10 najdłuższych tras narciarskich w Polsce

Przekonajcie się, że w Polsce można cieszyć się naprawdę długimi zjazdami na malowniczo położonych trasach narciarskich.

Wielu miłośników białego szaleństwa narzeka, że w Polsce nie ma dla nich wystarczająco długich tras i zanim tak naprawdę się rozpędzą, zabawa już się kończy. Podobno więcej czasu zajmują wjazdy z powrotem na górę niż sam zjazd. Z rtego powodu są zmuszeni szukać ośrodków narciarskich za granicą. Postanowiliśmy pokazać, że to nieprawda i w Polsce można znaleźć naprawdę długie trasy, które dostarczą wiele przyjemności ze zjazdów i zapewnią wspaniałe widoki. Poznajcie 10 najdłuższych tras narciarskich w Polsce, na których można też zjeżdżać rodzinnie z nieco starszymi dziećmi, które mają już pewne doświadczenie na nartach.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce - gdzie?

Trasa Gąsienicowa: Kasprowy Wierch – Dolina Gąsienicowa – Kuźnice

Trasa o długości ponad 8,5 km, zdecydowania najdłuższa w Polsce, jednocześnie najwyżej położona, jak przystało na Tatry. Jest to trasa trudna, w górnej części oznaczona kolorem czarnym, w dolnej czerwonym, ale zapewnia wspaniałe wrażenia. Różnica wysokości wynosi około 1 km i pod tym względem dorównuje wielu trasom w wyższych górach za granicą. Z Kasprowego Wierchu do Kuźnic można zjechać też inną trasą – przez Dolinę Goryczkową, niewiele krótszą. Atrakcją jest na pewno sam zjazd prawie ze szczytu Kasprowego Wierchu, a także możliwość wjazdu popularną kolejką linową z Kuźnic. W zimie działają tu dodatkowo dwa wyciągi narciarskie – z Doliny Gąsienicowej i Doliny Goryczkowej na Kasprowy Wierch. Niestety, ze względu na brak sztucznego zaśnieżania, przy złych warunkach trasy bywają zamknięte, zwłaszcza na dolnych odcinkach.

Sprawdź: Ferie z dzieckiem - pakiety hotelowe

dolina gąsienicowa trasa narciarska Tatry

zdjęcie ze strony pkl.pl

Trasa nr 5: Pilsko – Korbielów Kamienna

W znanym ośrodku narciarskim na zboczach góry Pilsko w Korbielowie, w Beskidzie Żywieckim, znajduje się druga najwyżej położona trasa w Polsce. Zaczyna się pod szczytem Pilska, a kończy przy dolnej stacji wyciągu. Jej łączna długość to 4,5 km, a różnica poziomów ponad 700 m. Jest to trasa czerwona, średnio trudna. Obok przebiega też trasa z Kopca na Halę Szczawiny, mająca ponad 3 km długości. Działa tu kilka wyciągów, w tym 4-osobowa kanapa, Schronisko PTTK na Hali Miziowej i snowpark.

Korbielów Kamionka ośrodek narciarski

zdjęcie ze strony korbielow.net

„Ondraszek”: Skrzyczne – Szczyrk

Trasa na zboczu Skrzycznego, najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim, mimo imponującej długości, oznaczona jest jak trasa niebieska, łatwa. Trasa „Ondraszek” wspólnie z trasą „Widokową” będącą jej kontynuacją mają w sumie ponad 5,5 km długości i przewyższenie ponad 700 m. Doskonale nadaje się do rodzinnych zjazdów. Na Skrzyczne można dostać się dwoma kolejkami krzesełkowymi – najpierw ze Szczyrku 2-osobową do Jaworzyny, a potem z Jaworzyny na szczyt 4-osobową. W Centalnym Ośrodku Sportu są też inne trasy o długości powyżej 3 km, ale mają znacznie wyższy poziom trudności, np. czarna trasa FIS.

Skrzyczne ośrodek narciarski szczyrk

zdjęcie ze strony skrzyczne.cos.pl

Sprawdź również: Gdzie na narty z dzieckiem zima 2018/2019

„Lolobrygida”: Szrenica – Szklarska Poręba

Doskonale znana miłośnikom nart najdłuższa trasa w Karkonoszach. Ma około 4,4 km i różnicę poziomów ponad 600 m. Ma kolor czerwony, przeznaczona raczej dla zaawansowanych narciarzy, choć nie na całej długości. Jest sztucznie dośnieżana, można dotrzeć na szczyt dwoma kolejkami krzesełkowymi Szrenica I i Szrenica II. W ośrodku Ski Arena do wyboru jest kilka tras o róznym poziomie trudności, działa też 6-osobowa kolejka linowa Karkonosz Express oraz wyciąg dla dzieci baby lift.

szklarska Poręba Ski Arena narty

zdjęcie z sudetylift.com.pl

Trasa nr 1 „Rodzinna”: Jaworzyna Krynicka – Krynica-Zdrój

Najdłuższa sztucznie oświetlona trasa w Polsce zaczynająca się na szczycie Jaworzyny Krynickiej, a kończąca przy dolnej stacji kolei gondolowej w Krynicy-Zdroju. Ma 2,6 km długości i przewyższenie około 450 m, jest też sztucznie dośnieżana. Podczas zjazdu naszym oczom ukazuje się piękna panorama Beskidu Niskiego i Krynicy. Choć trasa oznaczona została kolorem czerwonym, w górnej części nie jest bardzo wymagająca. Na szczyt dostaniemy się wspomnianą koleją gondolową o długości ponad 2210 m oraz wyciągiem orczykowym. Na terenie Stacji Narciarskiej Jaworzyna Krynicka znajduje się rozbudowana infrastruktura.

