10 najdłuższych tras narciarskich w Polsce

Przekonajcie się, że w Polsce można cieszyć się naprawdę długimi zjazdami na malowniczo położonych trasach narciarskich.

Wielu miłośników białego szaleństwa narzeka, że w Polsce nie ma dla nich wystarczająco długich tras i zanim tak naprawdę się rozpędzą, zabawa już się kończy. Podobno więcej czasu zajmują wjazdy z powrotem na górę niż sam zjazd. Z rtego powodu są zmuszeni szukać ośrodków narciarskich za granicą. Postanowiliśmy pokazać, że to nieprawda i w Polsce można znaleźć naprawdę długie trasy, które dostarczą wiele przyjemności ze zjazdów i zapewnią wspaniałe widoki. Poznajcie 10 najdłuższych tras narciarskich w Polsce, na których można też zjeżdżać rodzinnie z nieco starszymi dziećmi, które mają już pewne doświadczenie na nartach.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce - gdzie?

Trasa Gąsienicowa: Kasprowy Wierch – Dolina Gąsienicowa – Kuźnice

Trasa o długości ponad 8,5 km, zdecydowania najdłuższa w Polsce, jednocześnie najwyżej położona, jak przystało na Tatry. Jest to trasa trudna, w górnej części oznaczona kolorem czarnym, w dolnej czerwonym, ale zapewnia wspaniałe wrażenia. Różnica wysokości wynosi około 1 km i pod tym względem dorównuje wielu trasom w wyższych górach za granicą. Z Kasprowego Wierchu do Kuźnic można zjechać też inną trasą – przez Dolinę Goryczkową, niewiele krótszą. Atrakcją jest na pewno sam zjazd prawie ze szczytu Kasprowego Wierchu, a także możliwość wjazdu popularną kolejką linową z Kuźnic. W zimie działają tu dodatkowo dwa wyciągi narciarskie – z Doliny Gąsienicowej i Doliny Goryczkowej na Kasprowy Wierch. Niestety, ze względu na brak sztucznego zaśnieżania, przy złych warunkach trasy bywają zamknięte, zwłaszcza na dolnych odcinkach.

dolina gąsienicowa trasa narciarska Tatry

zdjęcie ze strony pkl.pl

Trasa nr 5: Pilsko – Korbielów Kamienna

W znanym ośrodku narciarskim na zboczach góry Pilsko w Korbielowie, w Beskidzie Żywieckim, znajduje się druga najwyżej położona trasa w Polsce. Zaczyna się pod szczytem Pilska, a kończy przy dolnej stacji wyciągu. Jej łączna długość to 4,5 km, a różnica poziomów ponad 700 m. Jest to trasa czerwona, średnio trudna. Obok przebiega też trasa z Kopca na Halę Szczawiny, mająca ponad 3 km długości. Działa tu kilka wyciągów, w tym 4-osobowa kanapa, Schronisko PTTK na Hali Miziowej i snowpark.

Korbielów Kamionka ośrodek narciarski

zdjęcie ze strony korbielow.net

„Ondraszek”: Skrzyczne – Szczyrk

Trasa na zboczu Skrzycznego, najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim, mimo imponującej długości, oznaczona jest jak trasa niebieska, łatwa. Trasa „Ondraszek” wspólnie z trasą „Widokową” będącą jej kontynuacją mają w sumie ponad 5,5 km długości i przewyższenie ponad 700 m. Doskonale nadaje się do rodzinnych zjazdów. Na Skrzyczne można dostać się dwoma kolejkami krzesełkowymi – najpierw ze Szczyrku 2-osobową do Jaworzyny, a potem z Jaworzyny na szczyt 4-osobową. W Centalnym Ośrodku Sportu są też inne trasy o długości powyżej 3 km, ale mają znacznie wyższy poziom trudności, np. czarna trasa FIS.

Skrzyczne ośrodek narciarski szczyrk

zdjęcie ze strony skrzyczne.cos.pl

Sprawdź również: Gdzie na narty z dzieckiem zima 2016/2017

„Lolobrygida”: Szrenica – Szklarska Poręba

Doskonale znana miłośnikom nart najdłuższa trasa w Karkonoszach. Ma około 4,4 km i różnicę poziomów ponad 600 m. Ma kolor czerwony, przeznaczona raczej dla zaawansowanych narciarzy, choć nie na całej długości. Jest sztucznie dośnieżana, można dotrzeć na szczyt dwoma kolejkami krzesełkowymi Szrenica I i Szrenica II. W ośrodku Ski Arena do wyboru jest kilka tras o róznym poziomie trudności, działa też 6-osobowa kolejka linowa Karkonosz Express oraz wyciąg dla dzieci baby lift.

szklarska Poręba Ski Arena narty

zdjęcie z sudetylift.com.pl

Trasa nr 1 „Rodzinna”: Jaworzyna Krynicka – Krynica-Zdrój

Najdłuższa sztucznie oświetlona trasa w Polsce zaczynająca się na szczycie Jaworzyny Krynickiej, a kończąca przy dolnej stacji kolei gondolowej w Krynicy-Zdroju. Ma 2,6 km długości i przewyższenie około 450 m, jest też sztucznie dośnieżana. Podczas zjazdu naszym oczom ukazuje się piękna panorama Beskidu Niskiego i Krynicy. Choć trasa oznaczona została kolorem czerwonym, w górnej części nie jest bardzo wymagająca. Na szczyt dostaniemy się wspomnianą koleją gondolową o długości ponad 2210 m oraz wyciągiem orczykowym. Na terenie Stacji Narciarskiej Jaworzyna Krynicka znajduje się rozbudowana infrastruktura.

