Malta – pogoda – kiedy jechać?

rodzinne wakacje na Malcie pogoda opinie

Mniej więcej 80 km na południe od Włoch leży Malta – niewielki śródziemnomorski kraj, który może zaoferować wielkie atrakcje praktycznie przez cały rok.

Temperatury na Malcie

Malta to najdalej wysunięte na południe państwo Europy. Nawet niektóre miasta Afryki, jak Tunis czy Algier wysunięte bardziej na północ. Dlatego też nie może dziwić fakt, że panuje tu iście afrykańska pogoda, typowa dla strefy klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, a więc z ciepłym, suchym latem i łagodną zimą z dodatnimi temperaturami. Średnia roczna temperatura w dzień to 23 ˚C, a w nocy 16 ˚C. Opady śniegu na Malcie nie występują. Łącznie można liczyć tu na około 300 dni słonecznych rocznie i tylko kilkadziesiąt deszczowych (najwięcej z nich przypada zazwyczaj w grudniu, ale i tak jest to kilka-kilkanaście dni). Przez osiem miesięcy (od kwietnia do grudnia) temperatury w dzień rzadko spadają poniżej 20 ˚C. W miesiącach letnich często przekraczają 30 ˚C, a w zimowych utrzymują się na poziomie 16-17 ˚C. Pogoda jest tu bardzo stabilna i rzadko zmienia się gwałtownie.

temperatura Malta kiedy jechać

Malta - pogoda zimą..

Wszystko to sprawia, że Malta posiada jeden z najbardziej przyjaznych klimatów. I pewnie ma to wpływ także na mieszkańców, ponieważ ich poziom zadowolenia z życia należy do najwyższych na świecie. Głównym ośrodkiem jest oczywiście wyspa Malta ze stolicą – Valettą, w której żyje ponad 90 % ludności państwa. Zasięgiem terytorialnym kraj obejmuje jednak jeszcze kilkanaście innych wysp archipelagu Wysp Maltańskich, z czego zamieszkane są jeszcze tylko Gozo, Comino i Wyspa Manoela. Na Malcie znajduje się wiele niezwykle cennych śladów kultury z okresu prehistorycznego i starożytnego. Są tu ruiny z czasów rzymskich czy megalityczne świątynie, które są najstarszymi obecnie stojącymi budowlami na świecie. W samej Valletcie jest 320 zabytków, dzięki czemu miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miesiące zimowe, od grudnia do marca, kiedy temperatury w dzień spadają poniżej 20 ˚C, to dobry okres, żeby pozwiedzać z dziećmi, nie narażając się na upały, a jednocześnie nie martwąc się o chłód.

Malta z dzieckiem pogoda kiedy jechać opinie

Jeśli jednak zależy Wam na typowo wakacyjnych rozrywkach, Malta na pewno Was nie zawiedzie. Są tu piękne piaszczyste plaże z malowniczymi zatokami i półwyspami, zdarzają się też klify i jaskinie, z których najbardziej znana jest Blue Grotto (Błekitna Grota). Plażować na Malcie można właściwie przez osiem miesięcy, od kwietnia do grudnia, ale dla rodzin z dziećmi najlepsze będą miesiące poza ścisłym sezonem – maj, czerwiec, wrzesień czy październik. Nie ma wtedy takich upałów, choć nadal jest wystarczająco ciepło – temperatury w ciągu dnia zazwyczaj w granicach 25 ˚C lub nieco więcej, woda również jest przyjemna. Mniejszy jest też wówczas tłok i kolejki do wielu zabytków, muzeów czy parków rozrywki, a tych wartych odwiedzenia na Malcie jest kilka. Najbardziej znany to chyba Miasteczko Papaja, które zostało zbudowane na potrzeby znanego filmu o przygodach odważnego marynarza czy Mediterraneo Marine Park z delfinarium.

Malta miasteczko papaya

Dowiedz się więcej o atrakcjach dla dzieci na Malcie - Malta z dzieckiem