Jaworzyna Krynicka narty

zdjęcie z jaworzynakrynicka.pl

Trasa nr 3: Skrzyczne – Czyrna

Kolejna trasa położona w granicach Szczyrku, na terenie ośrodka narciarskiego Czyrna-Solisko. Jej długość to aż 5,3 km, a różnica poziomów 632 m. Zakwalifikowana została jako trasa niebieska, a więc łatwa. Można tutaj liczyć na spokojne, długie zjazdy. W ośrodku działa wiele wyciągów orczykowych, którymi dostać można się m.in. na Małe Skrzyczne, skąd już tylko kawałek do początku trasy nr 3. Warto wspomnieć też o innych trasach w Czyrnej-Solisku - niezwykle trudnej, posiadającej homologację FIS – czarnej „Bieńkule” o długości 1520 m i łagodnej, niebieskiej trasie nr 2, łączącej Małe Skrzyczne z Czyrną i liczącej 3130 m.

Czyrna Solisko Szczyrk narty trasy

zdjęcie ze strony szczyrkowski.pl

„Zbyszek”: Kopa – Karpacz

Trasa ciągnąca się wzdłuż kolejki krzesełkowej „Zbyszek” – od jej górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopie w pobliżu Równi pod Śnieżką, do dolnej w Karpaczu. Ma 2,3 km długości i przewyższenie 530 m. Trasa oznaczona została kolorem czarnym, a więc jest trudna, ale w niższych partiach, gdzie prowadzone jest dośnieżanie, nadaje się również dla dzieci i początkujących. W Kompleksie Narciarskim Kopa działa w sumie 8 tras narciarskich o różnym stopniu trudności i 8 wyciągów krzesełkowych i orczykowych, w tym wyciąg baby lift.

Karpacz ośrodek narciarski śnieżka

zdjęcie z kopa.com.pl

Nartostrada: Stóg Izerski – Świeradów Zdrój,

Położony w Górach Izerskich w województwie dolnośląskim ośrodek Ski & Sun Świeradów Zdrój może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą i długą, dobrze przygotowaną trasą na zboczach Stogu Izerskiego. Biegnie ona wzdłuż kolei gondolowej z 8-osobowymi wagonikami, na długości 2,5 km. Różnica poziomów pomiędzy szczytem a dolną stacją wynosi 443 m. Trasa ma stopień trudności czerwony, a więc średni, ale na niektórych odcinkach mogą zjeżdżać nawet początkujący. Zainstalowano też sztuczne oświetlenie i naśnieżanie oraz barierki ochronne i materace.

Sun & Ski Świeradów Zdrój narty

zdjęcie ze strony skisun.pl

Wierchomla I: Jaworzynka – Wierchomla

Trasa w Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla niedaleko Krynicy-Zdroju, Piwnicznej-Zdroju i Muszyny. Ma długość 1,8 km, przewyższenie około 300 m i biegnie wzdłuż wyciągu krzesełkowego Wierchomla I. Wyciąg ten, razem z wyciągami Frycek, Szczawnik I i Szczawnik II, stanowi połączenie między wsiami Wierchomla i Szczawnik, nazywane "huśtawką", ze względu na możliwość wjazdu z jednej miejscowości i zjazdu w drugiej. Trasa do Wierchomli oznaczona jest w górnym odcinku kolorem niebieskim, w dolnym czerwonym, posiada sztuczne oświetlenie i naśnieżanie. W Dwóch Dolinach funkcjonuje jeszcze kilka świetnie utrzymanych tras, w tym zielone trasy szkoleniowe i trasa Szczawnik I o długości 1,75 km.

Dwie Doliny Wierchomla muszyna narty

zdjęcie z wierchomla.com.pl

Trasa niebieska: Czantoria – Ustroń

Znajdująca się na zboczu znanej góry Wielka Czantoria w jeszcze bardziej znanym kurorcie Ustroń w Beskidzie Śląskim. Trasa wiedzie od górnej stacji kolei krzesełkowej na Polanie Stokłosica do dolnej  i ma długość 2,6 km, a różnicę poziomów około 460 m. Trasa oznaczona kolorem niebieskim, łatwa. W kompleksie Czantorii dział jeszcze kilka tras i wyciągów orczykowych. Jest też pełna infrastruktura narciarska, a na Wielkiej Czantorii wieża widokowa.

narty Ustroń Czantoria

zdjęcie z czantoria.net

Sprawdź również:  10 najlepszych miejsc na narty z dzieckiem w Polsce