Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku – przejazdy parowozem

rodzinne atrakcje Jaworzyna Śląska

Jedyne takie muzeum w Polsce, w którym można nie tylko zobaczyć ciekawe ekspozycje, ale także przejechać się zabytkowym parowozem.

Na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej w 2004 roku rozpoczęło działalność Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku. Jego zadaniem jest ocalenie zabytkowego taboru i innych zabytków techniki, a także popularyzacja wiedzy o kolejnictwie. Jaworzyna Śląska to miasto, które powstało w związku z budową trasy kolejowej Wrocław-Świebodzice w 1843 roku, a później rozwijało się wraz z rozbudową kolei, jest to więc lokalizacja idealna dla takiego obiektu. Wizyta w muzeum jest obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy kochają parowozy – popularne „ciuchcie”.

atrakcje dla dzieci Jaworzyna Śląska

​Zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku

W wyremontowanych obiektach lokomotywowni urządzono różnorodne wystawy związane z historią kolejnictwa i techniki. Zobaczymy na nich zabytkowy tabor normalnotorowy produkowany od 1890 roku do lat 70-tych XX wieku. W zbiorach muzeum znajduje się 40 lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, 50 wagonów oraz innych pojazdów specjalistycznych. Zostały wyprodukowane w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie prezentowane są na torach, których łączna długość wynosi 2 km. Oprócz taboru na wystawach można zobaczyć maszyny i urządzenia przemysłowe (ciekawostką jest polski komputer ODRA z 1971 roku) oraz archiwalne zdjęcia i książki związane z kolejnictwem. Natomiast w Dziale Historii Komunikacji można podziwiać największą w Polsce kolekcję zabytkowych motocykli Harley-Davidson (najstarszy egzemplarz pochodzi z 1924 troku), Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego, wystawę zabytkowych radioodbiorników i wystawę obrazującą przesiedlenia Polaków po II wojnie światowej.

Trasa Parowozowa

Najnowszą atrakcją muzeum jest możliwość zwiedzania go podczas podróży w wagonach podczepionych do jednego z zabytkowych parowozów – polskiego TKt48-18 z 1951 roku lub czechosłowackiego Motoraka z 1956 roku. Zobaczyć można żurawia wodnego, dźwig węglowy, olejarnię czy zapadnię kolejową.

Muzeum organizuje też imprezy cykliczne, takie jak Festiwal Zabytków Techniki czy Gala Parowozów.

przejazdy parowozem Jaworzyna Śląska

Ceny biletów Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku

normalny – 16
ulgowy – 12 zł
rodzinny (2+2) – 50 zł

Przejazd Trasą Parowozową – 6 zł

Dzieci do lat 3 – bezpłatnie