokalizacją. Na miejscu można skorzystać z darmowego parkingu dla samochodów osobowych oraz autokarów, znajdującego się na ulicy Mickiewicza 18.

Sprawdź też:

ZŁOTE PINEZKI GOOGLE MAPS – najlepsze atrakcje w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *