Baśniowy Szlak Suwalszczyzny

Rodzinne atrakcje Suwałki

Było siedmiu krasnoludków, jest też i siedem przystanków na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny. Na każdym z nich można liczyć na świetną, rodzinną zabawę. Sprawdźcie nasz artykuł, przedstawiający nieco całą tą atrakcję dla rodzin z dziećmi!

A może warto odwiedzić Suwałki? Sprawdź koniecznie: atrakcje Suwałki Plaza

Suwalszczyzna jest regionem, który może poszczycić się bajkowym krajobrazem. Ale to nie jedyny powód, dla którego to właśnie tutaj powstał Baśniowy Szlak. Właśnie w Suwałkach urodziła się jedna z największych polskich pisarek i autorka wspaniałych utworów dla dzieci, Maria Konopnicka. Dlatego też pierwszy przystanek na szlaku znajduje się w Suwałkach, przy Muzeum Marii Konopnickiej, utworzonym w domu, w którym autorka przyszła na świat. Zwiedzanie szlaku to nie tylko możliwość poznawania jakże ciekawych utworów Marii Konopnickiej czy legend regionalnych. To także okazja, aby odwiedzić niezwykle cenne przyrodniczo miejsca.

Atrakcje dla dzieci suwalszczyzna bajkowy szlak

Atrakcje dla dzieci - Baśniowy Szlak Suwalszczyzny

Na szlaku znajduje się 7 przystanków zwanych Wioskami Bajek. Rozlokowane są w 7 miejscowościach, a każda z nich ma swoją ciekawą historię i wiele do zaoferowania. Prowadzone są tu zajęcia edukacyjne i animacje, można korzystać z gier, torów przeszkód i placów zabaw, za każdym razem innych. Każdą wioską opiekuje się specjalny przewodnik.

Zaułek Krasnoludków (Suwałki) – wioska urządzona w ogrodzie na zapleczu domu Marii Konopnickiej, dlatego też królują tu postaci z jej bajek, a przede wszystkim krasnoludki na czele z Królem Błystkiem. Razem z nimi po krainie oprowadza nas niania Anusia. Zabiorą nas na poszukiwanie skarbu i opowiedzą o historii Suwałk. Ciekawą atrakcję stanowią olbrzymie pionki – żeby nimi zagrać, trzeba ruszyć nie tylko głową.

Wioska Wesołych Wędrowców (Nowa Wieś) – tutaj można poczuć prawdziwie sielską atmosferę Suwalszczyzny, a całość przypomina nieco skansen. Są tu wiejskie zagrody, Kasina Chata i młyn. Możemy nauczyć się wytwarzać mąkę i łowić ryby. Pomogą nam w tym Jasio Wędrowniczek i Podziomek.

Wioska Darów Lasu (Kopiec) – miejsce położone wśród przepięknej przyrody, w Puszczy Augustowskiej. Spotkamy tu borsuki, łosie, gigantyczne mrówki i pająki. Oprowadzą nas Jagodowy Król i krasnoludek Modraczek.

Wioska Dwóch Mistrzów (Puńsk) – bardzo rozwijające spotkanie z kulturą Litwinów i legendą o królowej jezior. Oprócz świetnej zabawy na placu zabaw możemy też dowiedzieć się wiele na temat języków obcych w labiryncie języków czy na Polanie Słów. Naszym przewodnikiem będzie nadworny kronikarz, Koszałek Opałek.

Wioska Zapomnianych Wojów (Bakałarzewo) – położona w Dolinie Rospudy wioska przybliża nam kulturę Jaćwingów – dawnego ludu wojowników. Aby dostać się do ich grodziska, trzeba przejść linowy tor przeszkód. Dopingować nas będą woje króla Błystka – Mikuła i Pakuła, oraz Pietrzyk.

Dolina Przygód nad Szeszupą (Rutka-Tartak) – tutaj, pośród rzek i jezior, poznamy zwyczaje zamieszkujących te tereny zwierząt – łosia, bobra, dzika, zająca i ptaków. Być może legenda o duszy pokutującej w ciele wilka przypomni nam, że zwierzętom także należy się szacunek. Tor przeszkód i ścieżkę zdrowia pomoże nam pokonać krasnoludek Sikorek.

Miasto Sekretnych Uliczek (Sejny) – wizyta w tej wiosce uzmysłowi nam, jak wiele kultur żyło kiedyś wspólnie na tych ziemiach. Odwiedzimy przedstawicieli mieszkających tu niegdyś narodów i poznamy ich świątynie (synagogę, zbór, bazylikę i molennę). Dowiemy się też, jak powstały Sejny. Po drodze będziemy musieli wykonywać niełatwe zadania. Towarzyszyć nam będą paź króla Błystka, Krężołek, oraz dziadek.

Zwiedzając szlak warto zaopatrzyć się w Karty Wędrowca, na których można zbierać pieczątki w różnych punktach na terenie wiosek. Stanowią pamiątkę i uprawniają do odbioru nagród.

atrakcje dla dzieci Puńsk

Ceny biletów Baśniowy Szlak Suwalszczyzny

Pakiet wędrowca (obejmuje zajęcia z animatorem, kartę wędrowca, pamiątkową odznakę, dyplom Wędrowca, pamiątkowę e-kartkę i wpis do Wielkiej Księgi Wędrowców)

dorośli – 10 zł dzieci – 8 zł

Karta sieciowa na 7 wiosek

dorośli – 56 zł dzieci – 42 zł

Pakiet Samotnego Wędrowca (tylko dla gości indywidualnych, bez zajęć z animatorem, obejmuje kartę wędrowca i pamiątkową e-kartkę)

dorośli – 4 zł dzieci – 3 zł

Karta sieciowa na 7 wiosek

dorośli – 21 zł dzieci – 17 zł

Lokalizacja Baśniowy Szlak Suwalszczyzny

Przygodę warto rozpocząć od Zaułku Krasnoludków w Suwałkach. Miejsce to jest wskazane na poniższej mapce.

Sprawdź także: Podlasie – atrakcje dla dzieci