Na narty do Czech i na Słowację w czasie koronawirusa? Sprawdź zasady!

narty czechy i slowacja w czasie koronawirusa atrakcje dla dzieci
Wszyscy już dobrze o tym wiemy, że sezon zimowy 2020/2021 nie będzie taki sam, jak poprzednie. Pandemia COVID-19 bardzo mocno wpłynęła na wszystkie sfery naszego życia, stąd też nic dziwnego, że stało się tak również w przypadku urlopów narciarskich! Czy istnieją jednak jakieś alternatywy dla spędzenia urlopu/ferii w towarzystwie śnieżnego szaleństwa? UWAGA: Pamiętajcie aby przed wyjazdem sprawdzić aktualne zasady - te zmieniają się niezwykle często. Bardzo długo żyliśmy w niewiedzy na temat tego, czy ośrodki narciarskie będą działały w jakimkolwiek stopniu. Wpierw mijały one działać w ograniczonym stopniu i z zachowaniem surowego reżimu sanitarnego, następnie otrzymaliśmy informację o tym ferie zimowe odbędą się w całym kraju w jednym terminie od 4 do 17 stycznia 2021, aż w końcu niczym obuchem byliśmy świadkiem ogłoszenia tego, że stoku narciarskie będą działać, jednak hotele już nie. Ten wielki cios dla branży hotelarskiej poskutkował tym, że polska branża narciarska została niemalże wyłączona, a my — potencjalni turyści, zaczęliśmy szukać alternatyw dla spędzenia czasu poza naszym krajem! Dziś odpowiem wam jak wygląda kwestia wyjazdu do sąsiednich krajów — Słowacji i Czech!

Wyjazd w ferie na Słowację

Na samym początku omówimy sytuację na Słowacji. Otóż jak się okazuje, stacje narciarskie w tym kraju nie mają zakazu funkcjonowania (na tę chwilę nie działają wyciągi i kolejki w Tatrach Wysokich). Aktualne zasady dotyczące wjazdu na teren Słowacji mówią o tym od 2 listopada, Polacy mogą wjeżdżać na Słowację tylko i wyłącznie z negatywnym, wynikiem testu na obecność koronawirusa. Ostatnia konferencja ministra zdrowia dała też odpowiedzi na inne pytania, dotyczące waszego potencjalnego wyjazdu na narty czy snowboard. Wartymi odnotowania faktem jest to, że od 11 grudnia na Słowacji dojdzie do zamknięcia tarasów restauracji i barów. Obostrzenia będą dotyczyć też słowackich hoteli, gdzie posiłki będą wydawane wyłącznie bezpośrednio do pokojów, tak aby ograniczyć ilość kontaktów międzyludzkich. Co jednak ze stokami narciarskimi? tatry niskie slowacja wyjazd Otóż jak się okazuje, stacje narciarskie na stokach tego kraju będą nadal czynne, jednak skorzystanie z nich będzie obarczone pewnym warunkiem. Od 15 grudnia niezbędne będzie wykazanie negatywnego testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który został wykonany najdalej 72 godziny temu. Oznacza to nie mniej, nie więcej to, że na teren ośrodka narciarskiego nie wjadą osoby z nieważnym, lub pozytywnym testem na COVID-19. Tak więc podczas pobytu narciarskiego na Słowacji, będziemy zobligowaniu poddawaniu się bezpłatnym testom na COVID-19 co trzy doby. Szczegóły tej operacji jeszcze nie są dokładnie znane, jednak ważne jest to, że na Słowacji będzie można spędzić czas zimowych ferii!

Sprawdź koniecznie: Słowacja - gdzie na narty? Najlepsze trasy narciarskie!

Wyjazd w ferie do Czech

Skoro wiemy już o tym, jak wygląda sytuacja w Słowacji, to teraz skupimy się na sąsiednich Czechach. Podobnie jak w naszym kraju, zakaz funkcjonowania stoków narciarskich był tam przedmiotem wielu rozmów i dysput! Przypomnimy sobie jednak, jak aktualnie wygląda sytuacja związana z wjazdem na teren tego kraju.
  • Mieszkańcy Polski mogą wjechać na terytorium Republiki Czeskiej wyłącznie z negatywnym wynikiem testem na COVID-19
  • Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 godzin wymaga wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego, okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż 72 godziny przed wjazdem na teren tego kraju lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedstawienia wyniku badania regionalnej stacji higieny. W innym przypadku obowiązuje nas kwarantanna.
Aktualna sytuacja w Czechach jest dynamiczna — w tej chwili w tym kraju działają hotele, sklepy i usługi, jednak w przypadku wyciągów i kolejek narciarskich sytuacja nie jest tak prosta. Czeski minister zdrowia, Jan Blatny oświadczył ostatnio, że “wyciągi i kolejki narciarskie mogą ruszyć w Czechach 18 grudnia”.  To jednak nic pewnego, a słowem klucz jest tu “mogą”. Przez tę niepewność, należy pamiętać o tym, że data ta może ulec zmianie, w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Gdy tylko rząd opublikuje właściwe rozporządzenie dotyczące zasad higienicznych i sanitarnych, będziemy mogli przestać martwić się o sytuację w miejscowościach górskich i spokojnie udać się na rodzinny wyjazd. Czech i na Słowację w czasie koronawirusa 2 atrakcje dla dzieci Sami więc widzicie, że sytuacja w obu krajach jest całkowicie inna. Podczas gdy w Słowacji sytuacja wydaje się całkiem stabilna, tak w Czechach nie za bardzo jeszcze wiemy, kiedy i czy zostaną otwarte wyciągi i kolejki górskie. Właśnie dlatego, warto śledzić informacje o potencjalnych zmianach w rozporządzeniach w Czechach i Słowacji, tak abyście mogli swobodnie zaplanować swój wyjazd na narty czy snowboard w gronie rodzinnym!

Sprawdź także:

COVID-19 u dzieci – co warto wiedzieć?