Muzeum Dubaju

muzeum dubaju atrakcje co zobaczyć z dzieckiem

Fascynujący świat Bliskiego Wschodu czeka na Was w Muzeum Dubaju, który na przestrzeni wieków przeszedł ogromne przemiany. Naszym zdaniem, wizyta w Dubaju bez odwiedzenia tego miejsca będzie niepełna.

Muzeum Dubaju opinie atrakcje historia - zwiedzanie z dzieckiem

Patrząc na dzisiejszy Dubaj, aż trudno uwierzyć, że jeszcze w 1820 r. była to niewielka osada - zobaczcie sami makietę poniżej i porównajcie z dzisiejszą mapą Dubaju. Warto odwiedzić Muzeum Dubaju, aby poza dzisiejszym obliczem miasta bliżej poznać jego historię.

Dubaj 1822 makieta historia Muzeum Dubaju opinie

Muzeum Dubaju mieści się w najstarszym budynku w mieście – forcie Al-Fahidi, zbudowanym około 1787 roku (tuż obok znajduje się dzielnica Bastakiya-jedna z najstarszych dzielnicy Dubaju - gorąco polecamy!). Fort pełnił później rolę pałacu, więzienia i koszar, więc sam w sobie ma bogatą historię. Od 1971 roku jest siedzibą muzeum, które stworzył ówczesny szejk Dubaju. Sam budynek z zewnątrz nie wydaje się zbyt duży, jednak spora część ekspozycji znajduje się w jego podziemiach.

Placówka dokumentuje życie codzienne mieszkańców emiratu aż od czasów prehistorycznych (3000 lat p.n.e. - tak już wówczas zamieszkiwano na tych terenach!) do czasu, gdy odkryto tu złoża ropy naftowej (lata 60-te XX wieku) i kraj zmienił się całkowicie.

Dubaj Historia - Muzeum dla dzieci

Arabska tradycja i kultura kwitły w Dubaju na długo zanim Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się potęgą naftową, a w mieście zaczęto budować najwyższe na świecie wieżowce. Rejon dzisiejszego Dubaju był zamieszkany co najmniej od epoki brązu. Potem stawał się coraz ważniejszym ośrodkiem handlowym, gdyż znajdował się na szlaku karawan między Omanem i Irakiem.

archeologia dubaj historia opinie co zobaczyć

Później zaczął pośredniczyć między Chinami i Europą, handlując poławianymi perłami i porcelaną. Od XVI wieku w Dubaju zaczęły rosnąć wpływy europejskie, m.in. portugalskie. Potem zwierzchnictwo przejęło Abu Zabi, a wkrótce Wielka Brytania.

dawny Dubaj opinie historia Muzeum atrakcje

Pod koniec XIX wieku Dubaj był największym portem nad Zatoką Perską, zaczęli osiedlać się tam Irańczycy, a potem także Pakistańczycy i Hindusi. Przełomem było odkrycie w 1966 roku pola naftowego Fateh. Od tego momentu rozpoczął się błyskawiczny rozkwit. W 1971 roku utworzono Zjednoczone Emiraty Arabskie z Abu Zabi i 5 innymi Emiratami, a w 1979 roku w mieście pojawił się pierwszy wieżowiec. Dziś ropa nie jest już głównym motorem napędowym gospodarki (dostarcza już ok. 7 % wpływów do budżetu, turystyka ponad 30 %!).

ropa naftowa Dubaj opinie wydobycie gospodarka historia

Co roku muzeum odwiedza około miliona gości. Wszyscy miłośnicy Baśni tysiąca i jednej nocy powinni być zachwyceni. Zobaczymy tu folklor znany z legend i filmów. Są tu przedmioty codziennego użytku, instrumenty muzyczne, broń, narzędzia, wagi i sita kupców pereł, artefakty archeologiczne czy łodzie.

co zobaczyć w Dubaju opinie atrakcje - zwiedzanie z dzieckiem muzeum dubaju opinie atrakcje zwiedzanie z dziećmi

Co jeszcze zwiedzić w Dubaju z dziećmi >>sprawdź<<

W muzeum odwzorowano także bardzo dokładnie letni dom arabski z liści palmowych (arisz), targowisko (suk), meczet, warsztaty kowala, cieśli czy krawca, farmę daktyli, nadmorską wioskę i namiot Beduinów. Wystawy mają formę dioram i uzupełniane są dźwiękami i filmami.dubaj zwiedzanie z dzieckiem atrakcje opinie muzeum

historia Dubaju - Muzeum opinie zwiedzanie z dziećmi Muzeum Dubaju opinie

Godziny otwarcia Muzeum Dubaju

sobota-czwartek - 8.30-20.30

piątek - 14.30-20.30

Czytaj również: Akwarium Dubaj - OPINIA

łodzie Dubaj - Muzeum - Historia