Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Nowa Ruda

Atrakcje dla dzieci Nowa Ruda

Czy chcieliście kiedyś zobaczyć, jak wygląda praca górnika pod ziemią? Teraz macie okazję – na terenie dawnej kopalni w Nowej Rudzie dowiedzieć się można wszystkiego na temat wydobycia węgla.

Pierwsze kopalnie węgla w okolicy Gór Sowich pojawiły się już w XV wieku. Początkowo gęste lasy musiały zostać wykarczowane i do dzisiaj w herbie Nowej Rudy znajduje się żółty pień na czerwonym tle. Kopalnia Węgla Kamiennego Nowa Ruda była od lat 70-tych największą kopalnią w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym, zatrudniała 6 tysięcy osób i wydobywała rocznie 1 mln ton węgla. Ostatecznie kopalnię zamknięto w 1994 roku, a dwa lata później powstało tu Muzeum Górnictwa wraz z jedyną w swoim rodzaju podziemną trasą turystyczną.

Podziemna trasa turystyczna Nowa Ruda

​Atrakcje Muzeum Górnictwa i Podziemna Trasa Turystyczna

Kompleks kopalni podzielony jest na dwie części – naziemną oraz podziemną. Na powierzchni zwiedzać można budynek muzeum z 4 salami wystawienniczymi, w których zgromadzono interesujące eksponaty związane z górnictwem – maszyny, sprzęt ochronny, obudowy górnicze czy ładunki. Można również zobaczyć oryginalną dyspozytornię kopalni oraz piece i wieże szybowe z XIX wieku. To jednak dopiero początek atrakcji. Do zwiedzania udostępniona jest podziemna trasa turystyczna o długości około 700 m, powstała na terenie dawnego pola górniczego Piast. W trakcie 1,5-godzinnej wycieczki poznamy metody pracy górników i przekonamy się, jak niebezpieczna była to praca. Zobaczymy szyb, którym górnicy zjeżdżali na sam dół kopalni, a także niezwykłe skamieniałe pnie drzew sprzed 250 milionów lat. To naprawdę rzadko spotykane okazy. Legenda głosi, że w kopalni mieszka wciąż duch – skarbnik, który strzeże jej tajemnic. Być może w trakcie zwiedzanie będzie dane nam go spotkać. Wielką frajdą, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, będzie także przejażdżka podziemną kolejką, która służyła kiedyś do transportu górników i wydobywanego przez nich węgla. To jedyna tego typu czynna kolejka w Polsce. Na miejscu jest też sklepik z pamiątkami, karczma z kuchnią regionalną i miejsce na ognisko. Organizowane jest poszukiwanie skarbów na hałdzie, przejażdżki bryczką i inne atrakcje.

Kopalnia Nowa Ruda

Ceny biletów Muzeum Górnictwa i Podziemna Trasa Turystyczna Nowa Ruda

normalny – 16 zł
ulgowy – 13 zł