Muzeum Mydła i Historii Brudu Bydgoszcz

Jedyne takie muzeum w Europie! Tutaj historię można poznawać poprzez śmieszne ciekawostki i zaskakujące fakty dotyczące odwiecznej walki mydła i brudu.

W nietuzinkowym Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy dowiemy się, jak przez wieki dbano o higienę i jakich używano środków czystości. Bo nie zawsze było to tak proste jak dzisiaj, a i wybór był znacznie mniejszy. Mydło jednak zmieniło dzieje ludzkiej cywilizacji. A Bydgoszcz w XIX wieku byłą prawdziwym potentatem jeżeli chodzi o jego produkcję. Eksportowano je stąd do wielu zakątków Europy i dlatego też jest to najlepsze miejsce na taką placówkę. Co znajdziemy w zbiorach tak unikalnego Muzeum?

Muzeum Brudu i Mydła Bydgoszcz opinie atrakcje

Eksponaty zgromadzone w muzeum są niezwykle oryginalne. To m.in. rekonstrukcja starożytnej tarki do prania, balie do kąpieli, żeliwne wanny, szczotki, suszarki, magle, ubikacje albo pierwowzór prysznica.

muzeum mydłą wystawa prl atrakcje opinie

Na szczególną uwagę zasługują tu wierne odtworzenia historyczne pomieszczeń, używanych do utrzymywania higieny osobistej. Co znajdziemy w tym Muzeum? Będziemy mogli tu zajrzeć do dawnej greckiej toalety, wzbogaconej historią tego, jakie zwyczaje pielęgnowali Grecy. W strefie opowiadającej o czasach średniowiecza, będziemy mogli na własne oczy zobaczyć rekonstrukcję łaźni położonej na pobliskiej Wyspie Młyńskiej.

Przenosząc się nieco dalej w przyszłość - czeka na nas Fabryka Mydeł i Świec Julius Friedrich Gamm z XVIII wieku, kiedy to Bydgoszcz była prawdziwą kolebką produkcji mydła. Natomiast wielu rodziców na pewno uśmiechnie się po wejściu do strefy zainspirowanej PRL. Nie tylko znajdziemy tu dobrze znane pralki "Frania" i inne sprzęty użytku domowego wykorzystywane w ówczesnych czasach, lecz również zajrzymy do zrekonstruowanego sklepu z minionych czasów. muzeum mydła wystawa prl frania opinie atrakcje

Nie mogło też zabraknąć niezwykle różnorodnej kolekcji mydeł z całego świata. Co ważne, podczas zwiedzania goście mają możliwość wypróbowania tych przedmiotów, mogą np. samemu zobaczyć, jak pierze się na tarce. Jedną z największych atrakcji jest też możliwość własnoręcznego wykonania mydła, które potem zabiera się na pamiątkę.

Ostatnio dodaną częścią wystawy jest tak zwana "Wystawa Amerykańska", poświęcona w pełni mydłom hotelowym. W kolekcji bydgoskiego Muzeum znalazło się ponad 100 unikalnych egzemplarzy kostek mydła, zbieranych przez... pewnego amerykańskiego biznesmena. Nie musicie więc odwiedzać już wielu wysokiej klasy hoteli, aby dowiedzieć się, jak prezentuje się mydło w nim używane! atrakcje dla dzieci Bydgoszcz Muzeum Mydła i Historii Brudu opinie

Dużą zaletą wizyty w muzeum są zabawne anegdoty dotyczące higieny dawniej i współcześnie, opowieści o sposobach na pozbycie się brudu i prezentacja przedmiotów, których zastosowanie nieraz trudno przewidzieć. Na pewno kilka ciekawostek Was zaskoczy, jak np. historia o słynnym Zabłockim.

Cennik Muzeum Mydła i Historii Brudu Bydgoszcz

  • bilet normalny/ulgowy – 29 zł (dzieci do lat 3 bezpłatnie)
  • bilet rodzinny (4-5 osób) – 99 zł*
  • bilet grupowy (od 10 osób) – 24 zł/osoba

Godziny otwarcia Muzeum Mydła i Historii Brudu Bydgoszcz

Zarówno Muzeum, jak i Sklep Mydlarski otwarte są codziennie od godziny 10:00 do godziny 18:00.

Zwiedzanie połączone z warsztatami mydlarskimi rozpoczyna się o konkretnych godzinach: -10:00 , 11:00, 12:00, 13:30, 15:00, 16:00 i 17:00

Całe zwiedzanie trwa około 60 minut. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja – liczba biletów ograniczona.

Lokalizacja Muzeum Mydła i Historii Brudu

Podobała Wam się wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu?

Prosimy o Wasze komentarze o opinie!

Sprawdźcie również inne atrakcje dla dzieci 

1 comment

Leave Comment