Nowy BON TURYSTYCZNY 2023

od kiedy nowy bon turystyczny wakacje 2023

Bon Turystyczny wprowadzony tuż po pierwszym "lockdownie" w 2020 r. miał za zadanie wspierać polskie rodziny i branżę turystyczną w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Z bonu mogło skorzystać prawie 6,5 miliona polskich dzieci.

  • Dla każdego dziecka przysługiwało 500 zł, a dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności aż 1000 zł. Dotychczasowy program zakończył się 31 marca 2023 r., my sprawdzamy, czy i kiedy możecie liczyć na nowy bon turystyczny w 2023 r. .

Bon Turystyczny - przepis na sukces

Nie da się ukryć, że Bon Turystyczny był strzałem w dziesiątkę. O sukcesie projektu świadczy fakt, że z rodzinnego wypoczynku czy szkolnych wycieczek skorzystało znacznie więcej dzieci i rodzin, szczególnie tych, które wcześniej nie mogły sobie pozwolić na wypoczynek. Bon Turystyczny okazał się też doskonałym wsparciem dla branży turystycznej, która borykała się olbrzymimi problemami związanymi z zamykaniem i otwieraniem działalności w związku z pandemią, a później olbrzymim wzrostem kosztów w związku z szalejącą inflacją. Co więcej, jeśli ktoś w Ministerstwie Finansów dobrze policzy koszty programu, szybko dojdzie do wniosku, że to jeden z najtańszych programów społecznych. Dlaczego? Znaczna część Bonu Turystycznego wraca do budżetu państwa w ramach podatku VAT czy podatku dochodowego od ponad 25 tysięcy przedsiębiorców, którzy dołączyli do programu. Wg. raportu Związku Banku Polskich (ZBP) "Wakacje Polaków w trudnych czasach" Polacy w 2022 r. wydali na wakacyjny wyjazd średnio 1358 zł na osobę. Przy trzyosobowej rodzinie średnia wydana kwota sięga już ponad 4000 zł, a w tej kwocie ujęty jest podatek VAT i PIT, więc do budżetu Państwa w postaci podatków wraca od 800 zł do 1500 zł. Być może właśnie dlatego, Bon Turystyczny praktycznie przez wszystkie strony polityczne, ale też organizacje społeczne i branżę turystyczną oceniany jest zdecydowanie pozytywnie. Wiele osób twierdzi, że program powinien być stałym elementem wsparcia rodzin i branży turystycznej, która odpowiada za zatrudnienie ok. 337 tysięcy osób.

Sprawdź koniecznie: Wakacje 2023 z dziećmi - sprawdzone miejsca!

 

Nowy Bon Turystyczny 2023 - 1000 zł?

Czy zatem możemy liczyć na kontynuację programu w 2023 r.? Wszystko jest przygotowane. Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada gotowy i bardzo sprawnie działający system informatyczny. Polska Organizacja Turystyczna współodpowiedzialna za realizację programu posiada wykwalifikowany personel do obsługi programu. Wszystko jest więc gotowe! Na co czekamy? Być może na wybory... Choć całkiem niedawno, Andrzej Gut-Mostowy, Wiceminister w Ministerstwie Sportu i Turystyki zapytany  czy trwają prace nad przedłużeniem Bonu odpowiedział:

 
"Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej."

Coraz więcej wskazuje na to, że Bonu Turystycznego jednak nie będzie, lub wdrożone zostanie rozwiązanie systemowe, które co roku byłoby formą wsparcia rodzinnego wypoczynku, jednak kosztem programu 800+.  Takie rozwiązania sugeruje jedna z wypowiedzi polityków PIS, w którym potwierdzono, że Ministerstwo przygotowuje nowe rozwiązania, które mają być połączeniem bonu z dodatkowym wsparciem ze strony państwa. Jeszcze przed wakacjami duża konwencja programowa PIS, podczas której zapowiedziano ogłoszenie nowych programów społecznych dla rodzin.  Czy będzie to Bon Turystyczny 1000 zł/500 zł na najbliższe i kolejne wakacje? Już wkrótce się dowiemy! Będziemy informować Was na bieżąco.

bon turystyczny 2023 nowy 1000 zł od kiedy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *