Minorka z dzieckiem

Minorka rodzinne atrakcje

Niewielka, ale piękna i spokojna Minorka to miejsce, w którym mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Miejsce dla tych, którzy pragną spokojnego rodzinnego wypoczynku.

Choć Minorka nie jest tak popularna jak inne wyspy hiszpańskiego archipelagu Balearów – Majorka i Ibiza, to wydaje się, że właśnie tutaj rodziny z dziećmi mogą znaleźć dla siebie idealne warunki. Turystyka na wyspie rozwija się bowiem w sposób zrównoważony, nie ma tu ogromnych tłumów jak w wielu innych popularnych wakacyjnych destynacjach. Nie powinniśmy też doświadczyć całodobowego hałasu. Wiąże się to z faktem, że Minorka posiada status rezerwatu biosfery UNESCO i dba się tutaj, by zmasowany ruch turystyczny nie wpływał negatywnie na przyrodę. Poza tym pełno tu uroczych miasteczek z bajkową architekturą i malowniczych zatoczek, tworzących niezwykłą atmosferę.

rodzinne atrakcje Minorka wakacje

Na Minorce można naprawdę znaleźć się bliżej natury. I nie chodzi tu tylko o dziewicze, nieraz prawie puste plaże z krystalicznie czystą wodą i skalistymi klifami. Na całej wyspie utworzono rezerwaty chroniące wyjątkowo cenną florę i faunę, jak Park S’Albufera des Grau czy Morski Rezerwat Północnej Minorki. Wspaniały pagórkowaty krajobraz z lasami sosnowymi i gajami oliwnymi dopełnia obraz wybrzeża. Plaże na południu są piaszczyste, z płytkimi wejściami do wody i rajskimi wapiennymi skałami, jak słynna Macarella, Cala Galdana czy Son Bou, a na północy piaszczysto-kamieniste, ze świetnymi miejscami do nurkowania, jak Arenall den Castell czy Cala Morell.

rodzinne atrakcje Minorka Hiszpania

Sprawdź również: Majorka na wakacje z dzieckiem - ceny i hotele

Te doskonałe warunki naturalne sprawiają, że Minorka jest wyspą stworzoną do rekreacji. Można tu nie tylko uprawiać całą gamę sportów wodnych, od kajakarstwa, przez windsurfing do nurkowania, ale też wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym, z którego wybrzeże wygląda jeszcze bardziej spektakularnie, uprawiać turystykę rowerową i pieszą (ciekawy szlak Cami de Cavalls przechodzący wybrzeżem wokół wyspy), jeździć konno, pograć w golfa. Dzieciom na pewno spodoba się wizyta w parku wodnym Aqua Center Cala en Blanes niedaleko Ciutadelli, gdzie będą mogły przez cały dzień bawić się na zjeżdżalniach czy wodnych placach zabaw.

Aqua Center Minorka opinie atrakcje

Minorka skrywa też ogromne bogactwo kulturowe powstałe przez tysiące lat osadnictwa na wyspie. Tak, tysiące, bo najstarsze zachowane tutaj budowle kultury tajalotyckiej mają ponad 3 tysiące lat. To przede wszystkim taule w kształcie litery T, navety – grobowce w kształcie odwróconej łodzi, oraz talajoty – kamienne wieże. Na wyspie takich budowli jest kilkaset, najbardziej znane znajdują się w Naveta des Tudons, Trepuco, Talati de Dalt i Calascoves. Są na wyspie jednak i zabytki nieco młodsze. Wiele z nich zobaczymy w stolicy wyspy – Mahon. Podobno tej miejscowości swoją nazwę wziął majonez. Zobaczymy tu największy naturalny port na Morzu Śródziemnym, Most San Roque oraz Muzeum Minorki. Niedaleko znajduje się też dawna brytyjska twierdza La Mola – największa w Europie. Drugim największym miastem i dawną stolicą Minorki jest Ciutadella z wspaniałym Starym Miastem, wieloma pałacami i kościołami. Warto jeszcze wjechać na najwyższe wzniesienie na wyspie – El Toro, z którego można podziwiać panoramę całej Minorki. Stoi tu także imponujących rozmiarów pomnik Chrystusa. Duże wrażenie robi też pokaz tańca koni w stadninie Son Martorellet.

Minorka wczasy z dziećmi opinie