Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – przejazdy parowozem

śląsk przejazdy parowozem muzeum kolejnictwa Jaworzyna Śląska

Jedyne takie muzeum w Polsce, w którym można nie tylko zobaczyć ciekawe ekspozycje, ale także przejechać się zabytkowym parowozem.

⬇⬇ Sprawdź koniecznie ⬇⬇ śląskie z dzieckiem atrakcje weekend wiosna

Na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej w 2004 roku rozpoczęło działalność Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. Jego zadaniem jest ocalenie zabytkowego taboru i innych zabytków techniki, a także popularyzacja wiedzy o kolejnictwie. Jaworzyna Śląska to miasto, które powstało w związku z budową trasy kolejowej Wrocław-Świebodzice w 1843 roku, a później rozwijało się wraz z rozbudową kolei, jest to więc lokalizacja idealna dla takiego obiektu. Wizyta w muzeum jest obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy kochają parowozy – popularne „ciuchcie”.

atrakcje dla dzieci Jaworzyna Śląska

​Zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

W wyremontowanych obiektach lokomotywowni urządzono różnorodne wystawy związane z historią kolejnictwa i techniki. Zobaczymy na nich zabytkowy tabor normalnotorowy produkowany od 1890 roku do lat 70-tych XX wieku. W zbiorach muzeum znajduje się 40 lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, 50 wagonów oraz innych pojazdów specjalistycznych. Zostały wyprodukowane w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie prezentowane są na torach, których łączna długość wynosi 2 km. Oprócz taboru na wystawach można zobaczyć maszyny i urządzenia przemysłowe, makietę kolejową, kolekcję zabawek samochodowych oraz wystawę obrazującą przesiedlenia Polaków po II wojnie światowej.

Przejazdy trasą parowozową

Przejazdy trasą kolejową wiodącą po najważniejszych częściach Muzeum umożliwia zapoznanie się z funkcjonowaniem dawnej parowozowni.

Prowadzony przez zabytkową lokomotywę z naszej kolekcji zestaw wagonów pokonuje trasę w ok. 30 min, prezentując po drodze ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową. W przejeździe grupie towarzyszy Przewodnik, który w kompetentny i przystępny sposób opowiada o poszczególnych urządzeniach, a także – dba o bezpieczeństwo podróżnych. Przejazd realizowany jest przez lokomotywę spalinową prowadzącą – w zależności od warunków atmosferycznych – wagon letni lub wagon osobowy.

Przejazdy Trasą Parowozową (październik-kwiecień)
 • Soboty, Niedziele i Święta o godz. 12:00 i 14:00

przejazd parowozem jaworzyna śląska opinie ceny

Muzeum Kolejnictwa - Oferta edukacyjna

Dla wycieczek szkolnych przygotowaliśmy specjalny program zwiedzania – nauki połączonej z czynnym odpoczynkiem. Oferta została przygotowana w taki sposób, aby wizyta w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku dopasowana była do potrzeb różnych grup wiekowych uczniów – od przedszkolaków po młodzież szkół średnich. Ważną część naszej Ofert Szkolnej stanowią Lekcje Muzealne realizowanych w oparciu o własne zasoby kadrowe i sprzętowe dla przedszkolaków i uczniów wszystkich poziomów kształcenia. Poniżej znajdą Państwo opisy poszczególnych scenariuszy lekcji przygotowanych dla Przedszkoli, uczniów klas I-VI, gimnazjów i szkół średnich.

muzeum kolejnictwa na śląsku atrakcje dla dzieci opinie

Noclegi i gastronomia

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku dysponuje bazą noclegową (55 miejsc) w stylowych, odrestaurowanych wagonach sypialnych PKP z lat 70-tych XX wieku. Nocleg możliwy jest w przedziałach 1, 2 i 3 osobowych. Wagony sypialne udostępniane są: Grupom zorganizowanym po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji, Osobom indywidualnym w trakcie wydarzeń organizowanych na terenie Muzeum (m.in. Gala Parowozów, Diesel Fest)

Od maja 2016 r. Muzeum świadczy dla swoich gości usługi gastronomiczne w ramach KOLEJOWEGO BISTRO, baru szybkiej obsługi zorganizowanego w stylowym, oryginalnym wagonie barowym PKP z lat 70-tych XX wieku. KOLEJOWE BISTRO dla grup zorganizowanych dostępne jest we wszystkie dni tygodnia – po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Gości indywidualnych zapraszamy we wszystkie weekendy sezonu wiosenno – letniego (maj-wrzesień).

Muzeum organizuje też imprezy cykliczne, takie jak Festiwal Zabytków Techniki, Diesel Fest oraz najważniejsze wydarzenie w kalendarium Gala Parowozów - międzynarodowe zloty zabytkowych lokomotyw, w której udział biorą czynne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski, Czech i Niemiec.

Śląsk Muzeum Kolejnictwa opinie atrakcje ceny godziny przejazdów

Ceny biletów Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

 • normalny – 19zł
 • ulgowy – 14 zł
 • rodzinny (2+2) – 60 zł
 • Przejazd Trasą Parowozową – 10 zł
 • Dzieci do lat 3 – bezpłatnie

Godziny otwarcia Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Sezon letni (maj-wrzesień)

 • codziennie od 10:00 do 18:00

Sezon zimowy (październik-kwiecień)

 • pon. – piątek od 8:00 do 16:00
 • sob. – niedz. od 10:00 do 16:00
 • Święta od 10:00 do 16:00

Przejazdy Trasą Parowozową (październik-kwiecień)

 • Soboty, Niedziele i Święta o godz. 12:00 i 14:00
przejazdy parowozem Jaworzyna ceny godziny opinie

DANE KONTAKTOWE:

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Oddział w Jaworzynie Śląskiej – Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

ul. Towarowa 4

58-140 Jaworzyna Śląska

tel. 0 74 63 74 330

kom. 692 407 401

Lokalizacja Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Sprawdź także:

Śląskie – najlepsze atrakcje dla dzieci na niepogodę