Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Skansen w Swołowie sprawia wrażenie, że czas się tam zatrzymał. Dzięki temu mamy niecodzienną okazję przenieść się w czasie i poznać życie na pomorskiej wsi 


To niezwykłe muzeum powstało właśnie w Swołowie niedaleko Słupska, gdyż tutaj zachowało się aż 70 obiektów charakterystycznej dla Pomorza zabudowy szachulcowej. Polegała ona na wypełnieniu szkieletu z drewnianych bali gliną, a następnie otynkowaniu na biało. W ten sposób powstawał wzorzec kraty i dzisiaj teren, na którym przeważają takie konstrukcje nazywany jest „Krainą w kratę” (ciągnie się mniej więcej od Łeby do Darłowa). Główną część skansenu w Swołowie stanowi Zagroda Albrechta, zbudowana na planie czworoboku, z budynkiem bramnym oraz stodołą. Jest tu układ typowy dla siedziby bogatego pomorskiego chłopa z XVIII i XIX wieku.

Zagroda Albrechta Swołowo
​Atrakcje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

Dzieci poznają atmosferę życia na dawnej wsi pomorskiej przez aktywny udział w wiejskich zajęciach i pracach takich, jak: sianokosy, grabienie siana, smażenie racuchów na kuchni kaflowej, ubijanie masła, przejażdżki konne. W odrestaurowanych budynkach oglądać można wystawy dotyczące ludowej tradycji i kultury regionu. Niektóre z nich mają charakter multimedialny i interaktywny. Dzieci mogą zobaczyć archiwalne zdjęcia i poznać nieużywane już dziś narzędzia, ale również nauczyć się ich używać. Przez cały rok są tu prowadzone lekcje i warsztaty poświęcone obrzędowości i życiu codziennemu na pomorskiej wsi. Maluchy uczestniczą w młóceniu zboża, siekaniu słomy, obrządku zwierząt gospodarczych (w muzeum hodowane są konie, owce, gęsi, kury i kaczki). W każdą niedzielę lipca w Zagrodzie Albrechta w Swołowie czeka na dzieci mnóstwo atrakcji: zajęcia teatralne i plastyczne, wspólne muzykowanie, dawne gry i zabawy ludowe, tańce i pląsy, warsztaty kulinarne oraz konkursy z nagrodami. Odbywają się tu też cykliczne imprezy z pokazami wypiekania chleba, kowalstwa artystycznego, warsztatami ceramicznymi, kulinarnymi i jarmarkami.

Skansen Swołowo

Ceny biletów Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Swołowo

normalny – 12zł
ulgowy – 8zł
zbiorowy szkolny (grupy zorganizowane od 20 osób) – 6zł/os.
rodzinny (dla jednej lub dwóch osób dorosłych z jednym do pięciorga dzieci) – 31zł

Bilety na zwiedzanie jednej części muzeum, sprzedawane na godzinę i mniej przed zamknięciem:

normalny – 6zł
ulgowy – 4zł

Oprowadzanie wycieczki z przewodnikiem – 60zł