Plac zabaw – Nakło nad Notecią

Chciałabym Państwu zaprezentować plac zabaw mieszczący się w Nakle nad Notecią w województwie kujawsko-pomorskim. To miejsce które odwiedzam od czasu kiedy zostałam mamą.  Nie zwracałam wcześniej uwagi na rzeczy, które widzę teraz oczami matki.

plac zabaw dla dzieci Nakło nad Notecią (1)

Dodam, że załączony  skan planu Placów Zabaw (poniżej - kliknij aby powiększyć) znajdujących się na terenie Parku jest obmierzony moimi krokami. Niestety są to małe kroki ( ok 70 cm )  gdyż mam stopy rozmiar 36 i 159 cm :)

plan-place zabaw dla dzieci Nakło

Opis i charakterystyka

plac zabaw dla dzieci Nakło nad Notecią (2)

Place zabaw ( kompleks ) znajdują się na terenie Parku 700-lecia Nakła gdzie również są dwa pomniki, fontanna, WC oraz toaleta dla psów.  Place są dostosowane do wieku dzieci. Większy plac wyposażony jest w zjeżdżalnie, drabinki, wspinaczki, bujawki na oponie, kosz, liny. Są również ławeczki ze stołami, gdzie mogą spokojnie siedzieć rodzice i obserwować szalejące dzieci  oraz zjeść kanapki wspólnie z pociechami.  Mniejszy plac zabaw jest dla młodszych dzieci wyposażony w piaskownice, małe zjeżdżalnie, bujawki wagowe, bujawki na sprężynach ( zamknięte ), most drewniany, wspinaczka mała, labirynt oraz tablica z zegarem do zabawy i nauki  oraz ławeczki dla rodziców i dzieci.

plac zabaw dla dzieci Nakło nad Notecią (3)

Plusem jest, iż  każdy plac jest ogrodzony i zamykany aby kochane pieski nie brudziły w miejscu gdzie bawią się nasze dzieci. Powiem więcej jest specjalnie wyznaczona toaleta dla psów czyszczona systematycznie przez miasto .Między placami jest fontanna ( sześciokątna ) obok której jest sześć ławek. Bardzo przyjemnie jest latem a w szczególności w upalne dni. Na obrzeżach Parku są dwa pomniki przy których można zapalić znicz bądź przystanąć i poopowiadać dzieciom historię z nimi związaną. Park i place zabaw "kołyszą" drzewa. Naliczyłam aż  47 szt. lip, są również dęby ( 5 szt. ), klony ( 3  szt. ) i inne młode drzewka. Drzewa te latem dają cień, chroniąc przed upałem, nie wspomnę o cudownym zapachu kwitnących lip, jesienią tworzą okazje do zbiorów liści, kasztanów itp. do domowych prac i zabaw z dziećmi.

plac zabaw dla dzieci Nakło nad Notecią (4)

Rodzice mogą obserwować swoje dzieci bawiące się jednocześnie na dwóch placach zabaw.

Moje drobne uwagi poza 600 znakami :).

Często na placach spotykam się z brakiem toalet, gdzie małe dzieci wołają do rodziców za potrzebą, a wystraszeni  i zdesperowani rodzice szukają krzaczków... Na Placu jest piękna toaleta, co prawda płatna, ale zauważyłam, że często z niej korzystają właśnie rodzice z dziećmi bawiące sie na placu.  Kolejnym plusem są śmietniczki- może to mało oryginalne, ale niestety nagminne, że  w miejscach właśnie takich często brakuje koszy na śmieci. Zauważyłam, że nawet dzieci wzajemnie siebie pilnują aby butelkę po napoju czy opakowanie po batonie wrzucić w odpowiednie miejsce. Jak nie ma koszy na śmieci to trudniej jest wyegzekwować od dzieci dyscyplinę. Dla mnie równie ważną rzeczą  jest toaleta dla psów. Sami z córeczką mamy dwa kochane psiaki, które z nami mieszkają i lubimy je zabierać na spacer łącząc zabawę z dziećmi.  Plac ma też swój regulamin umieszczony na tablicach. Może nie wszyscy go czytają, ale większość  osób to robi i co najważniejsze się dostosowuje. Jest to naprawdę cudne miejsce, które urzeka zapachem kwitnących lip. Często tez słychać pszczoły je zapylające. Na drzewach są również karmniki dla ptaszków- tez wspaniała sprawa, szczególnie  aktywne zimą.

plac zabaw dla dzieci Nakło nad Notecią (6)

Kolejnym plusem są pomniki, które wspólnie z dziećmi możemy odwiedzić i w ten sposób plac zabaw jest również edukacyjnym placem zabaw. Jest czas na zabawę, relaks, odpoczynek ale również zadumę i modlitwę. Plac jest bezpieczny również dlatego że blisko jest Sąd Rejonowy i monitoring.

Niestety zdjęcia które dla Państwa przygotowałam są troszeczkę smutne, niestety pogoda Nam ostatnio nie dopisała. Mglisto, pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Jednak to nie odstrasza dzieci do zabawy, które lubią właśnie w tym miejscu rozładować swoją energię.

Plac Zabaw dla dzieci Nakło - lokalizaja:

 

Plac zabaw zarekomendowała: Marzena Gostomczyk- mama 2 letniej Anny ( głównie bawiącej się na placu dla młodszych dzieci )
Dziecko to największy skarb