Park Etnograficzny Olsztynek

Atrakcje dla dzieci Warmia

Poznawanie historii zawsze przebiega w ciekawszy sposób, gdy jesteśmy w stanie zobaczyć ją na własne oczy. Dzięki skansenowi w Olsztynku można poznać, a nawet dotknąć prawdziwej kultury ludowej Warmii i Mazur czy całych Prus Wschodnich. Koniecznie wpadnijcie tu w gronie rodzinnym i zobaczcie, jak ciekawa może być historia tego regionu!

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku zajmuje obecnie imponującą powierzchnię 94 ha. Pierwsze 12 budynków zostało tu przeniesionych podczas wojny z muzeum architektury wiejskiej istniejącego w Królewcu od 1913 roku. Tym samym niedawno skansen obchodził stulecie istnienia. Potem  był systematycznie rozbudowywany, a dziś zarządza 74 obiektami, prowadząc ważną działalność edukacyjną i dbając o dziedzictwo kulturowe regionu.

Rodzinne atrakcje Olsztynek

​Atrakcje Skansen w Olsztynku

W muzeum znajdują się zabudowania wiejskie z Warmii, Mazur i innych terenów dawnych Prus Wschodnich. Pochodzą z różnych okresów i pełnią różne funkcje, dzięki czemu możemy zorientować się, jak zmieniała się wieś na przestrzeni lat. Zobaczymy tu obiekty mieszkalne, sakralne, gospodarcze i przemysłowe. Wewnątrz budynków umieszczono tradycyjne przedmioty codziennego użytku na wsi w XIX i XX wieku oraz zbiory sztuki ludowej. Łączna liczba eksponatów to aż ponad 10 tys. egzemplarzy co umożliwi wam dokładne poznanie kultury. Na terenie skansenu znajduje się też Mini ZOO oraz piękne ogrody - co zadowoli zarówno dzieci, jak i ich rodziców!

Osobnym elementem skansenu jest Salon Wystawowy - urządzony w kościele parafialnym z XIV wieku w centrum Olsztynka. Tuż obok znajduje się baszta z XVI wieku, będąca elementem murów obronnych, zwana Domem Mrongowiusza (mieszkał tu kiedyś Krzysztof Mrongowiusz, znany polski działacz i nauczyciel). Oba obiekty pełnią obecnie funkcje muzealne i organizowane są w nich przeróżne wystawy. Muzeum prowadzi także lekcje muzealne, przybliżające najciekawsze aspekty tego miejsca, jak i jego historii.

Muzeum Budownictwa Ludowego Olsztynek

Ceny biletów Park Etnograficzny Olsztynek

Rodzaj biletu Cena
Bilet normalny 17,00 zł
Bilet ulgowy 11,00 zł
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do lat 16) 48,00 zł
Bilet na Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny 10,00 zł
Bilet na Warmińsko-Mazurską Kartę Seniora 10,00 zł
Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny
Przewodnik w języku polskim (grupy do 40 osób łącznie z opiekunami) 70,00 zł
Karnet Sympatyka Muzeum (na 5 wejść)  45,00 zł

W kasach Muzeum można dokonać płatności gotówką lub kartą płatniczą.

Godziny otwarcia Park Etnograficzny Olsztynek

październik:
  • codziennie: 8:30 - 16:30
listopad i grudzień
  • wtorek - niedziela: 10:00 - 15:00

Lokalizacja Park Etnograficzny Olsztynek

Dokładną lokalizację Parku Etnograficznego w Olsztynku znajdziecie poniżej. Dla gości parku udostępniony jest także płatny parking - opłaty za parking należy dokonać w kasie Muzeum lub u obsługi Muzeum.

Sprawdź także:

Najlepsze atrakcje dla dzieci Warmia i Mazury-gdzie z dzieckiem? Część I