Niemiecki Szlak Baśniowy Braci Grimm

Niemiecki Baśniowy Szlak Barci Grimm

Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Czerwony Kapturek i mnóstwo innych postaci znanych z bajek czeka na Was na jedynym w swoim rodzaju Baśniowym Szlaku Braci Grimm w Niemczech.

Nic tak nie działa na wyobraźnię dziecka jak piękne i mądre baśnie. A jedne z najwspanialszych tworzyli bracia Grimm – legendarni już dzisiaj niemieccy pisarze i językoznawcy. Wilhelm Karl i Jacob Ludwig poświęcili wiele lat swojego życia, aby zebrać i opracować ludowe podania i opowieści, które dzisiaj zna cały świat. Starali się dotrzeć do najstarszych przekazów, dlatego ich wersje są najbliższe dawno powstałym pierwowzorom i wyjątkowo uwielbiane zarówno przez najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Na Baśniowym Szlaku Braci Grimm można dowiedzieć się nieco więcej o życiu i twórczości sławnych braci, a zarazem odwiedzić miejsca znane z baśni, a nawet spotkać ich bohaterów. Dla maluchów na pewno będzie to niezapomniane przeżycie.

Baśniowy Szlak Braci Grimm Niemcy

Cały szlak ma około 600 km długości. Rozciąga się w zachodniej części Niemiec, pomiędzy Hanau a Bremą. Czekają nas tu liczne atrakcje, które przenoszą w baśniowy świat braci Grimm – zamki, muzea, miejsca pamięci czy światowej sławy zabytki, ale także wiele zachwycających krajobrazów, ciekawych imprez i specjalnych programów zwiedzania przeznaczonych dla maluchów. Wszystkie atrakcje aż trudno wymienić, ale postaramy się wskazać choć te najważniejsze.

atrakcje baśniowego szlaku braci Grimm w Niemczech

Atrakcje na Niemieckim Szlaku Baśniowym Braci Grimm

Miasto Hanau – rodzinne miasto braci Grimm, można zobaczyć tu ich pomnik oraz barokowy Pałac Philippsruhe, na którym od maja do lipca odbywa się Festiwal Braci Grimm. Odbywają się wówczas spacery po mieście, w trakcie których oprowadzają nas aktorzy przebrani za słynnych pisarzy.

Dom Braci Grimm w Steinau – renesansowy dwór, w którym mieszkali bracia Grimm między 1791 a 1796 rokiem.

Dom Bajek w Alsfeld – niezwykłe muzeum zabawek z ekspozycją poświęconą Czerwonemu Kapturkowi i innym postaciom z bajek braci Grimm. Znajduje się w zabytkowym domu z muru pruskiego.

Dom Królewny Śnieżki w Bergfreiheit – domniemany dom, w którym wedle baśni mieszkała Królewna Śnieżka wraz z krasnoludkami. Przed domem znajdują się rzeźby krasnoludków. Niedaleko stad położony jest zamek Friedrichstein, który był siedzibą macochy Śnieżki.

Muzeum Braci Grimm w Kassel – mieści się w pałacyku, w którym niegdyś mieszkali pisarze. Znajduje się tu rękopis pierwszego wydania baśni, który wpisany został na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNSESCO.

Przedstawienie Flecista z Hameln – interaktywna inscenizacja świetnie znanej baśni braci Grimm, odbywająca się w muzeum w Hameln. Latem odbywa się też pod gołym niebem.

Pomnik Muzykantów z Bremy – pomnik koguta, kota, psa oraz osła stojących kolejno na sobie – czterech bohaterów baśni Muzykanci z Bremy.

Bracia Grimm Niemcy- atrakcje dla dzieci

fot. German National Tourist Board