Jaworzyna Krynicka narty

zdjęcie z jaworzynakrynicka.pl

Trasa nr 3: Skrzyczne – Czyrna

Kolejna trasa położona w granicach Szczyrku, na terenie ośrodka narciarskiego Czyrna-Solisko. Jej długość to aż 5,3 km, a różnica poziomów 632 m. Zakwalifikowana została jako trasa niebieska, a więc łatwa. Można tutaj liczyć na spokojne, długie zjazdy. W ośrodku działa wiele wyciągów orczykowych, którymi dostać można się m.in. na Małe Skrzyczne, skąd już tylko kawałek do początku trasy nr 3. Warto wspomnieć też o innych trasach w Czyrnej-Solisku - niezwykle trudnej, posiadającej homologację FIS – czarnej „Bieńkule” o długości 1520 m i łagodnej, niebieskiej trasie nr 2, łączącej Małe Skrzyczne z Czyrną i liczącej 3130 m.

Czyrna Solisko Szczyrk narty trasy

zdjęcie ze strony szczyrkowski.pl

„Zbyszek”: Kopa – Karpacz

Trasa ciągnąca się wzdłuż kolejki krzesełkowej „Zbyszek” – od jej górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopie w pobliżu Równi pod Śnieżką, do dolnej w Karpaczu. Ma 2,3 km długości i przewyższenie 530 m. Trasa oznaczona została kolorem czarnym, a więc jest trudna, ale w niższych partiach, gdzie prowadzone jest dośnieżanie, nadaje się również dla dzieci i początkujących. W Kompleksie Narciarskim Kopa działa w sumie 8 tras narciarskich o różnym stopniu trudności i 8 wyciągów krzesełkowych i orczykowych, w tym wyciąg baby lift.

Karpacz ośrodek narciarski śnieżka

zdjęcie z kopa.com.pl

Nartostrada: Stóg Izerski – Świeradów Zdrój,

Położony w Górach Izerskich w województwie dolnośląskim ośrodek Ski & Sun Świeradów Zdrój może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą i długą, dobrze przygotowaną trasą na zboczach Stogu Izerskiego. Biegnie ona wzdłuż kolei gondolowej z 8-osobowymi wagonikami, na długości 2,5 km. Różnica poziomów pomiędzy szczytem a dolną stacją wynosi 443 m. Trasa ma stopień trudności czerwony, a więc średni, ale na niektórych odcinkach mogą zjeżdżać nawet początkujący. Zainstalowano też sztuczne oświetlenie i naśnieżanie oraz barierki ochronne i materace.

Sun & Ski Świeradów Zdrój narty

zdjęcie ze strony skisun.pl

Wierchomla I: Jaworzynka – Wierchomla

Trasa w Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla niedaleko Krynicy-Zdroju, Piwnicznej-Zdroju i Muszyny. Ma długość 1,8 km, przewyższenie około 300 m i biegnie wzdłuż wyciągu krzesełkowego Wierchomla I. Wyciąg ten, razem z wyciągami Frycek, Szczawnik I i Szczawnik II, stanowi połączenie między wsiami Wierchomla i Szczawnik, nazywane "huśtawką", ze względu na możliwość wjazdu z jednej miejscowości i zjazdu w drugiej. Trasa do Wierchomli oznaczona jest w górnym odcinku kolorem niebieskim, w dolnym czerwonym, posiada sztuczne oświetlenie i naśnieżanie. W Dwóch Dolinach funkcjonuje jeszcze kilka świetnie utrzymanych tras, w tym zielone trasy szkoleniowe i trasa Szczawnik I o długości 1,75 km.

Dwie Doliny Wierchomla muszyna narty

zdjęcie z wierchomla.com.pl

Trasa niebieska: Czantoria – Ustroń

Znajdująca się na zboczu znanej góry Wielka Czantoria w jeszcze bardziej znanym kurorcie Ustroń w Beskidzie Śląskim. Trasa wiedzie od górnej stacji kolei krzesełkowej na Polanie Stokłosica do dolnej  i ma długość 2,6 km, a różnicę poziomów około 460 m. Trasa oznaczona kolorem niebieskim, łatwa. W kompleksie Czantorii dział jeszcze kilka tras i wyciągów orczykowych. Jest też pełna infrastruktura narciarska, a na Wielkiej Czantorii wieża widokowa.

narty Ustroń Czantoria

zdjęcie z czantoria.net

Sprawdź również:  10 najlepszych miejsc na narty z dzieckiem w Polsce

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *