Muzeum Mydła i Historii Brudu Bydgoszcz

Jedyne takie muzeum w Europie! Tutaj historię można poznawać poprzez śmieszne ciekawostki i zaskakujące fakty dotyczące odwiecznej walki mydła i brudu.

W nietuzinkowym Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy dowiemy się, jak przez wieki dbano o higienę i jakich używano środków czystości. Bo nie zawsze było to tak proste jak dzisiaj, a i wybór był znacznie mniejszy. Mydło jednak zmieniło dzieje ludzkiej cywilizacji. A Bydgoszcz w XIX wieku byłą prawdziwym potentatem jeżeli chodzi o jego produkcję. Eksportowano je stąd do wielu zakątków Europy. Dlatego to najlepsze miejsce na taką placówkę.

Muzeum Brudu i Mydła Bydgoszcz opinie atrakcje

Eksponaty zgromadzone w muzeum są niezwykle oryginalne. To m.in. tarki do prania, balie do kąpieli, żeliwne wanny, szczotki, suszarki, magle, ubikacje albo pierwowzór prysznica. Odtworzono także historyczne pomieszczenia – jest tu średniowieczna łaźnia, XIX-wieczny pokój kąpielowy czy sklep z okresu PRL. Nie mogło też zabraknąć niezwykle różnorodnej kolekcji mydeł z całego świata. Co ważne, podczas zwiedzania goście mają możliwość wypróbowania tych przedmiotów, mogą np. samemu zobaczyć, jak pierze się na tarce. Jedną z największych atrakcji jest też możliwość własnoręcznego wykonania mydła, które potem zabiera się na pamiątkę.

atrakcje dla dzieci Bydgoszcz Muzeum Mydła i Historii Brudu opinie

Dużą zaletą wizyty w muzeum są zabawne anegdoty dotyczące higieny dawniej i współcześnie, opowieści o sposobach na pozbycie się brudu i prezentacja przedmiotów, których zastosowanie nieraz trudno przewidzieć. Na pewno kilka ciekawostek Was zaskoczy, jak np. historia o słynnym Zabłockim.

Godziny otwarcia Muzeum Mydła i Historii Brudu Bydgoszcz

Sklep Mydlarski otwarty jest codziennie od 10.00 do 18.00. Zwiedzanie połączone z warsztatami mydlarskimi rozpoczyna się o konkretnych godzinach: 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.00, 17.00. Trwa około 60 minut. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja – liczba biletów ograniczona.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

ul. Długa 13-17

85-032 Bydgoszcz

Podobała Wam się wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu?

Prosimy o Wasze komentarze o opinie!

Sprawdźcie również inne atrakcje dla dzieci 

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *