Pierwsze narty dla dziecka – jakie wybrać, aby bezpiecznie rozpocząć przygodę na stoku?

Planujesz pierwszy urlop zimowy w górach w towarzystwie dzieci? Zanim wyruszysz w podróż, pamiętaj o skompletowaniu całego wyposażenia. Wśród niezbędnych akcesoriów nie powinno zabraknąć nart, które pozwolą na bezpieczne i komfortowe odkrywanie stoków. W artykule podpowiemy, jaki sprzęt sportowy warto wybrać dla najmłodszych członków rodziny.

Jak dopasować długość nart dla najmłodszych dzieci?

Niezależnie od wieku dziecka najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo na stoku. Podczas zakupów sprzętu weź pod uwagę przede wszystkim długość nart, która powinna zostać dopasowana do wzrostu i zaawansowania. Dla najmłodszych członków rodziny, których wzrost nie przekracza 110 cm, wybierz narty mieszczące się w przedziale od 80 do 90 cm. Bardziej zaawansowane dzieci, które czują się pewnie na stoku, mogą sięgnąć po dłuższe narty, sięgające 100 cm.

Dzieci w wieku 7-10 lat, których wzrost wynosi ok. 120 cm, odnajdą się na nartach o długości 90-100 cm. Tak dopasowane modele będą sięgać do brody lub nosa. Bardziej doświadczeni narciarze mogą spróbować swoich sił na dłuższych, 110-centymentrowych nartach.

Podczas zakupu warto pamiętać o podstawowej zasadzie, która sprawdzi się niezależnie od wzrostu dziecka. Początkujący sportowcy powinni wybierać narty sięgające ramion. Dla bardziej zaawansowanych dzieci przydadzą się natomiast modele sięgające nosa. Rodzice nie powinni jednak kupować zbyt krótkich nart. W przyszłości wyrobione nawyki mogą utrudnić jazdę na dłuższych, które zapewniają większą stabilność i bezpieczeństwo.

pierwszenartydladziecka1

Jakie narty wybrać dla początkujących?

Wybierając narty dla początkujących dzieci, najlepiej sięgnąć po krótsze, średnio taliowane modele. Najlepiej sprawdzą się szersze narty o mniejszym promieniu skrętu. Tak dopasowane wyposażenie zapewni lepszą stabilizację, ułatwiając naukę pierwszych manewrów. Ten rodzaj nart przeznaczony jest jednak wyłącznie do nauki. Z czasem, w miarę postępów, mogą one utrudnić jazdę rekreacyjną i znacznie zmniejszyć zapał młodego sportowca.

Jeśli chcesz ograniczyć koszt związany ze zbyt częstą wymianą akcesoriów, możesz zdecydować się na wypożyczenie nart. Na stokach znajdziesz liczne wypożyczalnie, w których specjaliści pomogą Ci dopasować odpowiedni model dla Twojego dziecka.

Kompletując wyposażenie, nie zapomnij o zakupie akcesoriów ochronnych. Jazda na nartach zawsze wiąże się z ryzykiem upadku. Dlatego właśnie konieczne jest dokupienie kasku oraz ochraniaczy na plecy i golenie. Doskonale sprawdzą się odpowiednie spodnie i kurtki narciarskie oraz gogle.

Ważnym aspektem jest również ubezpieczenie na wyjazd turystyczny, który uchroni Cię przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Odpowiednio dopasowana polisa sprawdzi się zarówno podczas indywidualnego, jak i grupowego wyjazdu.

pierwszenartydladziecka1

Sprawdzone narty dla dzieci, które potrafią już jeździć

Podczas zakupu nart dla bardziej doświadczonych dzieci można sięgnąć po dłuższe modele. Najlepiej sięgnąć po narty, które zapewnią wygodną jazdę i umożliwią maksymalną kontrolę przy niewielkiej masie narciarza. Weź również pod uwagę rodzaj wiązań, które odpowiadają za komfort i bezpieczeństwo na stoku. Wiązania powinny być dopasowane do wagi. W przypadku najmłodszych pociech sięgnij po takie ze skalą wypięcia mieszczącą się w przedziale od 0,5 do 2,5 DIN.

Pamiętaj o właściwym dopasowaniu butów narciarskich, które mogą być minimalnie większe. Powinny jednak stabilnie trzymać piętę. Zbyt duże mogą stać się przyczyną kontuzji. Zrezygnuj przy tym z kupowania nart na zwykłe buty. Ten rodzaj wyposażenia nie jest przeznaczony do jazdy po stoku.

O czym pamiętać podczas zakupu nart dla dzieci i nastolatków?

Pamiętaj o tym, że w sklepach znajdziesz zarówno narty do jazdy rekreacyjnej po stoku i szlakach, jak i modele wyścigowe. Te ostatnie odznaczają się wyższą wagą i zwiększoną twardością. Wymagają jednak większego doświadczenia i siły. Początkujący narciarze często nie są w stanie zapanować nad torem jazdy, co może doprowadzić do wypadków i zniechęcić do dalszych aktywności zimowych.

Kluczem do zachowania bezpieczeństwa w podróży jest ubezpieczenie na wyjazd narciarski, po które można sięgnąć także w przypadku wyjazdów zagranicznych. To właśnie odpowiednio dopasowana polisa pozwala na pełne cieszenie się wakacjami bez dodatkowego lęku i stresu związanego z wysokimi kosztami leczenia w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia.

  Artykuł Sponsorowany  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *